Jump to content

Inlocuire chedere


sinnsmix
 Share

Postare recomandată

Salut pretenashi !

Chederele 3bg-ului meu sunt pe duca. Uzura se simte mai ales la capota dar si la portiera soferului pe unde patrunde deja aer la viteza mai mare. La aprox 2oomii km cat are cocoshatul banuiesc ca e timpul pentru chedere noi.

Voi ce experiente si pareri aveti ref la acest subiect ? Ma puteti ajuta cu niste coduri sau dealeri ?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca are ceva chederul ala. Trebuie reglata portiera.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic, nu exista absolut deloc diferenta de aliniere a portierei la restul caroseriei.

O sa bag totusi putin reglaj sa vedem daca mai fluiera. Daca iese din aliniament banuiesc ca trebuie schimbat...

Ms pt sfat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca portiera nu are joc din balamaua de sus.Este o problema intalnita la passaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spun asta pentru ca Passatul meu are peste 300.000 de km si absolut nici o problema de acest gen. E adevarat ca am schimbat balamalele si am realiniat toate usile, dar chederele sunt aceleasi de 12 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekend o sa reglez balamalele dupa tutorialul lui Cosmin. Dupa cum spuneti voi, sigur se va rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

Am incercat sa dau azi jos chederul de la geam cel de la usa soferului ca sa curat pietricelele dar nu am reusit!

L-am scos pana la nivelul oglinzii dar de acolo nu vrea sa iasa in nici un fel...am tras de el...am impins in stanga/drepta dar nimic...ba mai mult l-am indoit putin sub nivelul oglinzii :blink:

Stie cineva mai exact cum se scoate afara?

post-108478-0-99865300-1382026281_thumb.

Modificat de 3DR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scoate oglinda, e destul de usor. NU trebuie sa il indoi. Atentie, e scump, nu il strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit...am scos oglinda pana la urma!

Credeam ca exista o posibilitate sa iasa fara sa demontez oglinda :RO flag:

Ms, Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sa inteleg ca nu exista chedere de comandat noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la reprezentanta, dar costa o avere, zici ca sunt pentru mama lui Rolls Royce. Numai rahatul ala de 40 de cm de la baza geamului pe exterior era 200 lei acum vreo trei ani. Sa schimbi toate gumele de doi bani de la masina asta costa cat un televizor smart de diagonala mare.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intels... mersi frumos. raman la ale mele mai batrane asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

problema.... problema mare

trebuie sa schimb neparat toate chederele de la usi, fata-spate...imi intra apa in masina la greu...

am observat ca nu mai fac priza bine si imi intra apa in habitaclu

stie cineva unde pot sa le inlocuiesc si de unde sa cumpar?

multumesc frumos 

:((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti tu sigur ca ele-s de vina?

Nu cumva intra apa pe la tabla ce tine macaraua? Ca asa se manifesta, dar nu-s chederele de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai m am uitat si se vede cum se face dira de apa....si cum intra.

am stat in masina si m am uitat cand ploua puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin care parte a usii intra apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dreapta fata exact sub boxa....

chiar acum am fost cu un prosop sa mai suga din apa aia, deja a inceput sa faca mucegai mocheta :( pe laterale si intre scaune 


cand bate ploaia din partea dreapta intra pe dreapta, cand bate ploaia puternic din stanga imi intra

pe la usa din stanga, prin acelasi loc.... 


cred ca de la inchis deschis s-a frecat chederul si s a futut. NU STIU CE SA MAI FAC :(

Modificat de Faby2xlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa fetele de usi, Cosmin are dreptate pe acolo intra. Izoleaza cu silicon marginea de jos a tablei ce tine macaraua. Eventual verifica turnand apa pe geam din exterior cu fata de usa scoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti tu sigur ca ele-s de vina?

Nu cumva intra apa pe la tabla ce tine macaraua? Ca asa se manifesta, dar nu-s chederele de vina.

exact = pe langa toate chederele intra apa... dar trebuie sa se scurga pe la gaurile dedicate - la cei cu probleme la etansarea fetei de usa de metal, apa ajunge in habitaclu... in loc sa iasa pe scurgeri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin :)

am inteles ca ar exista un fel de scurgeri pe sub masina care mi ar permite drenajul apei acumulate in podea...

este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista, dar nu e indicat sa umbli la ele. Sunt lipite cu mastic pensulabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai totusi nu as vrea sa scot mocheta...am inteles ca este foarte greu de dat jos,

totusi trebuie sa scot apa din masina, de sub mocheta, deja a inceput sa faca mucegai prin masina. este umezeala foarte mare 

mocheta nu mai este uda, dar cu siguranta inca este multa apa sub ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e greu de ridicat de pe margini. Doar trimurile de pe prag, ridici mocheta si bagi o carpa sa absoarba apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca am scos...in partea dreapta am rupt 2 trimuri, ca nu stiam efectiv cum se trage si am tras putin lateral si s a belit.

in dreapta mi am dat seama si am ridicat perfect in sus si s a desprins f ok.

 

faza e ca nu era chiar asa balta :) dar totusi f umed..vata aia sau ce e era f imbibata de apa

las asa vre o 2 zile sa se usuce si aia e.

ma duc acum sa pun silicon la usi si sper sa termin odata cu problema ca m a capiat 

 

numai bine si merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!