Jump to content

Eroare airbag sofer Lupo 3L


lmihaila
 Share

Postare recomandată

Se da una bucata Lupo 3L din 2000 caruia i s-a aprins martorul de airbag in mers, fara evenimente speciale.

La investigate a aparut eroarea:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

Banuiesc ca este vorba de spirala de la volan care tine firele pentru claxon si airbag, si este o problema cu firele de la aibag.

Dupa ce am resetat eroarea, la un moment dat s-a aprins din nou cand roteam de volan. Si parca se aude si un zogmot in plus din spirala volan cand rotesc volanul.

Pentru ca nu am manual de service pentru 3L, va rog sa am sfatuiti cum sa demontez volanul ca sa ajung la spirala si sa-mi dau seama unde-i problema.

Am vazut ca piese se numeste airbag slip ring. Un exemplu aici

1J0 959 653 B VW VOLKSWAGEN GOLF MK4 STEERING WHEEL AIRBAG SLIP RING 1J0959653B

A mai avut cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca piesa e aceeasi cu aia de golf 3. Gasesti la dezmembrari asa ceva, pt ca noua e scumpa.

Volanul il desfaci prin spate, ai niste gauri prin care bagi surubelnita si tragi de niste cleme ca sa scoti airbagul.

Mie mi l-a desfacut Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intai sa desfaci si sa vezi despre ce e vb....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi s-a aprins fara nicio logica. am desfacut eu ansamblul de la volan crezand la fel ca tine ca pot rezolva de acolo. Inutil in schimb...totul e ok, niciun fir dezlipit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://wiki.ross-tec...index.php/00588

De desfăcut nu este ca la un lupozaur obişnuit (cu cleme) aşa că-ţi ataşez procedura din manual.

La mine l-am desfăcut şi-i ştiu chichiţele, dar la al tău s-ar putea să fie chiar mai simplu.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pe langa eroarea de mai sus eu mai am inca una:

stiti cumva de la ce e?

2 Faults Found:

00532 - Supply Voltage B+

07-10 - Signal too Low - Intermittent

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95)

32-10 - Resistance too High - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna

cred ca aveti un circuit intrerupt la banda airbag sofer , de obicei acea banda se strica cind se umbla la volan si nu se tine cont de pozitia ei , ea are citeva curse in stinga si citeva curse in dreapta daca nu o centrezi se invirte prea mult intr-o directie si se intrerupe .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Nu am gasit si sa nu mai deschid un topic. De unde opresc airbag pasager, ca nu am vazut nici un switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo nu cred că are această opţiune. Nici la a mea nu este nici un buton pentru aşa ceva. Poate din vagcom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!