Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

avand in vedere ca e din 2001 masina... schimba-l neaparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Va rog un sfat pentru ulei cutie viteze de G4 1.9 motor AJM cutie in 6+1 trepte, sasiu wvwzzz1jzyw718479. Vanzatorul mi-a recomandat ulei original G 060 726 A2 si spune ca sunt necesari 2,3 litri.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca totusi sa eviti GL4+ sau GL4/GL5

Cauta doar GL4

Si daca diferenta de pret nu e mare, mergi pe uleiul original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci HIRO de raspuns . la azd 1,6 16 valve unde este busonul de verificat nivelul si ce ulei imi trebuie daca trebuie sa-l schimb? la buson ,uleiul trebuie sa fie pana in ''buza"? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aditz,transmisie manuala in 6 trepte DRW, G052171A2 ulei de transmisie cu capacitate de 2,3Ltr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GabiVVX nu ma pricep foarte bine, dar te rog sa imi spui daca G 060 726 A2 prezinta vreo problema, intreb pt ca l-am cumparat deja, 45 ron/litru. Vanzatorul mi-a spus ca asa ii da softul.

Multumesc mult pentru raspuns.

Modificat de aditz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca stie nimeni sa iti spuna diferenta reala, decat ca producatorul nu il recomanda pentru cutia ta de viteze. cel care l-ai cumparat este pentru cutii in 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci HIRO de raspuns . la azd 1,6 16 valve unde este busonul de verificat nivelul si ce ulei imi trebuie daca trebuie sa-l schimb? la buson ,uleiul trebuie sa fie pana in ''buza"? merci

Ca sa vezi unde e busonul la cutia ta uite aici cu instructiuni si poze cu tot. Intr-adevar uleiul trebuie sa ajunga pana la partea inferioara a orificiului de la buson.

Daca e in 5 trepte trebuie ulei cu specificatia G50 75W-90 sintetic, intra 2 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret intre codurile de ulei pentru cutiile de 5 si 6 trepte este colosala: G 060 726 A2 - 45lei/L, G052171A2 - 142lei/L la cine am cerut eu pret, deci sigur trebuie sa fie si diferente functionale...

As putea gasi vreo altelnativa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Pt. un G5 wvwzzz1kz9m277730, cutie JCR ma poate ajuta cineva cu un cod al uleiului?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci HIRO . Am gasit factura de la schimb ambreiaj si scrie acolo ca sa schimbat si uleiul 2,5 lt. ??. am sa verific doar . :icon_thumleft: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aditz

Ca sa risipim ceata. :)

In primul rand sa vedem ce zice VW despre cutia ta. Uite aici in manualul de reparatii.

Citez: "

Gearbox oil G51 SAE 75W-90 (synthetic oil)" , "2.6 l"

G 052 171 A2, desi teoretic e uleiul cu care a venit umplut din fabrica, provoaca zgomote (spun cei de pe forumurile de G4 din Germania).

Si atunci solutia propusa si testata de ei este G052 726 A2

Doar ca intre timp G052 726 A2 nu se mai fabrica si a fost inlocuit cu G 060 726 A2.

Deci concluzia este ca G 060 726 A2 e ceea as pune eu in locul tau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut spune-mi si mie ce tip de ulei trebuie ,si cit intra la un passat b5,5 6tr.cod cutie FRK, MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conform ETKA, G 052911A2, 2.4 litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

Inainte de a va spune si parerea mea, doresc sa-l felicit pe colegul cosad, a se vedea postarea sa cu nr. 372

In urma cu 3 saptamani m-am gandit ca a venit vremea sa schimb uleiul din cutie pt skoda superb 1.9 TDI, 131 cp, motor AWX, cu 5 trepte. Am cumparat ulei Liqui Moly 75w90, schimbat si am avut surpriza sa constat ca cutia (a se scuza cacofonia :D ) incepuse sa agate 1 cu 2 si 2 cu trei.

Dupa o ampla documentare pe plan intern si extern, am constatat ca uleiul din cutia mea este produs de firma FUCHS LUBRICANTS. De asemenea, firma Huchs echipeaza grupul VAG dar si alte marci. Am comandat http://www.fuchslubricants.ro/Ulei-de-transmisie-pentru-autoturisme/TITAN-SINTOFLUID-SAE-75W-80.html si sunt f. multumit - schimbarea treptelor este f lina. Litru a costat 50 ron. Puteti consulta catalogul aici http://www.fuchs-europe.com/oil_chooser.html.

Incercati-l cu incredere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua ce ulei trebuie sa pun in cutie la VW PASSAT an fabr 1999 motor ATJ cutie 6+1trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G 052 911 A2 ulei de transmisie 1,0Ltr.

G 052 911 A1 ulei de transmisie 0,5Ltr.

Cod cutie viteze ELN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt cantitatile la care se gasesc ambalate uleiurile?

Cit e necesar pentru cutie ,vreau sa il dau jos cel vechi si sa pun ulei nou.

Este ok oricare din ele?Se gaseste doar in reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.4 litri intra.La litru la reprezentanta sau la magazine de profil ..140 lei bidonul,la jumatate de litru 85 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca cei de la Fuchs nu au un ulei asemanator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!