Jump to content

205/55/R16 vs. 205/60/R16


vichy
 Share

Postare recomandată

Am un Toledo din august 2007, iar de curand am facut rost de la o ruda de 2 cauciucuri noi si 2 SH, de vara, dar de 205/60/R16.

Pe masina folosesc deja, pe fata, cauciucuri noi de vara, de 205/55/R16, dar cele de pe spate sunt cam uzate. Le pot folosi pe cele noi de 205/60/R16 pe spate? Sau trebuie sa fie toate 4 la fel?

Modificat de vichy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu pe passat pe fata 225.45.17 si pe spate 225.50.17. Nu afost nici o problema, masina functionand normal. Cu politia nu am avut probleme deoarece nu m-a oprit. Era o diferenta foarte mare de balon, pe spate statea mai inalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o diferenta de 20mm in diametru intre cele 2 iar la 100km/h cu anvelopele noi vei avea 103km/h. Daca nu le schimbi pe toate patru vei avea probleme cu citirea senzorilor la ABS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as face experimente cu roti cu dimensiuni diferite. Nici cu roti cu profile diferite, dar asta e alta discutie...

Ma intreb insa daca merita pentru cativa lei sa risti siguranta ta si a familiei (si a altora!)...ia gandeste-te!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.

Nu au ce cauta anvelope de dimensiuni diferite pe masina.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand toate 4 pneuri trebuie sa aibe marimea identica si in al 2-lea rand marimea de cauciucuri 205/60/R16 este permisa de SEAT doar pe Altea Freetrack dar numai de iarna(M+S).

Serienreifen_SEAT.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Am inteles. Voi renunta la ele si voi achizitiona doua noi anvelope de 205/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!