Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

Salut.. pentru 1.4 tsi - 125cp, cutie 6 trepte? Ce ulei de cutie trebuie folosit - care este OEM si care ar fi mai bun? (am problema aceea cu caraitul cand trag a doua mai scurt dupa ce am urcat mult in aIa). Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact care e codul de cutie.. CAXC e motorul, LS1A cred ca e vopseaua.. au sarit partea cu cutia de pe sticker..

Mai am si SPORT4P92 D33C6M la Cutie de viteze / Finisaje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aflii codul:

- G052171A2 - pentru LHX, LHY, LMN, KRK, JPG, JQN, JYL, JWX, JLT, JLU, HDU, KDM, KNR, KNS, KND, KNX, KDR, KDU, HDV, KPA, etc, etc

- G052512A2 - pentru KVT, KVZ, MDP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest sticker e în 2 locuri : portbagaj și pe cartea de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru codul tau de vanzare 1P13H1 pe CAXC s-au montat 4 tipuri de cutii: JPG, KRG, LHY, NBW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest sticker e în 2 locuri : portbagaj și pe cartea de service.

Nu cumva pe unul din stalpii laterali, la portierele din fata, parca dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesti codul decat pe stickerele din portbagaj sau planul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e, si in portbagaj e tot ca cel pe care l-am pus mai sus. Nu scrie modelul cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti.

 

Am o intrebare legata de uleiul din cutia de viteza.

Am observant ca agata cand vreau sa bag in treptele 1 si 2, deci m-am dus la mecanic sa vedem ce e de facut.

A spus ca in primul ar trebui sa schimb uleiul din cutia de viteza si sa vedem cum se comporta , si daca mai agata atunci desface sa vada ce si cum.

Am fost la magazinul de piese auto si a cautat frumos domu vanzator uleiul de care am nevoie.

Problema e ca mi-a dat ulei Vatoil 75w90 gl4/gl5 si din cate am inteles trebuie bagat ulei exclusiv gl4.

Ce sa fac? Sa duc inapoi uleiul sau mai merge cateva luni?

Uleiul asta l-am luat numai de proba, urmeaza ca la anul sa iau de la reprezentanta dar sa nu dau o caruta de bani si dupa aia sa trebuiasca sa-l scoata am luat cva ieftin.

A fost in jur de 30 de lei 1l , am luat 2 stiind ca intra 1.8 l in cutie.

Astept parerile voastre.

 

Weekend placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ai pune ulei OEM si ai sta linistit.

Modificat de catalinmiti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM nu e scump la cutia ta, 50 le litru parca.

 

Eu am pus Motul Multi DCTF care are normele de mai jos, 60 lei litru.

 

Trebuie sa pui fix GL4 si 75w simplu la cutiile noastre altfel vei schimba greu iarna la rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sergiu nu stii la noi la Xedex se vinde produse OEM?

Eventual ma gandesc sa le duc inapoi si schimb si mai dau diferenta de bani.

Daca are ceva cutia si trebuie desfacuta uleiul scurs se mai poate pune inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ei pot aduce orice pe OEM si cei de la Autobit. Orice ulei nu se refoloseste dupa standardele mele. Dar nu cred ca e o crima sa refolosesti un ulei nou daca il extragi si depozitezi in conditii bune daca vorbim despre cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: cutia functioneaza foarte bine, dar masina are 9 ani, ar trebui sa schimb ulei cutiei sau ce valabilitate reala are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorii spun ca e life fill in ideea ca o masina pe la 10 se caseaza sau mergi pana pica ceva. Marea problema e ca dupa 10 ani sigur in cutie nu mai e uleiul la nivel fiindca inevitabil sunt pierderi, eu aveam lipsa 0,3 L din 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru un VW Bora 1.8T - 150 CP, cod cutie EVS (5 trepte), ce cod are uleiul pe original ? E tot G 060 726 A2 ?  :huh:

 

Intreb, pentru ca in link-ul de mai jos am gasit vreo 5-6 uleiuri pe original:

 

http://www.autokarma.ro/ulei-cutie-viteze-manuala/vw-audi/0/322/0

 

Multumesc. :icon_bounce:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand experienta personala cu motorul de 1.8T si cutie manuala cu 5trepte, pot sa iti recomand G 052512A2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Bora 1.8T - 150 CP, cod cutie EVS (5 trepte), ce cod are uleiul pe original ? E tot G 060 726 A2

 

 

Conform ETKA pentru EVS:

- G070726A2 - ulei de transmisie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand experienta personala cu motorul de 1.8T si cutie manuala cu 5trepte, pot sa iti recomand G 052512A2.

Conform programului VW uleiul G 052512A2 e recomandat numai cutiilor FYK si GSD.

Dolfin are dreptate.

Modificat de vw_vento
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si care parte din "EU recomand" nu s-a inteles?  Eu am incercat uleiul respectiv la cutia de pe 1.8 T pentru ca intra mai greu in viteza. Nu agata, dar intra greu. Dupa ce am pus acest ulei, era cu totul alta cutie.

Pentru cine nu stie, uleiul respectiv este un ulei special, pentru anumite cutii ce au probleme cu sincronele si agata la intrarea in viteza.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, mi-a venit astazi uleiul pentru cutie (G070726A2) si urmeaza ca luni sa-l schimb. :icon_thumleft:

 

Insa, pe bidon scrie "Usable until: 2018/08". :sly:  Asta inseamna ca peste 3 ani trebuie sa-l schimb din nou, corect ? Nu ca ar fi o problema dar, parca stiam ca uleiul pentru cutie e recomandat chipurile "lifetime". Sau chestia asta e valabila doar pentru uleiul cu care vine masina din fabrica ?

 

Acum, sunt constient ca un ulei nu poate fi folosit "lifetime", ca totusi e un ulei si isi mai pierde din proprietati in timp. Dar totusi, nu e cam mic termenul de valabilitate ?

 

Multumesc. :icon_bounce:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, pana in 2018 sa il pui in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!