Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Eu raman la parerea ca 99% din saretele aduse de afara azi si scoase la vanzare maine, sunt niste pocnitori aranjate in detaliu! Ca din cele 99% de petarde, mai sunt cateva care merg mult si bine...tine exlusiv de noroc! Dar vad ca se aduc intr-o veselie masini...deci "este" prosti multi care cumpara!

Modificat de jonnie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au rapit permisu astia la giurgiu si pana pe 8 august is pieton deci am timp sa gasesc masina jonnie crede ma am verificat pana acum 5 octavii si la fiecare era cateo problema ori erau lovite si refacute am gasit la o femeie am plecat crezand ca in sfarsit am gasit pe cineva serios si ce credeti masina avea ambreiajul duse plus ca avea partea de pe dreapta revopsita toata si vroia 6500 si nu o lasat 1 cent dupa ce i am zis ca e lovita a zis ca ,, poi da asa am gasit-o in parcare :) clasic nefiind sincera de la inceput cand am intrebato daca are elemente revopsite

Si cutia de viteze ....aaa si parbriz fisurat si multe altele ...:)) am un noroc numai la de astea ma duc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am obesrvat ca nu exista mai nimic pe forum de skoda yeti...si cu amabilitatea moderatorilor, voi posta aici. 

 

yeti 2011 ambition, culoare neagra, in poza arata bine

90.000 km

2.0 tdi cr 110cp

scor: 10k iepuroi

pareri?...

Modificat de jonnie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la semnatura (cred că scriu de pe telefon)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare la toata lumea.. vreau sa achizitionez o skoda octavia 2, am gasit ceva pe net daca se poate sa imi spuneti cateva pareri despre ele, va raman dator

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33754159.html

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33784357.html

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33839624.html

http://www.bestauto.ro/skoda/octavia/berlina/auto/2878038.htm?pgsource=searchresult&fuelname=diesel&year=2008&colorname=gri&countyname=mures,%20targu%20mures&price=7000&tabid=1&pictureid=1#breadcrumb

 

sau sa imi recomandati voi una

multumesc

Modificat de adryano19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, asa la prima vedere, spre exemplu, in al treilea anunt de pe autovit (C338...), proprietarul spune acolo la dotari ca masina ar avea, citez "Xenon de fabrica/ proiectoare ceata", doar ca eu am cautat indarjit spalatoarele de faruri pe bara din fata si nu le-am gasit. Mai mult, intr-o poza se vede chiar si potentiometrul dublu de langa swithch-ul de lumini (cel pentru reglajul farurilor si a iluminarii instrumentelor) ceea ce imi spune mie ca domnul proprietar minte si asta ne spune ceva despre el nu-i asa?

 

Las colegii mai priceputi sa faca alte comentarii despre starea masinilor (vopsea, caroserie nr. km etc.) eu doar am vrut sa punctez aspectul de mai sus.

 

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima ar fi cea mai de incredere.

2 si 3 sunt masluite si paramasluite! iti dai seama de asezarea in pagina a descrierii ca sunt niste samsari cu 4 clase primare! ca si exemplu...a 3-a sigur nu e provenienta Romania. a scris asa la plesneala, basca accepta si alta masina la schimb! niste samsari de 2 lei

iar 4 e dubios...dar merita incercat.

Modificat de jonnie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai poetic acolo.

Problema e ca pe la Cluj s-a facut o retea sau mai multe care aduc masini din afara, Idem si pe la Satu Mare, Targu Mures, etc.Dar asta nu inseamna ca toate masinile sunt proaste. sunt samsari din Piatra Neamt care nu se mai duc pana in Germania ci la Cluj. Problema la orice masina sh este ca trebuie sa casti ochii. Cine vrea sa vanda masina e in stare de orice.Si nimic nu garanteaza ca masina e ok chiar daca e primul proprietar si are real 80000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, toţi au pretenții de maşină nouă la bani de sh cît mai ieftin şi dotat maxim şi atunci cum să nu ai pic de suflet încît să nu dai clientului ce îşi doreşte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la Cluj se aduc multe masini din afara si se restaureaza, dupa care pleaca in toata tara

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din suceava am fost si am vazut o eu :)) a fost lovita taxa nu e platita si e un mosnegut care te duce cu zaharelu. Masina nu are 90k mi a zis ca si el a luat teapa cica ar avea vreo 135000 si are multe probleme pentru banii care ii vrea el pe ea ;) eu am renuntat am avut noroc ca m am dus cu cineva si nu am mai pus-o pe tester :)

