Jump to content

Activare Voice Control pe RNS 510 [Passat CC]


danc2007
 Share

Postare recomandată

Daca e cineva care a activat voice control-ul pentru navigatia RNS 510, si stie exact ce modificari sunt necesare si care sunt codarile necesare, il rog sa posteze..

Pare foarte util..

Modificat de danc2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doar ca trebuie activat, mai trebuie montat si un microfon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai microfon pentru telefon trebuie montat. Daca ai microfonul, trebuie rutat prin RNS. Chiar crezi ca merita? Inca n-am vazut/testat sistem de recunoastere vocala care sa functioneze satisfacator.

Sent from my Galaxy using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pardon ? ... cam asta zice cel mai des....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de felul in care vorbesti :)

Eu zic ca functioneaza ok, insa trebuie vorbit destul de "curat", ca sa zic asa...

Cum s-a zis si mai sus, daca ai sistem bluetooth, trebuie modificat traseul microfonului. Standard e legat direct la modulul BT, in pinii 11 si 12.

Pt. VC, microfonul trebuie legat direct la RNS - conector verde (1 si 7), apoi din 4 si 9 legatura la modulul BT 11 si 12. Apoi recodat modulul BT (voce command off or via external device).

Daca nu ai BT, legi direct microfonul la RNS (1 si 7).

E important sa utilizezi cablu ecranat pt. traseul microfonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu ,microfon original direct in RNS.

Daca nu pronunti perfect, nu-ntelege.

Trebuie sa mai asteptam pana v-a sti sa vorbeasca in limba noastra materna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ne cerem scuze, cei cu bomboane-n gura..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai trebuie sa ai si firmware de la 2660 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin

Sa vezi daca ai bomboane agricole ce iese..... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ne cerem scuze, cei cu bomboane-n gura..... :lol:

:lol: Hai ca RNS-ul reactioneaza mai bine la comenzi vocale... Bataie mare de cap e cu controlul vocal al unitatii bluetooth..

Pana pricepe "dial zero - seven - etc etc" suni jumate din populatia Romaniei :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-a zis si mai sus, daca ai sistem bluetooth, trebuie modificat traseul microfonului. Standard e legat direct la modulul BT, in pinii 11 si 12.

Pt. VC, microfonul trebuie legat direct la RNS - conector verde (1 si 7), apoi din 4 si 9 legatura la modulul BT 11 si 12. Apoi recodat modulul BT (voce command off or via external device).

Starchaster, la ce te referi prin "recodat modulul BT"? Activarea voice control-ului in VCDS?

Ai facut deja rerutarea microfonului? Poti sa atasezi si o imagine? Nu cred ca e complicat si marele beneficiu e la navigare..

Am bluetooth cu microfon, dar comenzile vocale merg doar pentru apelurile telefonice..

Modificat de danc2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) E Starchaser id-ul meu :) Adica ala ce alearga dupa stele..sau cai verzi pe pereti, ca tot e la moda expresia asta in ultima vreme.. Imi datorezi un miel :)

Anyway, activare e impropriu spus.. Dupa cum mentionezi si tu, momentan comenzile vocale functioneaza doar pt. bluetooth. De fapt trebuie sa dezactivezi comanda vocala de la modulul BT, ca sa il il poti controla prin intermediul RNS (dupa cum spune si denumirea operatiunii ce trebuie facuta " voice control off or via external device" )

Am activat voice control pt. RNS 510 la vreo 4 unitati, insa nu am facut poze (din pacate) pt. ca a fost vorba de alte masini.. Nu pot sa stau sa fac poze pe timpul altor persoane, e lipsa de respect.

Insa daca urmezi indicatiile de mai sus, e imposibil sa nu reusesti, chiar daca nu ai acces la diagramele electrice.. Exista info pe capacul RNS referitor la "mic in / out", iar la modulul BT se vede clar unde intra microfonul. Poti verifica si continuitatea, pt. o acuratete de 100%.

Mult succes!

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw_rns_510_microphone_connection-300x244.jpg

Starchaser, se conecteaza intre ei pinii 1 cu 9 si 7 cu 4 ? Apoi 9 cu 11 si 4 cu 12 ?

Daca e gresit ce spun, te rog salveaza imaginea asta si fa o schita corecta despre cum se fac aceste conexiuni..

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ne cerem scuze, cei cu bomboane-n gura..... :lol:

:lol:

Incearca sa schimbi limba din US in UK, poate ajuta. In cazul meu a ajutat. Mi-a crescut rata succeselor la peste 60% :lol:. procentul este evident din burta, dar intelegi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw_rns_510_microphone_connection-300x244.jpg

Starchaser, se conecteaza intre ei pinii 1 cu 9 si 7 cu 4 ? Apoi 9 cu 11 si 4 cu 12 ?

Daca e gresit ce spun, te rog salveaza imaginea asta si fa o schita corecta despre cum se fac aceste conexiuni..

Multumesc !

microfonul dse leaga doar la 1 si 7 respectand polaritatea. daca ai si bluetooth, atunci de la 4 si 9 duci un cal=blu la modulul de bluetooth, respectand polaritatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danc, strict pt. masina ta (cu bluetooth), pasii sunt urmatorii (detaliez putin ce a scris Al Bundy mai sus).. Metoda aleasa de mine se poate imbunatati (presupun), eu am ales varianta asta pt. ca nu e nevoie de prea multe cablaje trase.. Presupun ca stii unde e localizat modulul bluetooth si cum se scoate conectorul ca sa ai acces la pini). Asadar:

1. - Scoti cablajul care vine de la microfon in unitatea BT.

