Jump to content

Passat variant b6 DSG 170cp


moronel

Postare recomandată

Incearca cu o readaptare a cutiei de viteza. Poti schimba uleiul si se face readaptare dupa, dar schimbul trebuie facut la o reprezentanta VAG neaparat

P.S. Tie unde iti arata treapta de viteza?? Nu am vazut in filmulet

Modificat de Boditza
Link către comentariu

Sorry de delay dar ieri am venit de la plimbare (am fost la un drum mai lung cu masina)

salut , ai rezolvat cu webasto pana la urma ?

cu webasto maine cred ca rezolv. Am comandat pompa de apa dar in fiind in perioada cu sarbatorile a durat ceva mai mult.

Incearca cu o readaptare a cutiei de viteza. Poti schimba uleiul si se face readaptare dupa, dar schimbul trebuie facut la o reprezentanta VAG neaparat

P.S. Tie unde iti arata treapta de viteza?? Nu am vazut in filmulet

Ce presupune reataptarea cutiei? Nu am auzit de asta pana acum.

Treapta de viteza = colt dreapta sus pe display.

Link către comentariu

Readaptarea cutiei se face cu VCDS-ul conform ghidului de aici:http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/6-Speed_Direct_Shift_Gearbox_(DSG/02E)

Unii au avut experiente placute facand readaptarea, altii nu. Poti citi topicul dedicat cutiei dsg 6 si vezi pe acolo ce si cum

Link către comentariu

Readaptarea cutiei se face cu VCDS-ul conform ghidului de aici:http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/6-Speed_Direct_Shift_Gearbox_(DSG/02E)

Unii au avut experiente placute facand readaptarea, altii nu. Poti citi topicul dedicat cutiei dsg 6 si vezi pe acolo ce si cum

Mersi de info. O sa studiez problema

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Test consum la drum lung

BV – Nadlac – Viena – Linz – Munchen:

- ~1400km.
- 12:30 durata (cu blocaj la intrare in Munchen)
- 112 km/h
- 7.2 %

- dupa iesirea din tara si dat de autostrata 137 km/h pe pilot;
- dupa jumatate de austria am calcat-o (160-170km/h pe alocuri) – incepusem sa caut linia de sosire;
- in Germania calcat-o cat am putut;
- opriri doar pentru alimentari (cam 3 opriri scurte) si mancat un sandwich ceva.

P.S. Daca eram mai grijuliu cred ca se putea si consum mai mic



Salutare,
 
dupa cateva luni de la achizitie pot sa spun ca sunt multumit de alegere.
 
Ceva constatari:
 
- Probleme cu conectarea la sateliti a RNS-ului (momentan de 1 saptam nu mai vede nici un satelit - ma gandesc ca poate e ceva de la cablu antena - rns). 
     de cand am masina a facut figuri de 3 ori la faza asta. data trecuta am vb pe forum si am crezut ca ar putea fi de la versiune de harti vs versiunea de fw dar nu era de acolo. ciudat ca dupa upgrade de fw  la 2-3 zile si-a revenit si pana acum nu am mai avut probleme
- pompa de apa era fisurata/blocata - rezolvat
- am ceva bataie cand este virat tare stg/dr si accelerez mai tare - cred ca e vorba de planetare
- o oscilatie a turatiei motorului cand franez si trece din 3 in 2 
- consum 7.2% la o medie de 112 km/h la drum lung
 
 
Dorinte:
As vrea un set de jande pe16" SH pt vara (vazusem modelul Monte Carlo pe 17" la colegul atti206). primesc si sugestii numa sa imi placa modelul si sa se spele usor.  
(la modelul actual dupa ce plec de la spalatorie pe lateralele spitelor tot mai ramane mizerie)
 
Pentru o perioada de cateva luni sunt in Germania cu masina si ma gandeam sa caut pe aici ceva accesorii
Link către comentariu

frumoasa masina,sa o stapanesti sanatos!!

Modificat de peteru
Link către comentariu

frumoasa masina,sa o stapanesti sanatos!!

mersi. si eu sunt multumit pana acum.

daca as reusi sa imi dau seama de ce nu vede sateliti navi din cand in cand ar fi perfect.

Link către comentariu
  • 8 months later...

Am rezolvat cu navigatia. buba era antena sau cablu de la antenna la rns. Rezolvat cu o antenna de pe ebay

Colegul "asytrust" m-a salvat. Avusese aceeasi prbema cu mine si a recunoscut problema.

 

 

Legat de buba cu oscilatia  ciudata in mod sport, nu am reusit sa gasesc pe cineva in BV care sa gaseasca rezolvarea. :(

Link către comentariu
  • 10 months later...

Legat de buba cu oscilatia  ciudata in mod sport, nu am reusit sa gasesc pe cineva in BV care sa gaseasca rezolvarea. :(

Update  10.2014:

Am schimbat:

- volant (producator LUK)
- Ulei cutie DSG - 6L
- Filtru ulei cutie viteze
- Adaptat mecatronica online
 
Din pacate problema e tot acolo (sesizabil si in mod "D" dar la turatii mai mici)  :( 

post-112360-0-66030500-1413284317_thumb.

Modificat de moronel
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!