Jump to content

ce bujii imi recomandati?


nadir@boosted.ro
 Share

Postare recomandată

nadir@boosted.ro

salut poate nu este chiar bine une am postat, dar stiu ca difera bujiile de la injectie la carburatie!

si vreau sa stiu ce bujii imi recomandati (avand in vedere ca aircooled 90% sunt carburatie)

am motor de 1,8 16v KR cu 2 carburatoare weber

multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

multumesc am mai auzit dar sincer uitasem !

deci beru rules ai !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am puse 2 beru ultra si 2 ngk (s-au afumat 2 beru ca altfel nu puneam diferite). si de ngk (japoneze) am auzit ca ar fi bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am puse 2 beru ultra si 2 ngk (s-au afumat 2 beru ca altfel nu puneam diferite). si de ngk (japoneze) am auzit ca ar fi bune.

Unde gasisi astea NGK si ce cod au?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am aceeasi masina, dar mi-am pus bujii si fise de bujii Champion, am inteles ca ar fi foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am aceeasi masina, dar mi-am pus bujii si fise de bujii Champion, am inteles ca ar fi foarte bune.

Nu stiu, unde sa caut bujii si fise si sa gasesc oferta cea mai variata? La magazine tip al padrino?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujii NGK se gasesc la al padrino peste drum de intercontinental... 8ron una... BP5ES codul la mine (vw 1303s, 1600cmc, carburatie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut poate nu este chiar bine une am postat, dar stiu ca difera bujiile de la injectie la carburatie!

si vreau sa stiu ce bujii imi recomandati (avand in vedere ca aircooled 90% sunt carburatie)

am motor de 1,8 16v KR cu 2 carburatoare weber

multumesc anticipat !

E un pic ciudatica intrebarea ta, de parca toate masinile cu carburatie ar folosi aceleasi bujii !!! Vezi matale ce bujii recomanda producatorul masinii (valoarea termica intereseaza, nu marca, dimensiuni filet, tipul de electrod) apoi cauti intr-un tabel de echivalente intre diverse marci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

:salut: am inteles sa traiti !

dar pacat ca in cartea masni nu zice nimiq de carburaie o sa mai caut ;) pacat e ca totusi sunt cam afon la treaba asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:salut: am inteles sa traiti !

dar pacat ca in cartea masni nu zice nimiq de carburaie o sa mai caut ;) pacat e ca totusi sunt cam afon la treaba asta !

Google-search golf 1 spark plugs-enter ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google-search golf 1 spark plugs-enter :salut: .

Sau, foloseste cu incredere aria Golf1 a onor-prezentului forum. Sa nu zici ca nu stie nimeni pe acolo ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc metoda aceasta: masina japoneza=ngk, masina germana=bosch sau ce recomanda fabricantul. de multe ori omul de rind crede ca daca pune bosch patinum+4 crede ca masina lui va merge ca un porsche, dar sa-r putea sa si distruga ceva in motor sau sa nu mearga cum a fost proiectat. eu de pilda la jaguar am niste simple champion-uri, asta recomanda jaguar. altii sau plins de bosch platinum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc metoda aceasta: masina japoneza=ngk, masina germana=bosch sau ce recomanda fabricantul. de multe ori omul de rind crede ca daca pune bosch patinum+4 crede ca masina lui va merge ca un porsche, dar sa-r putea sa si distruga ceva in motor sau sa nu mearga cum a fost proiectat. eu de pilda la jaguar am niste simple champion-uri, asta recomanda jaguar. altii sau plins de bosch platinum.

Da, si eu am bosch platinum acuma, nu-s grozave, mi se pare mie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

ideea e ca eu unu nu stiu ce sa pun si m-am gandit aici ca aici multi mai stiu la mototul meu de 16v care vine cu injectie stock putini stunt "tampiti" ca mine sa puna carburatoare si bujiile de la injetie sunt total diferite ! sunt cele cu 3 capatzani :coolpics: asta din ce a vazut ochiul meu de necunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca eu unu nu stiu ce sa pun si m-am gandit aici ca aici multi mai stiu la mototul meu de 16v care vine cu injectie stock putini stunt "tampiti" ca mine sa puna carburatoare si bujiile de la injetie sunt total diferite ! sunt cele cu 3 capatzani :coolpics: asta din ce a vazut ochiul meu de necunoscator

Nici eu nu sunt cunoscator, dar ma gandesc ca n-are legatura sistemul de alimentare cu aprinderea, foloseste tot bujiile cu care functiona cand era pe injectie si vezi ce iese :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!