Nu stiu ce culori au firele (cel mai probabil alb / negru), insa le poti recunoaste dupa faptul ca sunt ecranate. Pinul 1 de la microfon merge in pinul 12 la BT si pinul 2 microfon in 11 la BT (pt. siguranta masoara continuitatea). Deci, scoti pinul 11 si 12 de la modulul BT

2. - Prelungesti cablajul pe care tocmai l-ai scos.

De la pinul 11 pe care tocmai l-ai scos din modul BT (pin 2 microfon) mergi la pinul 7 in conctorul din RNS, iar de la pinul 12 scos din modulul BT (pin 1 la microfon) mergi la pin 1 in conectorul RNS. Foloseste un cablu ecranat, cu 2 fire la interior. Modalitatea de prelungire o faci fie prin repairwires si 2 conectori originali (mai elegant), fie prin legare directa. Indiferent de metoda, asigura-te ca exista contiunuitate. Astea fiind zise, tocmai ai realizat cablajul microfonului direct la RNS (mic 1 - rns 1, mic 2 - rns 7).

3. - Realizarea cablajului de la RNS la unitatea BT

Folosind tot cablaj ecranat, de la pin 4 RNS mergi la pin 12 BT si de la pin 9 RNS la pin 11 BT.

Apoi recodezi si ar trebui sa ai voice command functional.

Sper ca ai inteles ce am spus.. Din pacate nu am talent la desen (fie el in Paint, Photoshop sau Corel) ca sa fac diagrame si scheme. Insa daca nu te descurci, te pot ajuta eu. Daca ai drum la Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru rabdare si text, Starchaser!

Incerc sa ma descurc..

Dar mai am o intrebare, care isi gaseste raspuns tot in acesti conectori..

Se mai poate adauga practic (nu doar teoretic) un CD Changer la acest RNS 510 care are deja legat MDI in torpedou si intrare jack AUX in cotiera?

Unii zic ca se poate, conectand la AUX in.. in configuratorul VW mi se pare ca ai de ales: ori MDI ori CD Changer.. nu am gasit raspuns clar la intrebarea: poti sa ai toate 3 simultan functionale? MDI, CD Changer si AUX in cotiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma pe scheme, se pare ca se poate, ambele folosesc aceeasi mufa dar pini diferiti de conectare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru rabdare si text, Starchaser!

Incerc sa ma descurc..

Cu placere! :)

Vezi ca pe forumul de unde ai luat imaginea cu digrama de pe capacul RNS e si un tutorial pdf cu pasii de urmat.. E in germana, insa daca nu te descurci cu textul, foloseste-te de imagini. Sunt destul de sugestive.

Succes!

Si apropo de CD Changer.. La cer iti mai trebuie daca ai MDI? Alea 6 cd-uri le poti scrie pe un stick sau le poti pune pe un ipod..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Starchaser, am cautat pe forum PDF ul de care zici, dar nu l-am gasit.. poate il poti atasa tu aici?

De ce CD Changer? Pentru calitatea acustica a cd ului audio. RNS ul nu prea citeste CD uri audio scrise acasa, MDI vrea MP3 uri - care au calitate prea slaba de cele mai multe ori, de AUX nu mai vorbim... Sunet clar si puternic se gaseste doar pe CD urile audio si la cateva posturi de radio. Iar melodiile de pe HDD intern sau card SD sunt tot MP3... Formatul Mp3 este ok pentru auditie in casti dar pentru sonorizare de masina + subwoofer CD-ul audio este sfânt!

Poate cineva care are si RNS si CD Changer sa confirme daca semnalul audio are aceeasi putere si calitate de pe ambele surse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut colegi. o rugaminte am un golf 6 cu rns 510 ,comenzi pe volan si modul bluetooth din fabrica ,modulul este din acela ieftin trebuie un adaptor din ce am inteles ca sa functioneze ,dar asta nu ma intereseaza prea tare, problema mea este in momentul cind apas tasta de microfon de pe volan se opreste muzica ,face mute ,este normal ? de unde potsa cumpar un microfon cu cablu pentru rns 510 ? cind am luat masina avea sw 1200 si facea mute cind apasam tasta telefon de pe volan ,am facut update la 3800 si apoi la 5xxx de atunci face mute la tasta microfon ,in rest functioneaza tot ! daca iau un modul bluetooth 9w7 pot sa folosesc cablajul de la mdulul original ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAblu deja il ai in masina dus pana la telefon, il rerutezi pana la RNS si de acolo la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

respectiv

 

microfonul legat direct la RNS - conector verde - pin 1 si 7 apoi din pin  4 si 9 legatura la modulul BT 11 si 12.

 

Apoi recodezi  modulul BT cu voice command off or via external device.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
CiprianChiriac

Va rog sa_mi dati un sfat. am un rns510 functioneaza comenzi vocale doar atunci cand apas butonul de steluta *de pe rns.Cum fac sa mearga cand apas butonul cu microfon de pe volan??.acu cand apas pe el se da pe mute.am ultimul model de volan .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se codeaza corespunzator calc de coloana de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Activare Voice Control pe RNS 510 [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!