Jump to content

Montare senzori parcare


Cristian
 Share

Postare recomandată

Sunt interesat de montarea senzorilor de parcare fata. Masina mea a venit cu senzori de parcare spate, cu avertizare acustica, deci PDC (park distance control), nu se afiseaza grafic pe RCD310.

Din ce mi-a spus Gabi, se pare ca am nevoie de urmatoarele:

5P0 919 475 C comanda ap. asistenta parcare - care se poate inlocui cu 8K0 919 475 A, 8K0 919 475 E, 8K0 919 475 R pentru a suporta 8 senzori de parcare si afisaj grafic - posibil sa mai fie si alte coduri care suporta 8 senzori si afisaj grafic

1P0 919 487 suport pt. senzor ultrasonic stanga ext

1P0 919 487 A suport pt. senzor ultrasonic dreapta ext

1P0 919 487 B suport pt. senzor ultrasonic stanga int.

1P0 919 487 C suport pt. senzor ultrasonic dreapta int

4H0 919 275 GRU Senzor ultrasunete

1P0 971 095 B cablaj pt. senzori ultrasonici

1P0 971 095 C cablaj pt. senzori ultrasonici CUPRA

1P0 971 095 D cablaj pt. senzori ultrasonici FR

Senzori si unitatea de comanda se gasesc pe Ebay, restul probabil vor trebui comandati de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie pt bara fata?

La ce dimensiuni are leonul,nu le vad rostul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, spatiile de parcare din Bucuresti sunt din ce in ce mai mici, uneori neavand alta solutie decat sa parchez intr-un spatiu cu 50-60 cm mai mare decat masina. In cazul asta m-ar ajuta senzorii de parcare fata, impreuna cu cei din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumpara si banda adeziva originala, care fixeaza suportii, pe bara - costa cativa lei/bucata. O sa iti mai trebuiasca mufele si pinii - tot la reprezentanta le comanzi.

Utilitatea - eu am OPS cu 8 senzori... plus 2 de PLA - sistemul care l-am montat eu - senzorii, fata spate, sunt super, cand parchezi in spatii mici....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLA e interesant, insa nu cred ca se poate implementa pe Leonul meu cu un cost normal. OPS cu 8 senzori vreau si eu, cam acolo vreau sa ajung. Unde gasesc unitatea de comanda, ca sa vad ce cod are pe ea? E cel mai sigur asa, sa stiu cati senzori suporta si daca mai trebuie schimbata.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine era in bord, stanga jos, in spatele sertarasului. Altfel, daca ai VCDS, intra cu el si verifica ce cod are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e mai sigur asa. Revin cu un cod, am gasit deja 2 senzori pe ebay la niste preturi foarte mici, chiar suspect de mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am montat PLA-ul am luat cei 2 senzori la 1 euro/buc, asa ca nimic nu ar trebui sa te mire :)

Singurii bani pe care i-am dat a fost pe vopsea, suport oem, mufe, banda aia adeziva de care zice Florin (sa nu-ti treaca prin cap sa n-o cumperi) si panza aia autoadeziva pentru cablurile de interior.

Banda adeziva pentru senzori nu e o mare inventie, gasesti inlocuitor foarte usor, insa e greu de gasit de aceeasi grosime ca cea oem. Asa ca senzorii iti vor sta mai ridicati sau mai infundati decat ar trebui. Nu ma intreba de unde stiu.

Asa am ajuns sa ma specializez in dat bare jos, noaptea, pe ninsoare, etc...

Te sfatuiesc sa-ti cumperi si pinii pentru mufa principala de pe bara fata, altfel daca vei dori sa dai bara jos trebuie sa scoti mufele senzorilor, sa desfaci cablurile, etc

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact... Valy... ai schimbat si unitatea de control.... pt PLA.

Eu senzorii si unitatea - i-am cumparat de la carsystem.pl

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia a fost amortizata de cea vanduta, plus ca am mai primit si ceva bonus la aia cumparata. Eu am luat SH de pe ebay

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles.... si l-a mine s-a vandut cea veche... se bucura de ea, Stroe... care are OPS acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am luat din germania de pe ebay 8 senzori de parcate cu ecran ..la un pret fff mic dar isi fac treaba ok!!!!!!!!!!!!!! numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos, chiar imi dati sperante ca voi putea face operatiunea asta in curand. Florin, o sa te deranjez in curand cu ceva intrebari si sa vedem daca esti dispus sa ma ajuti cu montajul si ce mai e de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da, cu mare placere. Facem impreuna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare ! Astazi am dat de o problema ce-mi sta pe creier... cateodata, nu-mi arata afisajul cu limita senzorilor pe rns ( 315 ), dar de tauit tauie :) Daca inchid masina cu cheia si o las 5 min, pe urma merge fara nicio problema. De la ce poate fi ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare sa vedem ce erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n asta e tot ce am :) La asisenta directie nu-mi apare niciun cod de eroare 

Quote

44-Asistenþã direcþie -- Status: Malfuncþie 0010

37-Navigaþie -- Status: Malfuncþie 0010

2  coduri de defecte:
1048591 - CD ROM 
          B1100 F1 [008] - eroare de citire
          intermitent - Confirmat - Testat deLa ºtergere de memorie
             împrejurãri cod:
                    Starea defectului: 00000001
                    Priorit.defectului: 7
                    Frecv. defectului: 9
                    Resetare contor: 230
                    rulaj: 133612 km
                    Data: 2089.14.07
                    timp: 17:21:34

1048632 - Antena 1 radio 
          B1119 13 [009] - întrerupt(ã)
          Confirmat - Testat deLa ºtergere de memorie
             împrejurãri cod:
                    Starea defectului: 00000001
                    Priorit.defectului: 5
                    Frecv. defectului: 1
                    Resetare contor: 190
                    rulaj: 132916 km
                    Data: 2088.14.15
                    timp: 15:41:51

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!