Jump to content

Noua generatie Altea pe platforma MQB


hiro
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Analizam cam ce optiuni ar fi pentru masina pentru familie si Altea XL mi se pare avantajoasa. Doar ca am impresia ca e spre sfarsit de generatie, foarte probabil ca o sa treaca pe noul design adoptat recent cu Leon si pe platforma modulara MQB.

VW a investit in linia de productie MQB Seat din Martorell 800 milioane de Euro,

avantajul fiind ca vor putea pe aceasi linie sa faca aproape orice fel de masina.

Dar nu am gasit nimic oficial despre Altea generatie noua, daca apare ceva, va rog postati in acest thread.

Pana atunci iata o randare de noua Altea, bazata pe cum arata Leon-ul nou:

seat-altea-gets-a-leon-face-47837-7.jpg

Si alte poze aici: http://www.autoevolu...face/81883.html

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit nimic de o noua generatie Altea si nu cred ca va mai fi un asemenea model. Va fi inlocuita de versiunea break a Leonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o informatie pe piata referitoare la scoaterea din fabricatie a modelului Altea.

Totusi, platforma MQB are termen de finalizare pentru implementare in toate modelele grupului VAG in mid 2014.

Deci, pana atunci, trebuie sa apara break-ul Golf pe MQB, Plus-ul pe MQB si Touran-ul pe MQB.

Daca este scos Plus-ul si Touran-ul, Altea este la mica distanta.

Nu uita ca sub 122-140CP vei avea punte rigida spate, deci in functie de motorizarea la care te gandesti mai bine faci pasul acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o masina dotata ok la un pret bun eu zic sa o iei acum, pe final de generatie, poti lua o masina dotata foarte bine cu un discount subtantial.

Din pacate, daca vrei o motorizare diesel, 1.6 TDI e singura optiune, 2.0 TDI nu mai exista in configurator.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motorizarea de 2.0 TDI CR a fost omologata dar n-a mai fost importata oficial de 2 ani pentru ca nu se vindea bine.

La cerere se poate comanda, insa sugestia este sa comanzi de la unguri.

Din motive asemanatoare a disparut si DSG-ul pe Altea, nu se cumpara, erau probleme la livrare cu cutiile DSG si nu se putea asigura cadenta de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dolfin, stii tu ca se poate aduce la comanda DSG la Altea diesel? Pe mine m-ar interesa un Freetrack 4 cu TDI 170 CP si DSG....

Modificat de Frank SF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice se poate aduce la cerere, trebuie doar sa ai banii respectivi, totusi asigura-te ca in tarile civilizate se vinde ceea ce-ti doresti, daca nici ei nu au atunci...

 

In alta ordine de idei am citit ca noul Altea este programat pentru vara lui 2014.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!