Jump to content

Montare Computer de Bord


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Astazi, impreuna cu driver_tdi si voinea am activat pe masina mea computerul de bord. Suspectam de mult timp ca se poate si, dupa ce am studiat un pic documentatiile si forumul www.audi4ever.at, am trecut la fapte.

Mai exact, am schimbat maneta stergatoarelor cu una ce are butoane pentru computerul de bord; cateva recodari / adaptari cu VAG-COM si totul merge perfect.

Voi reveni in curand cu un articol / tutorial complet.

P.S. Multe multumiri lui Andi TDI si electricu" (prietenii stiu de ce ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si cateva poze din timpul "operatiei".

cruise00086cz.jpg

cruise00090ti.jpg

cruise00130lw.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi, impreuna cu driver_tdi si voinea am activat pe masina mea computerul de bord. Suspectam de mult timp ca se poate si, dupa ce am studiat un pic documentatiile si forumul www.audi4ever.at, am trecut la fapte.

Mai exact, am schimbat maneta stergatoarelor cu una ce are butoane pentru computerul de bord; cateva recodari / adaptari cu VAG-COM si totul merge perfect.

Voi reveni in curand cu un articol / tutorial complet.

P.S. Multe multumiri lui Andi TDI si electricu" (prietenii stiu de ce ;) )

Merge doar la Audi A4 8E/B6 sau si la altele (Golf IV ma intereseaza pe mine dar poate sunt si altii interesati) ?

FELICITARI !!!!!!

Modificat de puiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf IV trebuie schimbat Instrument Cluster-ul cu totul, plus maneta si eventual montati niste senzori.

La A4 B6, exista un singur tip de IC montat pe toate masinile cu aceeasi motorizare (Diesel / Otto), care contine si computerul de bord. Este posibil ca in unele cazuri sa trebuiasca totusi schimbat modulul Steering Wheel (16).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dupa cum a precizat si alex, numai la Audi A4 B6 este valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge doar la Audi A4 8E/B6 sau si la altele (Golf IV ma intereseaza pe mine dar poate sunt si altii interesati) ?

FELICITARI !!!!!!

Pentru Golf 4 trebuie schimbat bordul complet si cumparat un bord cu IC. Un bord costa aprox 2500 ron la reprezentanta. Mi se pare prea scump. Daca totusi te bate acest gand merita sa cauti un bord mai ieftin pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si ? ai mai fi dispus sa mai faci odata operatiunea ? Cat te-a costat toata afacerea ?

Multumesc,

Lucian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu costul a fost doar cel al manetei de stergatoare cu butoanele de computer de bord... adica 3.5milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu costul a fost doar cel al manetei de stergatoare cu butoanele de computer de bord... adica 3.5milioane.

Plus un fir care se adauga intr-una din mufele bordului... :) (nu in toate cazurile)

Modificat de driver_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus un fir care se adauga intr-una din mufele bordului... :( (nu in toate cazurile)

Corect.

Si ? ai mai fi dispus sa mai faci odata operatiunea ? Cat te-a costat toata afacerea ?

Multumesc,

Lucian

Te ajut cu placere. Avem doar nevoie de:

  • timp: 2-3 ore
  • garaj
  • scule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gandul , ce sa zic ; multumesc pt oferta , sa sti ca o sa apelez la tine in momentul in care o sa ma hotarasc ;

poti sa-mi spui codul manetei ? ai luat-o de la PoRo ?

Multumesc,

Lucian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexrosiu, am si eu o intrebare cumva offtopic: Cruise-controlul l-ai montat tu dupa ce ti-ai luat masina, sau l-ai avut de la bun inceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lucianD

Codul meu este: 8E0 953 503 B 4PK (limuzina, 12/00 - 3/03; pentru masini mai noi, codul este 4E0 953 503 B 4PK)

Codul tau (pentru Avant) este unul din urmatoarele:

  • 8E0 953 503 C 4PK
  • 4E0 953 503 C 4PK

in functie de anul masinii: primul cod este pentru perioada 12/00 - 3/03, iar al doilea pentru 4/03 - prezent.

Maneta am luat-o de la Porsche Bucuresti Nord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<<La A4 B6, exista un singur tip de IC montat pe toate masinile cu aceeasi motorizare (Diesel / Otto), care contine si computerul de bord. Este posibil ca in unele cazuri sa trebuiasca totusi schimbat modulul Steering Wheel (16).>>

La al meu fabricat in ianuarie 2002, 100 cp, fara cruise control, cu ESP, geamuri doar fata, cat de complicata ar fi treaba? Adica trebuie doar maneta si firul respectiv, sau si modulul Steering Wheel? Daca vreau si comp. de bord si cruise control crezi ca merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<<La A4 B6, exista un singur tip de IC montat pe toate masinile cu aceeasi motorizare (Diesel / Otto), care contine si computerul de bord. Este posibil ca in unele cazuri sa trebuiasca totusi schimbat modulul Steering Wheel (16).>>

La al meu fabricat in ianuarie 2002, 100 cp, fara cruise control, cu ESP, geamuri doar fata, cat de complicata ar fi treaba? Adica trebuie doar maneta si firul respectiv, sau si modulul Steering Wheel? Daca vreau si comp. de bord si cruise control crezi ca merge?

Doar maneta (eventual si firul) plus ce a mentionat si Alex...scule, timp, loc..Asta pentru BC, pentru CC modificarea este mai complicata (maneta+cadlajul aferent)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, nici pentru CC nu trebuie adaugat nici un cablu (spre deosebire de Golf IV/Octavia 1 de exemplu).

Raspunsul la intrebarea "se poate activa computerul de bord la mine?" este:

Folosind VAG-COM, se:

  • intra in modulul Instruments
  • alege Adaptation
  • selecteaza canalul 19
  • noteaza vechea valoare, pentru a o putea rescrie ulterior
  • scrie valoarea 1010
  • da click pe Test si apoi Save
  • verifica daca pe display-ul central a aparut una din functiile BC, plus una din cifrele "1" sau "2" in zona din centru-dreapta
  • apasa Check pentru a vedea si aici functiile ce au aparut in plus
  • reintroduce vechea valoare in canalul 19 pentru a reveni la normal.

Daca apar functiile BC, masina are BC.

Din cate am inteles de pe www.audi4ever.at, exista mai multe variante de echipare: Lowline, Midline, Highline. Nu cred ca diferenta consta in IC, ci mai degraba in modulul Steering Wheel (16) care contine functiile BC-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am postat articolul ce descrie destul de detaliat operatiunea de montare a manetei si tot ce tine de asta: >>>>> CLICK <<<<<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am decat jumatate din display activat si nu imi spune prea multe. Imi face testul la frane, ulei, motorina etc, imi da ok si cam atat. Cum pot afla daca se poate face ceva sa am tot ce trebuie? (consum instantaneu etc). Am masina de cateva luni, nu prea am avut timp de ea si... cred ca e hilar, dar nu stiu daca este B6 sau altceva. Posibil, daca imi aduc aminte bine, sa fie B5, parca am vazut asta undeva. Este fabricatie 2001, luna mai (vechea caroserie).

Daca am vreo sansa, ma abonez si trec la coada pentru realizarea update-ului. Am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai B5.5 si nu ai nici o sansa in afara schimbarii bordului.

Procedura descrisa aici e valabila numai pt. A4 B6 (2002+)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Varianta cu schimbarea bordului cred ca iese din discutie, pretul fiind probabil extrem de ridicat. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!