Jump to content

Schimbare volant masa dubla (DMF) cu volant cu masa simpla (SMF)


Xeo
 Share

Postare recomandată

Setul din postarea mea este pentru octavia 1,pentru masina ta cam atat este setul..1250-1350 lei valeo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Scuze. Sunt pe mobil si nu vad ce masina ai la semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

help please..

pentru passat 2.0tdi 140cai cutie manuala, 272k km, trebuie sa schimb volant (dmf originala) si am nevoie de momentul de stringere pentru bolturi / suruburi. Caut de ceva zile si fara rezultat. In etka nu sint date (stiu ca in versiunile mai vechi de etka era si informatia asta ..)

Multumesc frumos pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ambreiaj ai, LuK, Sachs? Diferentierea marcilor de fabricaţie pentru ambreiaj (2.0l- 100 kW si 2.0l - 103).pdf

 

Momentele suruburilor de pe coroana pare sa fie acelasi, difera doar procedura de montare.

 

Şurub M 6, 13 Nm, Şurub M 7, 20 Nm

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

echiparea este cu sachs; schimbul il fac tot cu sachs

Multumesc pentru valori. La bulturile care tin volant pe arbore cit este stringerea?

(pe volant din cite am vazut in etka este m12)

Modificat de larson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suruburile de pe coroana se strang putin cate putin in cruce.

 

Pentru suruburile de volant

Montaţi la loc volant cu şuruburi noi. Strângeţi şuruburile de fixare cu 60 Nm şi rotiţi în continuare încă 1/4 rotaţie (90 °).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul clar! multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ahaha .. multumesc frumos!!!

asta nu l-am avut .. sau cel putin nu am dat de el prin materialele pe care le am. Inca odata multumesc pentru ajutor.

Modificat de larson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ce fel de volant (DMF/SMF) am pe VW bora 1,9 TDI ALH, cutie viteze EBJ.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut poate cineva sa mi zica daca se poate monta ambreiaj de pasat 1.9tdi 131 cp awx 5 trepte pe skoda octavia 2 1.9 tdi 105 cod bkc ,5 trepte?.....daca se poate sa ma ajute cineva azi ca ar trebui sa dau un raspuns pana maine. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Passaul B5 are motor longitudinal si octavia transversal. Diferat toate piesele ce tin de transmisie. Poti pune de Golf, de Seat, A3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut am si eu o problema audi a4 b7 2.0 tdi motor blb 6 viteze merge sa pun un kit ambreaji complect cu masa simpla si cum se numeste.

 

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce probleme au motoarele alea nu as face compromisuri de acest gen. Se numește kit conversie Valeo și se comanda după seria de caroserie ca și cel original. Mergi la un magazin de piese auto și vor ști ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Doresc sa schimb volant actuala (masa dubla) cu un volant masa simpla, din cate am cautat pe internet am gasit doar cu masa simpla pentru 5 viteze. La mine rulmentul e hidraulic iar la kiturile cu masa simpla, rulmentul arata diferit (parca e sistemul cu parghie). Tin sa precizez ca, cutia este 02Q, iar motorizarea 1.9BLS cu DPF (4mottion).

Unde as putea gasi un asemenea kit, sau exista asa ceva?

 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa mergi tot pe masa dubla, asa cum e pe masina acum. Un prieten in primavara, la Audi A3, 1.9 tdi, 2002, a avut pe masina masa dubla, s-a luat dupa unul si altul ca e mai bun cu masa simpla, a schimbat tot kitul de ambreiaj cu masa simpla(1650 ron cu manopera), si la 2 luni de la montare in Fagaras a ramas fara ambreiaj. Acolo a pus unul sh masa dubla (700 ron) si este ok(condus normal) si in ziua de azi. Tu decizi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valeo face kit cu masa simpla la volant, dar trebuie verificat pt ca tu ai si 4motion, si ambreajele difera fata de tractiune fata.

 

cod valeo 835153

pret in jur de 1400ron kitul cu volant placa disc dar fara rulment. rulmentul se schimba separat cu modelul care il ai pe masina dar repet trebuie verificat mai amanuntit in functie de masina.

la mine e la fel, kit cu volant simpla, placa si disc...rulmentul il iei tot la fel cu cel care il ai pe masina, hidraulic si producator oricare o fi el, luk sachs sau si valeo daca il face (desi eu nu am gasit decat luk 170ron si sachs dar mult mai scump)

Modificat de danubius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de viteze e identica cu cele utilizate pe autovehicule cu tractiue doar pe fata, codul carcase fiind 02Q, acesta cutie avand 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De curand am vrut sa schimb si eu ambreiajul si volant pentru un 2.0 tdi 170 cp pd duppa multe cautari pe forumuri pe situri nu am gasit pe nimeni sa isi fi pus(pe 2.0 tdi 6 trepte) si sa zica cum se simte masina dupa montarea chitului asa ca le-am trimis un email celor de la Valeo si iata ce raspund ei:

 

 

 

Thank you for your e-mail.
 
With regards to your vehicle, and from the details you've provided I would suggest that you use conversion kit number 835153 with concentric slave cylinder number 804529. There were some technical improvements made to the original conversion kit no 835066 which has now superseded to 835153.
 
In so far as  your comment regarding vibration  and noise, one of the few characteristics with dual mass flywheels is to mask out or smooth out any imperfections  within the drivetrain. eg, worn  input shaft bearings . gear box and engine mountings and in some instances poor fuel injector performance, the purpose of which is to deliver driver comfort. Therefore, and as a consequence of this, when a solid or ridge flywheel is introduced into the driveline ,  any faults that pre- exist will be exaggerated by the loss of the absorption that would have been dealt with by the DMF. 
 
The upside of using a ridge flywheel over a dual mass flywheel  is that there are less moving parts, and, as a general rule, is less expensive when it come to routine clutch overalls.
 
Hopefully this has removed some of your concerns in this matter.
 
 
Thank you for contacting Valeo Service UK Technical Support.
 
 
 

Best regards / Cordialement

 

______________________

 

All of our TSB's , technical information and fitting instructions are stored in our Tech assist website. Feel free to visit the site and create yourself a free login for your business today. 
 
 

 

VSA UK Technical Team
Telephone: (+)44 (0)1527 838300 EXT 2
Fax: (+)44 (0)1527 838347
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ce marca de volant si ambreiaj recomandati sa pun pe golf-ul meu V, 90 cp, 2006? LUK sau Sachs?

 

Multumesc

Modificat de costin_lori
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam aceasi chestie, cu mentiunea ca Sachs este putin mai scump si se acord un control tehnic mai strict decat la Luk. Daca masina are 5 trepte (cum banuiesc ca si are) ai putea sa faci conversia la volant masa simpla, asta daca ai unde sa o faci - conversia iti ofera in primul rand un pret mai mic la kit/si o durabilitate -fiabilitate a ambreiajului in timp- e bine de facut cand stii ca tii masina pt urmatorii cativa ani.  Orice alegere ai face, nu uita sa ceri chitanta/garantie la piese si manopera, si daca se poate sa-i supraveghezi pe cei din service sa respecte procedura.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la masa dubla 1.9, 105 cai, diferenta dintre sachs si luk era de 50 lei. La sachs din ce am vb cu mecanicul, a dat 3 kituri inapoi pt jocul cu xare venea volant din fabrica si a preferat sa mearga pe luk. Asta nu s-a intamplat la masina mea. La a mea am ales direct luk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si esti multumit de aceasta firma? merge bine? ceva probleme? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!