Jump to content

Inlocuire chedere


sinnsmix
 Share

Postare recomandată

On 3/29/2015 at 11:20 PM, F l o r i n said:

exact = pe langa toate chederele intra apa... dar trebuie sa se scurga pe la gaurile dedicate - la cei cu probleme la etansarea fetei de usa de metal, apa ajunge in habitaclu... in loc sa iasa pe scurgeri

Am aceiasi problema . Cu ce se etanseaza fata de usa de metal , trebuie un silicon anume....sau altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Poți să etanșezi cu acel bitum lipicios! Este f. eficient și se poate înlătura MULT mai ușor ulterior decât siliconul. Unele plăci metalice vin cu un fel de garnitură specială de producător (VAICO, de exemplu). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/29/2022 at 3:12 PM, vwblabla said:

trebuie un silicon anume....sau altceva ?

Ce silicon doresti....gasket, sanitar...orice, sa faca treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am bagat silicon sanitar cand am avut problema asta la golf dar am observat ca dupa o vreme devine mai putin flexibil si nu adera bine pe tabla aia.

poate si pt ca nu am curatat perfect suprafata de vechiul etansant, pt ca doar am departat 2cm tabla aia, fara sa demontez ansamblul macara/geam.

 

exista si varianta similara cu ce a fost din fabrica acolo - https://www.daciashop.ro/caroserie/mastic-etansare-ixell-fata-usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n , @Muale , @Executron multumesc pentru raspunsuri ! Acum trebuie sa gasesc pe cineva care sa stie sa faca asta....ca eu sunt pe dinafara complet 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

@Mualeam facut si eu comanda pentru mastic de pe siteul acela pe care l-ai postat ( daciashop ) . Am inteles ca trebuie si o folie aplicata peste mastic ? Tinichigiul cu care am vorbit spunea ca nu este nevoie , si nu sunt sigur ca are dreptate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

NU este nevoie! Masticul se aplică direct pe suprafață! Și masticul acela va fi mult mai mai bun decât ce a folosit fabrica acolo, din punctul meu vedere. Din fabrică e un fel de material spongios cauciucat care, cel puțin la mine, după 5 ani s-a deteriorat considerabil (în 2006-2007 a inceput să pătrundă apa pe la uși). Masticul acela pe lângă că va fi mai rezistent, va putea fi dezlipit și relipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de folie peste el.

se aplica acel cordon si se lipesc cele 2 piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!