Jump to content

Golf 7 - Pareri, impresii


nsm
 Share

Postare recomandată

da, asa e, dar nu l-as fi luat decat pentru susensia spate, atat; eu am ceva sufleteste fata de TSI-ul de 1.2 si sunt impacat 100% cu alegerea facuta. In plus diferenta de zvac intre ele este de sub 1 sec, in conditiile in care consumul creste semnificativ pentru 1.4 la proba reala, din teren.

eu am mai avut cilindree de 1.4 cu turbo pe alta masina si stiu cum e....efectiv, la drum :blink: ; daca nu mergi non-stop ca pensionarii, te rupe la consum. Se aplica si la 1.2 dar mai cu putin bun simt...

Nu are legatura prea mare turatia motorului cu diferenta de cilindree intre 1.2 si 1.4 (ambele sunt turbo, functioneaza de jos, lejer). Se vede o chestie dar la viteze mari, peste 150 km/h

 

As adauga la primele impresii, elasticitatea incredibila a motorului (merg cu 70 km/h in viteza 5 si nu deloc in nas, se simte excelent) si lipsa turbo-lag sub 2000 rpm.

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ajuta mult masa usurata a vehicolului. Ce alt 1.4 turbo benzin ai avut si cum se descurca comparativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista comparatie.

am avut Fiat Bravo Sport T-jet 1.4 150 CP (cu buton sport pana la 165 CP). Lua suta in 8.2 sec pe Sport, consuma 14% vara in oras si 8-9% la drum lung, condus lejer.

Dar era categoria masina semi-sport si ma gandesc ca mi-am asumat consumul contra performante.

si inca ceva, Bravo in versiunea aceea mirosea de noua cum miroase Golful 7 acum, se vede ca sunt materiale de calitate (in ambele cazuri)

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie. Ai putea sa ii faci o prezentare pe masina mea, cu poze si tot tacamul. Cat despre TSI-ul de 105 si eu sunt de acord ca e compromisul perfect intre consum si performanta la motoarele astea. Motorul trage bine si nu te lasa la nevoie intr-o depasire. Diferenta de performanta fata de 1.4 tsi de 122 se simte de la viteze de peste 140km/h. Dar se poate rezolva cu un chiptuning :)

 

Modificat de luciteck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu avand Octavia , la 2 luni dupa ce m-am invatat cu ea, am cerut la dealer sa fac un test drive cu o Octavia ce are motor 1,2 Tsi.

Vreau sa zic ca la deplasarea normala prin oras 2 pers in masina, nu am simtit diferenta intre cele doua motoare. Poate ca 1.4 Tsi trage mai bine cand masina e incarcata, dar G7 cu greutatea lui scazuta si 1.2 Tsi face toti banii, performante ok si consum mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut si bine v-am gasit!

In primul rand, felicitari tuturor pentru achizitiile facute. :beer:

Pentru un proaspat posesor al permisului de conducere si "budget sensible" ce ar fi de preferat: upgrade-ul la un 1.2TSI 105 CP sau Park pilot?

 

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza cu bonul si  ideea de plata prin POS a unei masini noi,  mie unul mi se pare priceless

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea de plata nu mi se pare iesita din comun, exista obiective foto care costa atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nerabdarea/nevoia te fac sa gasesti solutii... Cum ar fi plata cu cardul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFFTOPIC  : 20.000 eur pe un obiectiv , serios ?  ca sa ce ? pt ce ? unde ? cum ? cand ? mie mi se pare foarte tare ideea de a cumpara o masina cu un card  atat ,de ce ajungem sa comparam sula ( Sula este o unealtă (folosită de cizmari și de cojocari) formată dintr-un ac lung și gros de oțel, drept sau curb, fixat într-un mâner, cu care se găurește pielea, talpa etc. spre a putea petrece acul sau ața prin ele. ) cu prefectura :))

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand platesti cu cardul faci un transfer bancar mai rapid. Asa ca atata timp cat ai banii in cont si nu ai limita la plata treaba e f simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de plata cu cardul...poate omul avea un depozit de 200.000 lei la care avea asociat un card de debit...

Nu mi-am inchipuit niciodata ca nsm ar fi platit cu cardul de credit pe care avea limita de credit x lei/forinti/euro

Modificat de danny2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate avea black card?! Atat ca nu exista la noi asa ceva.

Haideti sa ne rezumam la Golf 7 sau macar la masini aici in topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista carduri fara limita la noi in tara si exista si oameni care au astfel de sume intr-un cont caruia i-au atasat un card de debit.

Dar are dreptate Jug, asta are 0 legatura cu Golful...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posesorii acelor carduri nu-si cumpara un amarat de Vw Golf, merg pe premium sau poate categoria lux.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa incheiem offtopicul, de 1 martie am pus si eu comanda pentru un G7/1.4tsi/122cp/DSG/HL+ergoActive bineinteles   :rolleyes:

Si acum incepe asteptarea de doua luni.. :vaidecapulmeu: Sper sa mearga fabrica zi si noapte si sa-mi fabrice cat mai repede (dar bine) masina :D

 

Deci dupa 8 ani de Skoda Octavia 2 (ff multumit de altfel, aviz amatorilor masina e la vanzare pe topicul de vanzari), trec la G7, plus ca trec de la diesel la benzina, asta pentru ca nivelul de liniste din G7 tsi m-a facut paf, asta si scaunele ergoActive (optiune care iti pune piele pe toate fetele de usi), volanul perfect, DSG-ul, autohold-ul (apropo, nu-mi pasa ca e plina de electronica si este tsi, daca se strica ceva se repara, doar pentru asta nu-mi iau alt 1.9tdi cu cutie si frana manuala, doar ca tine mai mult)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna configuratia, codz. Vei fii foarte multumit!

Aceeasi motorizare, dar Variant si cu cateva optiuni in plus voi comanda si eu in lunile urmatoare pt un membru al familiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce sistem audio este pe linia Comfort line cu optiunea de "Composition media"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ritter cate viteze are 6 sau 5?

6

 

Iata si pozele promise

post-94528-0-49956900-1362134053_thumb.j

post-94528-0-59446000-1362134062_thumb.j

post-94528-0-60253800-1362134071_thumb.j

post-94528-0-59113500-1362134083_thumb.j

post-94528-0-19179100-1362134089_thumb.j

post-94528-0-32325800-1362134097_thumb.j

post-94528-0-32419200-1362134105_thumb.j

post-94528-0-73939000-1362134114_thumb.j

post-94528-0-64738200-1362134147_thumb.j

Modificat de ritter1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum intreb si eu, dupa ce am pus comanda:), motorul de 1.4tsi/122cp e nou (EA211) sau e cel de pe G6 (EA111)?

Din prezentarea de mai jos reiese ca pe MQB se pun doar motoare EA211 / benzina

 

LE: Dupa raspunsul lui The_Ego am gasit si eu prin prezentari ca EA111 are alta pozitionare si nu se potriveste pe MQB

 

Cu ocazia asta pun si o prezentare (link ca pdf e prea mare), poate ati vazut-o poate nu .. este ff interesanta

http://www.cargroup.org/assets/speakers/presentations/40/schmidt_oliver.pdf

post-1145-0-56788100-1362134185_thumb.pn

post-1145-0-78160100-1362134994_thumb.pn

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E complet alt motor fata de cel de pe g6

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ritter cate viteze are 6 sau 5?

6

 

Iata si pozele promise

salut , nu-i pacat sa nu ne impartasesti si noua o poveste , o prezentare mai ampla cu masinuta in aria masina mea , deschide acolo un topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!