Jump to content

New Skoda Superb


ARDEI_IUTE
 Share

Postare recomandată

da se poate. se prinde in niste picioruse. intr-adevar arata urat lemnul ala, sa ne spui si noua cat costa metallic-ul comandar dupa (pentru ca pe inlocuire adica metalic in loc de lemn se platea 45e) dar daca mai ai rabdare o sa apara versiunile pentru L&K .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai rabdare sa apara si pe urma dupa ce apar sa ai rabdare pana iti livreaza una :D adica mai bine de 6 luni !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da chiar.. aveti idee daca se poate scoate ornamentul ala imitatie de lemn si sa il pun pe cel metalic ? Probabil saptamana viitoare o sa iau un Elegance si cand vad lemnul ala ma apuca disperarea :)

Te inteleg perfect! :) Am comandat tot un Elengance si am renuntat din start la ornamentul de lemn pt cel metalic, adica am platit diferenta de bani de la inceput.

Si inca ceva, sa ai grija la jante, eu mi-am luat teapa! Daca vrei sa schimbi modelul, ai grija ca jantele Laurel de pe configuratorul Skoda.ro nu au nici o legatura cu realitatea, este poza gresita pe site! Eu am comandat bazandu-ma pe ce am vazut acolo in poza si abia dupa aceea m-am prins cum arata jantele Laurel in realitate (m-am uitat pe Skoda.de unde configuratorul este corect). Deci aveti grija cei care mai comandati, sa nu faceti aceeasi greseala.

Iar dealerul nu a vrut sa modifice ulterior comanda pe motiv ca deja a fost confirmata la fabrica (de parca cerusem sa-mi adauge trapa sau mai stiu eu ce alta chestie complicata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ati observat ce preturi sunt la skoda superb combi in germania (Skoda.de).

Masina care mi-am configurat-o eu ... nici nu vreau sa ma gandesc. Cred ca sigur depaseam 40 mii de euro la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iau o masina de pe stoc.. nu am ales nimic.. am vrut sa o am repede :)

Si am chiar Laurel :) dar mie imi plac cum arata in poza.. sa vedem live.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ati observat ce preturi sunt la skoda superb combi in germania (Skoda.de).

Masina care mi-am configurat-o eu ... nici nu vreau sa ma gandesc. Cred ca sigur depaseam 40 mii de euro la ei.

Si pt sedan e aceeasi situatie, la configuratii identice ale versiunii Elegance iese un pret cu 4500 Euro mai mare la ei.

Acum ori suntem noi norocosi si avem preturi imbatabile, ori undeva exista diferente (ascunse) de calitate.

Chiar sunt curios cum o fi vopseaua pe alea pt Germania, ca pe cele pt Romania am inteles ca se zgarie extrem de usor.

Modificat de Radu75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o promotie activa a Porsche.. dar nu este asa mare diferenta fata de pretul de lista cum spuneti voi ( e sub 10% )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut urmatoareaa configuratie 4x4 ,170 cai manuala, elegance cu piele la interior , vopsea metalizata si fara optionale pe skoda.de este : 36800 euro.

In conditiile in care exact acelasi lucru costa la noi: 30607 euro.

Si daca nu ma insel echiparea elegance din germania e mai prost dotata ca echiparea elegance de la noi (de exemplu nu are xenon.)

Daca mai adaugi 1000 de euro la 37 mii ajungi la 37800. fata de 30600 la noi. adica diferenta de 7000 de euro.

Optionalele sunt asemanatoare ca pret.

Nu vb totusi de o diferenta de 10 % ci de mai mult.

Chiar daca ai lua pretul de lista din romania adica cu 3146 mai mult ... tot ramane o diferenta de 3854 adica aproape de 13 %.

Mai luam in considerare ca noi mai luam o reducere medie de 5% + reducerea de ~ 20% ajunge la o reducere totala de min 25%.

Cata reducere crezi ca poti optine la dealerul din germania? maxim 15% sa zicem .. dar e extrem de mult.

Si asa ca o paranteza ca sa arate ca astea sunt preturile reale in germania, cautati pe mobile.de skoda superb din germania noi .. si veti observa ce preturi au.

Ideea e ca skoda superb a fost plasata in germania ca si pret peste vw passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis doar ca la noi este oferta activa mai mica cam cum 10% fata de pretul de lista.. nu am zis nimic fata de preturile din Germania.. ( btw in germania tva e putin mai mic.. )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a scapat faza cu xenoanele, credeam ca sunt bagate. In schimb observasem ca au in standard pe Elengance duze incalzite, Hill Hold Assist si Bolero, la noi sunt optionale dupa cum bine stiti (desi HHA vine si la noi in standard daca se opteaza pt DSG).

Oricum ai da-o, diferenta e maricica intre tari, naiba stie de ce. Si intr-adevar, preturile la Superb 2 SH pe mobile.de sunt mari, daca mai pui si taxele de la noi devine mai rentabil sa faci un efort de ceva bani in plus (nu multi) si sa o iei noua si cu garantie din Romanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde sunt ansamblate superb-urile ce sunt livrate in reprezentantele din germania si unde sunt cele livrate in romania? Eu unul cred ca exista o diferenta de "build quality" sincer.(Desi nu ar trebui sa existe asa ceva) Cel putin asa a fost la Passat B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca este diferenta de "build quality" .

din ce am observat preturile din uk sunt similare cu cele de la noi. Numai in germania sunt alte preturi. Din aceasta cauza, cred ca nu vor sa se bata direct cu vw-ul passat in germania.

