Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Pentru Passat B6, cutie KNS codul de ulei este:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

Ai nevoie de 2,15L

 

Uleiul OE este GL4, trebuie sa scoti uleiul AM GL5 si sa-l inlocuiesti cu cel de mai sus, si asta cat mai repede daca vrei sa mai pastrezi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,aceeasi serie la ulei dar cu terminologia diferita:unul este A2 iar celalalt S2,care este diferenta dintre ele,multumesc?!Ex:G 052145 A2 si G 052145 S2...pentru o cutie de transfer respectiv grup diferential pe spate la passat b7 4motion 2013

Modificat de ioncristina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B7 ai nevoie de G052145S2 pentru cutia de transfer si diferentialul spate, sa cumperi si busoane de umplere si golire noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

20240110_132946.jpg

13 minute în urmă, ioncristina a scris:

Stiu ca trebuie G 052145S2,intrebarea a fost alta:care este diferenta intre A2 si S2?!Si nu trebuie neaparat busoane noi ci schimbate garniturile din cupru pentru o etansare optima.

 

20240110_132946.jpg

Este ravenol iar pe eticheta scrie G 052145A2,stiu...pune original etc.intrebarea este daca merge pus acest ulei in cutia de transfer cum scrie pe instructiunile lui.

Modificat de ioncristina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara doar original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,cumpara original,de acord dar la ulei de motor recomanzi tot original sau ravenol,liqui moly sau altceva?!

Ok,cumpara original,de acord dar la ulei de motor recomanzi tot original sau ravenol,liqui moly sau altceva?!Aici nu mai functioneaza...cumpara original!Totul e marketing,vw nu produce uleiuri iar cele originale au preturi ametitoare,tocmai am dat pe 3 litri la cutia manuala peste 8mil.lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiurile la cutie sunt speciale, pot confirma si eu ca nu merge orice, oricum. 

La motor e cu totul altceva.

 

DE exemplu sunt cutii care au ceva deficiente din fabrica si VW are ulei special pentru ele, ulei care nu se gaseste aftermarket

Are aceeasi vascozitate 75W si GL4, dar VW adauga anumite ingrediente speciale. 

Cauta de exemplu G052512A2. O sa gaseste echivalente destule, dar niciunul nu se comporta ca cel original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minute în urmă, andrei_221 a scris:

uleiurile la cutie sunt speciale, pot confirma si eu ca nu merge orice, oricum. 

La motor e cu totul altceva.

 

DE exemplu sunt cutii care au ceva deficiente din fabrica si VW are ulei special pentru ele, ulei care nu se gaseste aftermarket

Are aceeasi vascozitate 75W si GL4, dar VW adauga anumite ingrediente speciale. 

Cauta de exemplu G052512A2. O sa gaseste echivalente destule, dar niciunul nu se comporta ca cel original

La haldex(un fel de ambreiaj) si cutia de viteze,posibil,ca sunt sincroane, schimbari de trepte etc.dar la cutia de transfer si grupul diferential de langa haldex sunt pinioane normale ca la orice masina,nu vad de ce nu ar merge uleiuri echivalente de firme renumite?!

Modificat de ioncristina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cutia de transfer / diferential nu ai nevoie sa schimbi uleiul... am schimbat dupa 20 de ani la diferentialul puntii spate (langa haldex) si era uleiul foarte curat, fara pilitura. 

 

Aici chair poti sa il lasi pe viata, cum zice producatorul. Nu castigi absolut nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 minute în urmă, andrei_221 a scris:

la cutia de transfer / diferential nu ai nevoie sa schimbi uleiul... am schimbat dupa 20 de ani la diferentialul puntii spate (langa haldex) si era uleiul foarte curat, fara pilitura. 

 

Aici chair poti sa il lasi pe viata, cum zice producatorul. Nu castigi absolut nimic

Am foarte mici pierderi pe la simeringul din cutia de transfer langa planetara din dreapta(passat b7 cffb 2013)si voiam sa schimb uleiul cu un adaus de lichid de la liqui moly de etansare 

Screenshot_20240112_212119_eMAG.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se recomanda asa ceva.

inlocuire semering 

DAca e doar supurare, las-o asa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute în urmă, andrei_221 a scris:

nu se recomanda asa ceva.

inlocuire semering 

DAca e doar supurare, las-o asa

 

Ce zici ca la haldex,vw. nu recomanda ca sa  schimbi si filtrul de ulei?!Au gasit anumiti colegi uleiul ca mâlul ca nu au schimbat si filtrul.Si vorba altor colegi, uleiul nu este ca vinul ca sa nu aiba garantie,cam la 3 ani trebuie inlocuit ca-si pierde din proprietati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

haldex/cutie de viteze e cu totul altceva fata de cutia de transfer / diferentialul puntii spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B7, 1.6 TDI, prima înmatriculare în martie 2011, cutia de viteze MYP. Persoana de la magazinul de piese auto mi-a recomandat G060726A2 după seria de caroserie.

Din ce am citit aici, pentru MYP ar fi mai potrivit G055512A2.

Ce ulei să aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Passat cu cutie manuala 6 viteze, MYP, fabricat pana in 03.12.2013:

- G052512A2 - ulei transmisie 1L, cod eliminat 01.02.2019, se poate folosi ca inlocuitor

- G055512A2 - ulei transmisie 1L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut,

Stiu ca s-a mai discutat, insa, din ce am gasit anterior in acest topic, pentru LHY au fost recomandate 2 coduri de ulei: G052171A2 si G052527A2. Sunt ok ambele versiuni sau in momentul de fata recomandati vreuna din ele? 2,2 litri intra?

Ma intereseaza pentru un Golf 6 1.4 TSI CAXA 122cp. 

Multumesc anticipat!

Modificat de BRBQ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne arati unde pe topic s-au recomandat cele 2 coduri de ulei pentru acelasi brand de masina cu cutie LHY?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minute în urmă, Dolfin a scris:

Poti sa ne arati unde pe topic s-au recomandat cele 2 coduri de ulei pentru acelasi brand de masina cu cutie LHY?

Salutare,

Am atasat cateva link-uri, cu mentiunea ca, dupa cum am zis si in postarea anterioara, acestea au fost recomandate pentru acelasi tip de cutie (LHY), nu neaparat pentru masina din discutia curenta (golf 6 1.4 CAXA). Nu ma pricep, nu stiu care ar fi diferenta dintre tipurile de ulei mentionate, motiv pentru care v-as multumi pentru recomandarea voastra. Numai bine!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia LHY s-a montat de ex. si pe SEAT, unde are un alt cod de ulei fata de VW.

 

Pentru VW am scris ce cod este necesar, totusi precizeaza si anul de productie la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, Dolfin a scris:

Cutia LHY s-a montat de ex. si pe SEAT, unde are un alt cod de ulei fata de VW.

 

Pentru VW am scris ce cod este necesar, totusi precizeaza si anul de productie la tine.

Golf 6 1.4 TSI CAXA 01/02.2010, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru G6, 2010, cutie manuala cu 6 trepte, LHY, 2010:

- G052527A2 - ulei transmisie 1L

 

Capacitatea cutiei este de 2,3L, probabil ca la schimb intra 2,1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

La cutia HPB 6 trepte 1.6 fsi cod motor BLF ce cod de ulei trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce masina, ce an?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw Eos, 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EOS, 2006, cutie manuala HPB, 6 trepte:

-G052527A2 - ulei transmisie 1L

Capacitate cutie la prima umplere, 2,3L, la schimb probabil 2,1L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!