Jump to content

Sfat cumparare Octavia 2 SH - pareri tehnice la obiect


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

bbogdanmircea

Foarte bine spui ca au inceput sa apara Octavia 3 SH deja ... dar oare a scapat de bolile tineretii acest model deja ?

Nu vreau sa par carcotas, dar as prefera sa iau o masina in ultimii ani ai modelului cand toate bubele au fost reparate, decat sa iau

un model aparut de 1-2 ani, mai ales ca mai nou producatorii au inceput sa-si testeze produsele pe banii clientilor in primii ani de viata...

Dar la acelasi pret e clar ca merita mai mult modelul nou decat cel vechi, in schimb daca ar fi una din 2011 Octavia 2 si alta din 2013 Octavia 3 eu

as prefera modelul 2 din motivele explicate mai sus. Dar cred ca e imposibila aproape acesta situatie, doar sa fie vorba de versiuni de echipare total

diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masluiala sau nu, am admirat-o si eu acum cateva zile. Arata foarte bine si e dotata ; dar personal nu mi-as lua in veci motorul ala, si mai ales p.d in anul 2012...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca este mai bun CR-cad pompele de inalta ca sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci mai bine se orienteaza spre alta masina ; eu personal sunt satul de problemele la VW care au aparut ca ciupercile dupa ploaie...motoarele CR mereu au fost mai rafinate si mai placute ; dar romanul .. TeDeI...za best..dieselurile in anii 98-2000 au fost de conceptie CR..si eu au introdus abea acum cativa ani CR, ca si TSI, si au dat-o in bara de fiecare data ; nu au fost in stare sa faca un motor cu distributie pe lant, au trecut tot la curea...probleme sunt fara numar, si da, stiu, fiecare masina vine cu un compromis sau unele probleme la pachet..insa eu personal cred ca deja ar trebui informata lumea la achizitie si in reprezentante " Domne, daca dai 30.000 euro pe masina asta, sa stii ca vei mai investi inca atat, ca deh, defectele noastre de fabricatie......." ; mai bine iti cumperi o honda / mazda, chiar daca sunt piesele mai scumpe, macar nu au probleme cu carul..sau BMW, inafara de cel cu problema cu lantul de distributie..masini sunt fara numar, insa lumea are niste fixuri in cap..ca si problema cu km masinilor..daca are pana in 150.000 km, e buna domne, chiar daca are ~500.000 ; daca ii arati una impecabila cu 300.000 in bord...aaaa..nuuuuu...poate pica aia..poate ma lasa aia...mai fericiti ar fi fost toti cu daciile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca e cr...dar nu a scris ametita/ul in anunt! este euro 5. cele pd erau euro 4. 

sunt 2.0 tdi cr de 110 , 140  , 143, 150, 170 cp

 

apropo...pe mobile.de sunt si anunturi false? de alea...sa coboare pretu` ..?!

Modificat de jonnie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da de ce esti surprins ,cunosc cazuri cind s-a facut rezervare cu avans retine si cind a ajuns acolo fusese vinduta dar ca ii da alta mai buna la un pret mai mic, cei drept la un autohaus patronat de un turc dar nici nemtii nu sint mai prejos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rayn- avansul si l-a recuperat? ce se poate face cand nu se inapoiaza avansul desi s-a facut precontract cu vanzatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA normal pai dupa ce facuse atita drum Sincer nu stiu decit sa chemi politia.plata se facuse prin banca si exista chitanta

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara vreau sa achizitionez o octavia 2 din 2007 si vreau sa aflu pareri despre urmatoarea masina maine ar trebui sa imi zica ultimul pret  7000 euro(am incercat sa mai negociez cv nu se poate ) masina e ok s-a uitat un mecanic la ea nu am reusit sa ii fac si o diagnoza pe motiv ca vanzatoru avea o intalnire de afaceri dar a zis ca facem oricum . astept pareri masina are bara fata schimbata (a luat un caine ) capota a zis ca era zgariata si a inlocuito dar si aripile de pe fata....astept niste pareri.           http://www.tocmai.ro/skoda-octavia-2-17926791.html   totusi nu e cam mare pretul ? la banii astia am vazut facelift dar mie sa nu iau teapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsar 100%, masina lovita fata +spate, vezi bandoul din spate. pe langa ca e marlan si da masina pe rezerva, mai si minte.

 

Pe langa toate astea sa fie tot tacamul inclusiv desert, de taxa nu specifica nimic, si lasa-ma sa-ti zic eu bomba, motorul de 1.9 a fost produs in 4 coduri (1 este euro 3 si o sa achiti doar cateva mii de euro taxa) restu sunt euro 4 caz in care oricum achiti 800euro+. Apropo ia uita-te putin mai atent la poze, nu vezi rugina de la praguri? si fata e in alta nuanta.

