Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Pare okay masina, sa iti verifice cineva VIN, despre xenon insa am retineri, o2fl nu vine cu xenon din fabrica deci e clar aftermarket, la fel trebuie sa vezi si daca xenon din far e oem sau after, ca idee nu e recomandat la o2fl xenon aftermarket pt ca la unele arde centrala...iar despre motor, daca esti pregatit de un consum relativ mare in oras, atunci nu e problema.

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O2 FL vine cu xenon de fabrica, dar la masina respectiva nu imi pot da seama din poze daca are sau nu xenon OE.

Diferenta este destul de mica intre faruri, cele cu xenon OE au o un moc decupaj langa lentila catre exteriorul farului.

 

Far cu halogen: post-87624-0-50662100-1393525900_thumb.j

 

Far cu xenon: post-87624-0-60718000-1393525908_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze, nu am fost eu destul de clar, o2fl nu vine cu xenon IN PROIECTOARE din fabrica, de aceea faceam referira ulterior la cele din far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia din linkul de mai sus nu pare a avea spalator de faruri, deci nu are xenon OEM. De asemenea nu are nici parbriz incalzit, nici senzor de ploaie.

Din start as fugi de aceasta masina. Descriere pare a fi a unui samsar, lucru care mie imi da de gandit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, de pe telefon nu am vazut ca senzorii nu are cum sa`i aibe, s`ar vedea la parbriz si asa e, daca n`are spalator de faruri, e clar aftermarket.

de asemenea un google cu nr de tel si avem alte cateva anunturi....

http://www.1001-anunturi.ro/auto-moto/skoda-octavia-16-tdi-mai-2010-40-900-km-reali_anunt7881

http://www.auto-national.ro/anunt/detalii/koda-octavia-2006-3

http://www.buletinulauto.ro/autoturism/mitsubishi-l200-kaot-cabina-dubla-2007-brasov-349758.html

http://www.1001-anunturi.ro/auto-moto/vw-jetta-2010-36000-km_anunt7882

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb cu vanzatorul, e samsar si sincer eu caut o masina de la propietar, o iau pt taica.miu si o sa stea ani buni la el. Una de la samsari nu ma prea incanta. Consumul de la 1.6 nu e o problema asa mare. Multumesc pt sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi... daca iti place masina si e in mintile ei, km sunt reali si pretul iti convine... de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pentru ca in 99% din cazuri masinile de la samsari au kilometrajul dat inapoi,  si nu pentru ca masina sa dat :)

Modificat de SimonRobert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simpli, masina aia nu ar trebui sa aibe decat o revizie, nimic mai mult in istoric. Despre optiunile prezentate, daca lipsesc, scazi din pret. Cum zicea si loghy, daca masina e buna, ia.o linistit. A explicat respectivul samsar 'umflarea' optiunilor?

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa aiba 2 intrari in service pentru revizie: 11.2012 si 11.2013. Deci poti sa compari km de la ultima revizie cu ce are acum in bord.

Suntem in februarie 2014, cat putea sa mearga in 3 luni ca sa renteze sa dea km inapoi.

LE: acum am vazut ca masina s-a dat.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc oricum pentru sfaturi :) am sa tin cont de ele indiferent de ce aleg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristiansen077

Oricare ar fi alegerea ta, evita sa o testezi la autotest din incinta autovit...am fost cu masina unui amic acolo pt un dyno. A venit un nene, se recomanda inginer, dar arata in ultimul hal (murdar imbracat, modul de exprimare lasa de dorit). Recunosc ca am ezitat putin in a lasa masina pe mainile lui, dar la ce drum facusem, am zis sa incercam. Nu ne-a lasat sa stam langa masina, citez.. ce rost are..., ca nu aveti ce sa vedeti...ok ne am conformat si am ramas la intrarea in sala, desi au sala de asteptare cu geamuri...gen rar grivitei. Dupa ce s a invartit pe langa ea 10 minute, a conectat un cablu, a pus ceva la roti - zicea ceva de ancorare. Aveau un tun de aer, iar cand am intrebat dc functioneaza a spus ca nu are rost sa l foloseasca pt ca nu are nici un rol. In cele din urma a inceput "testul" sau o tentativa de test, pt ca relevanta lui este 0 din punctul meu de vedere. In grafic scria 1.6, iar din ce imi explica ingineru testul a inceput de la o viteza de 50 km/h, de ce, nu a stiut sa raspunda, in schimb mi a spus ca nu avea 1.2 in lista....de asemenea a sesizat faptul ca motorul este foarte bun si nu a mai vazut asa ceva, cuplu constant pe o plaja larga de turatii...

In concluzie, oamenii nu sunt profesionisti, atelierul este dubios, au un calculator(computer) de statie itp vechi, etc. Feriti va de ei, mai bine un service autorizat sau orice alt service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Intre o Octavia 2 de prin 2011 sub 100k km mai dotata adica Elegance si cu diesel si o Octavia 3 noua mai cheala cu 1.2 TSI de 86 cp ce ati alege ?

