Jump to content

Golf 6 - Led-uri numar inmatriculare


glockk
 Share

Postare recomandată

Am incercat 2 tipuri de leduri pentru numar inmatriculare si CANBUS si degeaba . Dau eroare bec ars in bord . Stie cineva daca sunt leduri care nu dau aceasta eroare? Pe acestea CANBUS care le am as vrea sa le pun in plafoniera este posibil sa imi dea eroare si acolo ? Si daca nu vreau si eu un tutorial cum sa demontez fata/spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ok este sa pui niste rezistente pt ledurile de la numar iar pentru instalare la interior baga un ochi aici:

http://bd8ba3c866c8cbc330ab-7b26c6f3e01bf511d4da3315c66902d6.r6.cf1.rackcdn.com/VW_MKVI_Golf_GTI_Ziza_Interior_LED_Lights_DIY.pdf

La interior nu dau erori dar la plafoniera fata iti trebuie leduri cu soclu lat (si scurte de preferat pentru aspect ok) ca sa faca contact corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu te pricepi la rezistente,poti incerca ceva mai simplu :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult o sa citesc sa vad . dar tot mai bine ar fi ceva mai simplu ca nu prea ma pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista led-uri care sa nu dea eroare la Golf VI (in afara de cazul in care centrala electrica suporta, dar nu e cazul tau...).

Da-i un mesaj lui Alex si ia de la el (sau din alta parte...) un adaptor cu care sa nu mai dea eroare ledurile pe care le ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia 2rezistente de 5w si 47 ohmi si le legi on paralel pe leduri si gata.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine nu ma bag la ce nu ma pricep. Am gasit lampi dedicate cu leduri pt golf 6, cu anulatoare plug& play 130 ron perechea suna mai interesant.

Modificat de glockk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi pare ca daca pui rezistente in paralel cu LED-urile ai anulat avantajul major al acestora, adica consumul mic de curent. Ce nu consuma LED-ul, consuma rezistenta si ai consum de bec cu incandescenta per total. Eu am ceva LED-uri prin masina puse nu de fite, ci pentru consumul mic. Lumini la usa jos, plafoniera, portbagaj. Cand merg la iarba verde de ex. nu ma tem ca consuma daca las usa sau portbagajul deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 10 mii de km la masina . Nu imi fac probleme de baterie . Mie pur si simplu imi plac cum se vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pentru consum se pun leduri, ci pentru lumina si aspect. Si alea pe canbus cum crezi ca anuleaza eroarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreb daca nu exista posibilitatea din vagcom sa se modifice rezistenta la becuri pentru martor de bec ars, astfe incat sa nu mai fie nevoie de adaptor, castigand in acelasi timp si un consum mai mic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca masina avenit din fabrica cu leduri la numar sau daca dai 200 de euro sa schimbi centrala electrica cu una care stie sa faca acest lucru.

Sent from the past to be read in the future.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

daca bifez License Plate Lighting w/o Pulse Width Modulation (PWM) [LED Lighting] nu mai am nevoie de rezistente right? pt lampile cu led la numar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stie si centrala electrica , o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

achizitionat lampi led numar OEM (fara rezistente) si bifat License Plate Lighting w/o Pulse Width Modulation (PWM) [LED Lighting] - totul OK, fara eroare de bec ars.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Interesant, cum se poate identifica daca centrala suporta acest feature ?

E destul sa-l aiba ca si optiune ? Sau trebuie sa aiba o anumita revizie sau cod centrala ?

As pune si eu leduri macar la numar ptr consumul scazut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intra in Long coding si vezi daca il ai - dar parca mai toate il au, la acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare dar la majoritatea nu merge, adica se poate bifa optiunea dar nu face nimic. Depinde de terminatia centralei.

@Mistery ce cod are centrala ta?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - nu am verificat acest aspect, dar cu lampile OEM cu led, la anumite modele nici nu e necesar sa faci codarea - si nu iti apare martor de bec ars - probat pe Passat B6 2010 si Touareg 7P.

Daca vorbim de leduri AM... aici este alta discutie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TDR: am centrala highline (1K0 937 087 Q). Initial am avut una 084 pe care am schimbat-o.

Cand am trecut la lampile cu led OEM mi-a aparut eroarea de bec ars in bord. Eroarea a disparut dupa ce am bifat optiunea in VCDS.

Am si eu o nedumerire acum: dupa ce am activat acea optiune mai am supervizare in caz de led ars? Se mai aprinde ceva in bord?

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trage lampile afara si verifica - nu am testa asta.... eventual incerc la a mea, cand am un pic de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!