Jump to content

Inlocuire aer contionat cu climatronic

tamek
 Share

Recommended Posts

Salut, e a3a oara cand imi pica motorasul stanga de la picioare. Am clima gen2, instalatia masinii e 2006, iar cea de la clima de 2008 si are anulat al2lea motoras de la recirculare, inclusiv motorasul cu clapeta sunt schimbate. 

Anul trecut tot se bloca motorasul si daca scoteam si bagam iar mufa mergea o perioada, am schimbat vara asta potentiometrul si a mers pana saptamana trecuta. Acum iar eroare pe tester. Tot atunci am schimbat potentiometrul si la cel din dreapta care nu pare sa aibe probleme inca..

Am incercat un basic setttings, nimic baga rece la sofer si cald in dreapta. Sa fie pe cablaj ceva sau ce altceva?

Ma îndoiesc. Daca era cablaj, nu mergea ok o perioada....

maine umblu la el daca iar ii scot mufa si o pun la loc, apoi merge ceva nu e ok 

Da, fa si acest test

Schimba-l cu unul nou VALEO.

am scos mufa dar nu vrea, vad ca abia misca bara aia, e dus motorasul sau e rupt plasticul ala ca l-am impins cu degetul si merge mutat..azi il dau jos. Multumesc de sfaturi

• 6 months later...

Am instalat panoul de passat b7 pe golf 5 an 2007 cu cangateway nou 2014 am făcut modificarea la pini 16 cu 20, restul pinilor din schema nu îi am, funcționează clima cu toate funcțiile insa am o eroare pe senzorul de calitate care nu știu ce să-i fac, daca mă poate ajuta cineva care a mai trecut prin asta. Mersi

IMG-20210622-203422.jpg

Schema care se afla pe internet este asta și se aplică și la clima de g6 cea cu 2 butoane, dar la mine pini in mufa b,c nu exista

IMG-20210526-185011.jpg

Edited by WiNd17

Montezi senzorul.

Afectează cu ceva funcționarea climei, se poate dezactiva această funcție, sau pe acest model de g5 nu s-au montat senzor de acest fel

F l o r i n

Nu, nu afecteaza, nu se poate dezactiva decat din modificare cablaj

• 6 months later...

Salut,dupa indelungi cautari am reusit sa gasc si eu un panou de clima,gen2 pentru trecutul meu...am si parbriz incalzit,si webasto...masina e 2009 luna a3a,si am gasit modul, tot de pe trecut b6. ..a mea are senzor calitate aer,cu cele 2 functii de recirculare ca si noul modul...dar dupa ce am citit pe aici,parca nu prea mai am curaj sa il pun...daca e tot de b6,in afara de schimbatul pinilor 20 si 16,mai trebuie sa ii fac ceva?can-ul masinii e cu terminatie L

,am ceasuri albe.ce am observat,e ca modelul nou,are 2leduri pe butonul de auto,e vreo problema?

Edited by mirceamad

In teorie, nu trebuie sa modifici altceva. Dupa montaj, setare de baza , etc....

In practica, vezi dupa ce montezi....au fost cazuri in care am gasit instalatie diferita, etc