Cea din iasi la fel o doamna iti raspunde adica prima. M- am dus sa o vad eram cu prietena mea si sa incep asta am pus-o pe tester nu avea erori dar ambreiajul nu se comporta cum ar trebui ( mecanicul care a vazut-o unul cu experienta a zis ca citez ,, motor obosit peste 250 k si ambreiajul dus cutia de viteze si ea facea figuri plus revopsita pe partea soferului se cunosteau porii care raman .) Am scris si mai sus daca vrei sa te uiti despre o doamna care am crezut k e serioasa treaba si poate o iau ....am intrebat o la urma ultimul pret a zis 6500 fara cauciucuri ca il ale unui prieten (continental noi) vrajeala ....si i am zis ca ii dau 6400 si sa lase cauciucurile daca trece testu pe care pentru mine nu l- a trecut :)

Adryano19 primele 2 le- am vazut eu nu vreau sa le fac o imagine rea dar am cheltuit niste bani ca sa le verific si nu am asteptari gen sa fie noua la 7000 euro dar macar sa nu fi fost lovita si dupa achizitionare sa nu te coste ce mai are stricat, inca un sfert din pretul masinii ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cit de rau a fost lovită?

Motorul avea cearcăne? Cum a vazut ca e obosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 3 accidente usoare, toate rezolvate pe casco cu regres ca n.au fost din vina mea, am avut piese revopsite o gramada pentru ca ba mi.au dat cu cheia cap coada sa se distreze, ba au parcat si m.au lovit usor, asta inseamna ca e praf masina? Nu, merge foarte bine si nu cad rotile de pe ea. ICand aud din astia ca refuza o masina pentru ca are piese revopsite ma buseste rasu si mi.e mila de ei, sincer. Da, sunt multe masini busite rau si reparate prost dar e prea multa paranoia si asa poti refuza o masina buna doar din cauza ca are o usa revopsita si se vad porii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bz1 sunt de acord cu tine da nu toti cand vand o masina specifica a avut 1 accident usor dovedit prin chitante cu tot ce s- a inlocuit si sa dai 7000 cash la fel in romania cu salariile mici trebuie sa faci sacrificii si e normal sa ai asteptari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti iei masina straina sh daca nu ti permiti riscul.

E regula la sh-uri...trebuie sa mai ai minim 25% din valoare disponibili pt orice eventualitate.

Pe principiul "suntem prea saraci sa ne permitem lucruri de proasta calitate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io luai maşina abia după ce am rasverificat cutia; restul a fost alegerea mea :)

Bz1 sunt de acord cu tine da nu toti cand vand o masina specifica a avut 1 accident usor dovedit prin chitante cu tot ce s- a inlocuit si sa dai 7000 cash la fel in romania cu salariile mici trebuie sa faci sacrificii si e normal sa ai asteptari ...

cine crezi ca aduna chitante?!?

daca e rau in ro, iti iei logan nou, garantie si alte cele.

ps: sa nu crezi ca mama si tata mi—au dat bani pt masini ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina nelovita si mi-au atins aripa dreapta si haionul in 1 an de zile de la cumparare. Asta e norocul, o poti lua nelovita si s-o atinga un cascat dupa 15 min de la cumparare. Ideea e sa aiba elementele importante originale si neatinse, nu o aripa sau un far sau stop. Oricum, orice masina trebuie puricata bine bine inainte de cumparare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa discutiati pe cazuri concrete: cineva posteaza ce vrea sa cumpere si daca sunt useri care pot oferi informatii TEHNICE atunci sa o faca.