Iti inchipui ca productia de passat e de cateva ori mai mare decat superb-ul. La acest volum de masini isi permit sa aibe lini diferite cu calitati diferite. Pai cand faci cateva superb-uri .. nu cred ca mai iesi in profit sa ai linii diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Nu stiu daca exista diferente in "build quality" est/vest, nord/sud. Cert este ca sunt singurul posesor de superb (din feed-back-ul forumului) caruia ii scartaie usile in mod ingrozitor. Dupa 2 reglaje la skoda, am reglat cat am putut singur si am atenuat problema, dar nu am sculele necesare pentru a desface usile din stalp (am lucrat numai la incuietoare si "belciugul" de care se prinde incuietoarea). Nu fac decat usile de pe stanga. Daca scartiae vre-un pic si cele de pe dreapta, nu le aud de zgomotul facut de stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si o configuratie de Octavia pe Skoda.de, chiar sunt curios daca si in cazul ei sunt diferente de preturi.

De concurenta la Passat in cazul Octaviei nu se mai pune problema.

Initial eram tentat sa cred ca sunt linii de fabricatie diferite, dar daca ziceti ca pt UK sunt preturi comparabile cu Romania, atunci nu mai inteleg nimic.

Imi pare rau pt Gorillaz_Doctor si il inteleg foarte bine. Vom vedea cu timpul daca el a fost doar ghinionist sau daca e o problema "marca" Superb.

Oricum ar fi insa, dai o caruta de bani pe o masina si nu te poti bucura de ea din plin, e trist..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optionalul ornament de aluminiu Mirage inlocuieste imitatia de lemn si cum am eu toata tapiteria neagra arata chiar bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca exista diferente in "build quality" est/vest, nord/sud. Cert este ca sunt singurul posesor de superb (din feed-back-ul forumului) caruia ii scartaie usile in mod ingrozitor. Dupa 2 reglaje la skoda, am reglat cat am putut singur si am atenuat problema, dar nu am sculele necesare pentru a desface usile din stalp (am lucrat numai la incuietoare si "belciugul" de care se prinde incuietoarea). Nu fac decat usile de pe stanga. Daca scartiae vre-un pic si cele de pe dreapta, nu le aud de zgomotul facut de stanga.

Si la mine se aude la usa soferului un sunet foarte discret (cred ca de la cum bate plasticul ) care s-a format probabil de la drumurile noastre. Insa ca norocu nivelul de zgomot e foarte mic. Sper sa nu se agraveze pe viitor. Si tot de la drumuri probabil, se mai trezea cateodata un greieras in bord sa bata. Ala era stresant dar se pare ca a murit de vreo 10 000 km :sick:

Revenind la subiect, eu cunosc un caz cu un passat achizitionat din romania de nou la care au aparut nenumerate probleme fata de alt passat dus de dincolo si care avea in bord cca. 100 000 km. Acelasi motor, model doar ca unul era comfortline si unul highline.(nu cred ca conteaza) Bun acum nu zic ca e generala chestia, si sper sa nu fie asa cum am scris in post-ul de mai sus ca si eu tot noua de aici am luat-o. Insa nu doar Superb-ul e mai scump in Germania ci cam toate modelele si de la Skoda dar si VW. Oricum mana de lucru la fabricile unde se asambleaza modele pt germania e mai scumpa decat cea din fabricile destinate tarilor din est. Eu m-am gandit ca poate din cauza asta sa fie si diferenta de preturi. Oricum nu stim care e politica celor de la VW. Poate e altceva la mijloc :)

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin probabil sa existe diferente de calitate la un volum nu prea impresionant. In fine...eu cred ca problemele apar datorita lungimii mari a portierelor, a ampatamentului dar mai ales a drumurilor noastre. toate

Eu mi-as schimba grila fata cu ceva fara emblema, fen golf mk4. Exista vreo posibilitate ??

Vazusem ceva pe skodateile/skodaparts sau cum ii spune, dar nu mai gasesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o sigla alb-albastra in loc de cea de skoda si lumea o sa creada ca ai BMW... Mie foarte multi imi spun ca seamana cu BMW :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca glumesti.

:)

Ideea e ca ar arata mult mai bine, dupa parerea mea, doar cu o grila neagra, no name. clean, ca sa zic asa. verdele ala de pe cioara vopsita nu da bine.

si chiar vazusem ceva de genu, da nu mai retin daca era prea scumpa sau prea dificil de montat.

:)

Ornament inox grila fata

Setul contine 19 de piese din otel inox. Se monteaza prin lipire cu solutie speciala (kit de montare livrat in pachet).

asta era, da nu mai vad nicio poza...

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o sigla alb-albastra in loc de cea de skoda si lumea o sa creada ca ai BMW... Mie foarte multi imi spun ca seamana cu BMW :lol:

si nu ne arati si noua ? sa vedem cum arata, eventual sa ne zici de unde ai procurat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@QUINO & Oaspetele: Glumeam legat de sigla alb albastra :lol:

Ma gandeam la clipul celor de la Fifth gear in care au acoperit siglele si intrebau oamenii pe strada ce marca este... Multi confundau cu un nou BMW.

Pe langa asta, personal multa lume imi spune ca seamana cu BMW... probabil fata aduce cu vechiul seria 5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am vazut si eu reportajul bineinteles.interesanta si comparatia la calitate cu c-classe, masina la care m-am gandit si eu initial dar nu mi-a picat pe gust(dar asta e alt subiect).

vazusem ca sunt unii useri pe forum care au dat o comanda mai mare de diferite sigle (undeva in anglia era cineva/ceva care le facea) si crezusem ca te-ai numarat printre ei, eram curios cum arata o poza live si cat de reusite sunt calitativ emblemele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimeni habar cum arata grila de care vorbeam ??

sa fie asta ??

s2-fg-mao4.jpg

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!