Ma refer la masina cumparata din Germania, prima rulata la ceva firma de pe www.autohus.de , a doua la oferta de pe www.apl.de sau www.autohaus24.de

Pretul ar fi pe undeva pe la 13000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cati km faci, daca mergi mult extraurban ; daca faci km si preponderent extrurban dieselul..pt mers urban se descurca bine si benzinarul, cu o eventuala resoftare va fi ok.eu as cauta o varianta de mijloc : 1.2 tsi 105 cp elegance..gasesti si la noi in banii astia daca nu ma insel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa cumpar octavia asta.  http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C32545161.html

ce parare aveti?

cunoaste cineva masina?

a zis ca are km reali si ca imi da si seria eventual dar nu stiu ce sa cred...

cam care sunt slabiciunile acestui model?

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea este 08/2008 si are 49500km ma crezi?!. Fa o tura cu ea si vezi daca-ti place ,app neponita/incalzita, vazi daca a cumparat-o din reprezentanta si daca el este primul proprietar.Probleme mari eu nu am avut decit citeva hibe minore gen geamuri fata coborite singure 1 data,pacanituri in boxe de vreo 3 ori la perioade bune de timp aaahhh si mi-s-a bulit rulmentul de presiune de la ambreiaj lucru pentru care schimbarea treptelor este imprecisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Masina arata bine , carte de service , DAR ..... motorul BXE vezi ca are rubrica speciala pt motoare crapate in jur de 130.000 km . Pe mai multe forumuri gasesti impresii proaste despre BXE , nu numai pe vwforum .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca sacu' cu hibe la VW nu s-a oprit la BXE, sunt o caruta de probleme la mai multe motoare, injectoare, volante bimasice, compresoare AC. si lista evident, nu se opreste aici. Eu am BXE si am mers cu 2XX pe autostrada in HU si AT, sunt motoare tunate care n-au nimic, asa ca sa nu generalizam...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Nu generalizez , doamne fereste ! Vorbesc despre cativa colegi care s-au plans ca le-au crapat motoarele , pe Skforum si Vwforum are topic dedicat motorul BXE .

Deja de la 105 cp la 200 cp si 425 nm sunt schimbate ceva componente , nu rezista cele stoc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea este 08/2008 si are 49500km ma crezi?!.

Sunt multe cu km reali.A mea e 7/2008 si are 51.000km

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Nu generalizez , doamne fereste ! Vorbesc despre cativa colegi care s-au plans ca le-au crapat motoarele , pe Skforum si Vwforum are topic dedicat motorul BXE .

Deja de la 105 cp la 200 cp si 425 nm sunt schimbate ceva componente , nu rezista cele stoc .

Am sa te dezamagesc, dar unul din "mesterii" din filmarea aia corespondeaza cu mine cand si cand pe e-mail...Asta a fost si prima mea intrebare; s-a umblat la frane si la ambreiaj, motorul e asa cum l-a facut mama lui la Mlada Boleslav...Octavia ramane totusi o masina buna spre cumparare la SH, daca respecti anumite criterii cand o cumperi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

" Cam care sunt slabiciunile acestui model ? "

Colegul a intrebat , eu am raspuns la ce s-ar putea astepta . Pt niste tacheti amarati , nu hulesc toata masina . Odata remediata problema , e alta masina . Eu cu manuta mea am dus masina unui prieten la service , motor BXE cu tacheti indoiti , si acum merge mai bine ca a mea .

Am vazut un Golf din 98 , cu motor BXE cu vreo 300.000 km , fara nici o problema !  :icon_thumleft:

Eu am ridicat BKC-ul meu la 150 cp si 331 nm doar din soft , pt mai mult m-i s-a recomandat injectoare mai mari , turbina , IC marit , in afara de ambreiaj si frana . La componentele astea ma refeream . Daca intri in motor , tacheti , pistoane , chiulasa , poti 300 + .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai vorbi prostii ca poate unii te cred.

Bxe e motor euro 4, fabricat dupa 2005, deci in visele tale se monta pe Golf 4 in 1998.

in al doilea cand o sa indoi tachetii de Bxe, iti dau o lada de bere. se pot sparge, dar niciodata nu se pot indoi, datorita formei....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

 1 . Mea culpa , era vorba de AJM :tuktuk:  , am visat BXE : 

 - 1.9 TDI 1998–2000 I4 8V AJM (Pumpe-Düse) 1896 cc 85 kW (116 PS; 114 hp) @ 4000 rpm 285 N·m (210 lb·ft) @ 1900 rpm

 - 1.9 TDI 1896 cc 8v SOHC PD (Pumpe Düse - Unit Injector) 105 PS (77 kW; 104 bhp) at 4,000 250 N·m (184 lbf·ft)
at 1,900 - BJB, BKC,BXE, BLS - 2004–2010

 

 2 . In poza sunt sparti , dar sunt cumva si indoiti ?

post-86853-0-69126700-1397516140_thumb.j

Modificat de GTI_MARS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!