Jump to content

Ulei cutie viteze manuala


DUBB4LIFE
 Share

Postare recomandată

discutiile se pot intinde la nesfarsit.

1. Pe ambalajul de uleiuri originale VAG nu scrie niciun producator. Doar Made in germany. distributed by VW. in anumite informari de service se specifica ca si producator la uleiurile speciale (cutie, DSG, servodirectie) Pentosin. Posibil sa fie si altii.

2. La cutiile de viteze moderne se folosesc uleiuri foarte fluide. 75w-140 este ulei pentru diferentiale, relativ vascos la cald.

La cele din gama VAG uleiul cel mai apropiat de specificatii este probabil 75w-80

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit. Daca te uiti mai sus pe tabelul de la Fuchs o sa vezi ca 75W90 are acelasi cod cu cel original deci asta e cel mai potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine produce este important doar asa pentru palmares, fie ca este ala sau altul producatorul cel mai bine se cumpara original si nu ai emotii, insa este important sa stim si noi fluiditatea si vascozitatea ca sa nu obosim cutiile prematur, mai ales ca in romania nu prea schimba reprezentanta asa ceva pe motiv ca este pe viata.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de aia am pus tabelul pentru ca in partea superioara spune ca sunt liderii lichidelor de umplere in fabrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tabel sunt mai multe tipuri si mai multe coduri originale dovada ca nu poti sa pui orice ulei in orice cutie fara costuri suplimentare ulterioare.asa era simplu un ulei pentru automobile si altul pentru camioane/autobuze si gata, nu aveam cum sa gresim.

:)

insa dupa cum zice si matache macelarul..nu e asa simplu cum crede lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te uiti in ETKA vezi ce iti trebuie la masina , te uiti in tabel , comanzi si gata discutia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este asa, codul acela corespunde la mine la norma lor 75w si atat. de unde stiu eu care este cealalta valoare 80-85 sau 90? nu cred ca numai fuchs sau aral produc acel lichid gl 4 care corespunde codului OEM. poate vreau sa pun ulei de la lubrifin si aia in cer valorile fabricantului de masini vw, daca i spun doar 75w imi spune ca nu este suficient. poate nu toata lumea are ocazia sa mearga la reprezentanta si nici nu vrea sa puna prostii in masina. cred ca este important sa stim exact dupa masina vw ce fel de ulei trebuie in cutie si fara sa avem etka la degetul mic.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75W 140 e un ulei special pt cutii japoneze ,cutii de curse si pt diferentiale la masini sport.La g5 uleiurile sunt diferite in functie de cutia de viteza 6 trepte,5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au acelasi principiu, dar difera constructiv (tolerante, materiale, etc). Nu cred ca VAG a facut de nebun uleiuri pentru fiecare tip de cutie in parte.

De exemplu la cutiile in 5 trepte se folosesc : G 052 512 A2 sau G 070 726 A2, iar pentru cele in 6 trepte - G 052 171 A2.

Ceva este diferit la aceste uleiuri. De aceea nu am incredere in maestrul Fuchs de exemplu, care reuneste toate aceste norme in TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W.

Ca sa nu mai vorbim de cutiile cu probleme la schimbarea treptelor de viteza, care agata si pentru care VAG are remediu simplu intr-un ulei special. Oare si alti producatori de ulei au in oferta acest ulei special care "repara" ?

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de 6 trepte..fata de cutia de 5 trepte..este mult mai compactata(inghesuita),ma refer la dispunerea pieselor si angrenajelor din cutie.Iti dai seama ;ca uleiul sa ajunga in toate colturile..trebuie sa fie mult mai fin si mai fluid.Eu recomand tuturor..schimbati uleiul numai cu ulei original sau un castrol sau mobil.Nu faceti experiente pe masinile voastre...basca peste asta nici nu e mare diferenta de bani.

post-64586-0-00764300-1329062841_thumb.j

post-64586-0-77806300-1329062848_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75w90 sintetic pentru cutiile de viteze manuale vag,poate sa fie facut si de untdelemn de la bunica,daca are specificatia e bun,eu am mers cu API 400 000 km si nu a ,,agatat,,niciodata,restul e o chestie de marketing

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci de ce exista diferenta asta de ambalaj la uleiuri?De ce FEBI...indiferent de ce cod bagi iti da un singur model de ulei in timp ce VAG are 2 feluri de ulei cu specificatii total diferite? FEBI BILSTEIN 21829 = VW G 055 726 A2