 

NU POVESTI, NU DISCUTII PE LANGA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti in vedere cand cautati o masina SH ca starea masinii sa fie cat mai buna in momentul cumpararii ; poti sa cumperi tu mama bmw-ului, daca in momentul achizitiei se dovedeste a fi o toroapa, inevitabil te va manca de bani ; important este sa nu fi avut accident majore din care sa reiasa airbaguri sarite, lonjeroane strambe, stalpii strambi, sasiu stramb, etc ; personal am avut 5 masini in 2 ani, niciuna nu a fost neatinsa, pt ca nu prea gasesti ; daca vrei masini impecabile, cumperi masina noua ; numai fugiti ca dracu de tamaie daca vedeti o masina cu o aripa revopsita sau mici incidente pt ca este ceva normal...pe mine m-a lovit o femeie la 2 zile dupa ce am cumparat masina ; daca as fi platit +1000 euro pe ea sa zicem ca vroiam una neatinsa si se intampla ca in cazul de fata, aveam sa imi dau palme ? Repet, starea masinii conteaza, nu cine o vinde..pt ca te poate pacali usor un samsar cu experienta, imbracat la costum, care iti da o bombonica + o cafea si te duce cu zaharelul sa iti vanda o toroapa, sau te poate scarbi un proprietar comunist care el nici nu stie bine ce dotari are masina lui sau cum se conduce ca atare diesel / benzina ; prefer pe cel din urma..important pt mine este masina, nu mutra proprietarului, cei 7 ani de acasa ai lui sau figurile din cap...vad multi pretentiosi pe forumul asta care spera la masina perfecta si de cele mai multe ori isi iau tepe cu masini importate din Germania cu km din bord pe sfert pt ca au auzit ei ca acolo e trai pe vatrai pt masinile SH ; ca sunt tratate special si ca se circula pe autostrazi ( ups, care ? cele NO LIMIT ?....) si sunt servisate la reprezentanta ( cum ? un schimb de ulei la 30k km si filtrele la 60 k km ???......)  ; numai fiti asa naivi si cautati acul in carul cu fan..pt mine, o masina SH pe care vreau sa o pastrez ( nu sa o samsaresc ) este o masina cu <100.000 km ; indiferent ca sunt rulati aici sau in alte tari ; cei care cred ca masinile cu 250.000 km sunt ca si noi sau ca nu vor necesita investitii si ca sunt indestructibile se insala amarnic...o astfel de masina merita doar daca pretul este corect si daca ai socotit si banii pe care ii vei investi dupa aceea in reparatii capitale ; 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu e usor sa gasesti o masina SH buna, am inceput si eu un search pentru O2 break cu PDG sau 4x4.

Operatiunea va fi de lunga durata dar ma intereseaza cele din primii ani, cu motor diesel fara PD, fara CR, fara DPF.

Desigur ca-l voi folosi pe biodiesel si tocmai de aceea vreau ceva recomandari pe coduri de motoare.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din primii ani adica 2004-2005-2006? astea toate sunt euro 3 cu emisii de 140 g/km, si taxa ajunge la peste 2000 Euro. Daca nu se gaseste o masina cu taxa platita (si atunci pretul de vanzare o sa fie nejustificat). Mai degraba un euro 3 (passat) an 2000-2001 cod motor AJM (pt 6 trepte) 116 cai, o masina perfecta. Spor la cautari.

 

In cazul passatului taxa este ~500 euro, asta ar fi avantajul. Un prieten de-al meu si-a luat anul trecut skoda octavia 2 combi PDG, 105 CP si a nimerit fix motorul euro 3, taxa a fost doar 97 milioane, i-a cazut foarte bine vestea! 

 

A ajuns sa dea pe o skoda 2007 cu 250 000km peste 7000 euro, asta da afacere.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

cine crezi ca aduna chitante?!?

 

Eu adun intr-un dosar toate chitantele ce au legatura cu masina. Am toate bonurile de motorina de cand am cumparat masina si pana in prezent, toate facturile de la revizii (facute numai la reprezentanta) etc.

Dar asta nu ma ajuta la nimic. Cand am vrut sa dau masina la buy-back am primit fabuloasa suma de 5800EUR in conditiile in care am cu masina 70000km reali, inmatriculata in 2009 si toate interventiile facute numai la reprezentanta cu piese originale. Mai bine o tin inca 5 ani si o dau la programul rabla daca o sa mai fie... 

 

Revenind la subiect, piata este asa cum o "modeleaza" partile implicate (vanzatorii si cumparatorii). Toata lumea vrea masini cat mai ieftine si cu Km cat mai putini si atunci oferta se adapteaza acestor cerinte rezultand masini aduse de afara cu km reali >200000, dati inapoi pana pe la max 150000 si toata lumea e fericita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu ajută la nimic, la ce le mai aduni?!? Doar să contabilizezi maşina, cea mai proastă afacere? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai macar sa fii corect cu tine daca pe altii nu intereseaza istoricul masinii. Si eu fac la fel.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!