VW G 070 726 A2

VW G 052 178

VW G 052 178 A2

VW G 052 512 A2

VW G 052 171 A2

VW G 052 512

VW G 060 726 A2

MERCEDES-BENZ 001 989 26 03

MERCEDES-BENZ 001989 260310

AUDI G 052 171 A2

VOLVO 1161645

In fond si la urma urmei fiecare isi pune ce vrea..si floriol sau bunica.. ;)

post-64586-0-74696400-1329066153_thumb.j

post-64586-0-30325400-1329066171_thumb.j

post-64586-0-34679100-1329066189_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valvoline pentru sharan,golf cv 6+1 trepte recomanda 80w90,asa ca fiecare pune ce a folosit si ce nu ia dat bataie de cap,eu folosesc din 99 de la prima skoda de 110cp si pana astazi 75w90 indiferent de brand,restul pt mine nu e decat marketing,repet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e numai brand, a venit produsul original dupa cod si este extrem de subtire, parca e ceai, in schimb cel 75w90 este putin mai vascos, si de aia iarna se simte ca schimba putin mai greu la rece. nu vreau sa ma gandesc ce uzura produce pe acolo iarna orice fortare in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alo,colegu!!! 75w90 e cel mai subtire si e full sintetic,si crezi ca ala de e branduit e facut in fabrica la vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este deloc cel mai subtire, m-am convins astazi cu ochii mei. daca tu crezi ca totul este doar marketing atunci iti bati joc pe fata de toti cei care pun acele coduri vw la fiecare tip de ulei, care culmea costa cam tot pe acolo, deci marketingul insemna sa vinzi tot acel produs la alt pret, insa la pret egal si produse diferite e clar ca si normele alea au rolul lor. clar merge si 75w90 in loc de doar 75w original, dupa cod motor si cutie, insa nu este ce trebuie, si in timp acea cutie are sa 'cada' din senin asa.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja exageram cu uleiurile astea originale, nu cred ca o sa pice nici o cutie atata timp cat ai pus uleiul recomandat indiferent de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dizy,asta vroiam si eu sa lamuresc pe unii din colegi care inca nu a inteles ca majoritatea marcilor auto traiesc doar din piese de schimb si service din 2000 incoace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci de ce mai vin pe piata cu golf 6, 7 si alte modele? :) vand doar in reprezentante piese originale mai ieftine ca cele aftermarket si dau lovitura.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja santem off topic,pt incheiere 2 litrii ulei 75w90 API costa 11 euro,puneti ce credeti ca e mai bun pt masinile voastre,dar te intreb iar,uleiul care l ai cumparat tu e facut in curte la vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu trebuie, multe la masina nu fac ei, pentru asta exista bosch, varta, trw, hella, blaupunkt, etc. insa faptul ca isi pun sigla pe acel produs este un certificat de garantie al producatorului ca acel produs este conform si poate fi utilizat fara probleme. asta este si una dintre diferentele dintre noi si nemti, noi cautam mereu chilipiruri si afaceri peste tot, iar ei pun la masina ceea ce trebuie, fara compromisuri de genul lasa d-le ce stiu inginerii aia de la vw, ca numai gura si halatul este de ei, stiu eu mai bine ce ii trebuie la masina mea.

:)

este liber clar fiecare sa foloseasca ce considera ca este mai bun sau mai potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2L 75w90 doar 11 euro? unde ai vazut?Prin vara cand am schimbat tot uleiul in cutie(1,8L) m-a costat 45 ron/L.SI am inteles ca a fost cel mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu MANNOL EXTRA GETRIEBEOEL Clasa de vascozitate SAE: 75W-90, Specificatie: GL-5; este unul din cele mai ieftine,la noi e 30 lei litru.

post-64586-0-77711300-1329559303_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

API SLSINT GL-5 SAE J2360,din Italia am luat prima data dar aduc si cei din Romania,stiu ca eu am luat doar 2 litrii si cutia ia 2,2 litri.si mi-au adus,dar eu am o nelamurire,cei ce fabrica ulei pentru grupul VAG dupa ce termina comanda trece pe Floriol sau Raza Soarelui?Nu cumva fabrica ulei in continuare dar nebrandat Audi,VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!