 

Cu alte cuvinte vrea 8000 euro pe masina, la acest bani te orientezi spre altceva. Ti-ai luat ochii dotarile sau ce-ti place la masina respetiva?

 

Daca insisti sa te intalnesti cu el, faci urmatorul lucru, cere actele masinii si buletinul lui sa vezi daca apare acolo ca si primul proprietar.

 

Eu zic sa ai rabdare. bugetul e foarte bun pt skoda, uite am cautat ft putin , are taxa platita si km se pot verifica la pbn.  Se poate sa fie lovita si asta, dar macar nu ascunde defectele, nu a spalat motorul, tind sa cred ca sunt km reali.

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33727420.html

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A zis la telefon si cand m am intalnit cu el ca are taxa platita de leasing si acum e pe numele lui dar nu mi am dat seama ca a fost lovita pe spate defecte are nu caut masina ,,perfecta " si sincer e a 5 a masina vazuta in 1 luna multumesc mult pentru cele spuse o sa mai caut in continuare ...intradevar mi au luat un pic ochii dotarile
Da am vazut si eu acest anunt eu sunt din iasi am mai fost la focsani si suceava si nu am gasit nimik care sa fie bun totusi sper sa gasesc problema mea e ca sunt fixat pe skoda octavia imi plac si sunt fiabile am prieteni care imi zic ia-ti audi sau passat dar daca nu imi iau octavia sunt sigur ca o sa mi para rau multumesc inca o data
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La exterior arata bine,prea putine poze.As da o fuga sa vad masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am ce sa zic e foarte frumos modelul am un prieten care are una la fel si cand mergem cu cortul la munte e ca si cum ai avea 2 masini in 1 :)) foarte spatioasa se tine bine in curbe chear daca e break dar eu nefiind familist prefer O2 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scout si o2 au aceleasi dimensiuni, diferenta constand in pachetul 4x4 si elementele de design.

Modificat de Lucian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsar 100%, masina lovita fata +spate, vezi bandoul din spate. pe langa ca e marlan si da masina pe rezerva, mai si minte.

 

Pe langa toate astea sa fie tot tacamul inclusiv desert, de taxa nu specifica nimic, si lasa-ma sa-ti zic eu bomba, motorul de 1.9 a fost produs in 4 coduri (1 este euro 3 si o sa achiti doar cateva mii de euro taxa) restu sunt euro 4 caz in care oricum achiti 800euro+. Apropo ia uita-te putin mai atent la poze, nu vezi rugina de la praguri? si fata e in alta nuanta.

 

Cu alte cuvinte vrea 8000 euro pe masina, la acest bani te orientezi spre altceva. Ti-ai luat ochii dotarile sau ce-ti place la masina respetiva?

 

Daca insisti sa te intalnesti cu el, faci urmatorul lucru, cere actele masinii si buletinul lui sa vezi daca apare acolo ca si primul proprietar.

 

Eu zic sa ai rabdare. bugetul e foarte bun pt skoda, uite am cautat ft putin , are taxa platita si km se pot verifica la pbn.  Se poate sa fie lovita si asta, dar macar nu ascunde defectele, nu a spalat motorul, tind sa cred ca sunt km reali.

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C33727420.html

 

Cea de pe autovit pusa de deenman e a unui coleg de pe forum, vezi in aria de vanzari. Pare ok masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

radu.cristurean

Daca te intereseaza am eu o skoda octavia 2 facelift de vanzare . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. De ce ai 10000 anunturi la vanzare?

2. De ce toate masinile din 2009-2012 au  acelasi kilometraj? 160.000 -175 000 km?

3. De ce faci pozele cu contrast?in special la masinile inchise la culoare?

4. Masina e aranjata de-a binelea, cartea service nu e reala iar istoricul nici atat, sa sti ca majoritatea userilor de pe forumul asta cand isi cauta masina nu vor una care e atat de aranjata incat cand intri in ea iti da impresia ca e noua, cand defapt masina e trecuta bine de 200 000km. 

 

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Arata superb masina. Cred ca sub 10000 cu greu gasesti una in Germania care sa arate la fel.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti cunosc pozele pt ca le faci cam in aceasi locatie intr-o parcare la  Iulius Cluj, si stiu ce-ti poarta pielea pt ca acum ceva vreme cand imi cautam masina am povestit la telefon, vindeai un golf 5 negru tdi 4 usi cu doar 4500 euro, in 2013. Oare cat a fost masina de era asa ieftina, la fel ca si asta de mai sus. 

 

Chiar daca iei masinile cu duiumul aduci pe platforma sa nu platesti mai multe taxe(combustibil), chiar daca iei fara TVA cat de ieftina a fost masina de mai sus sa accepti 8000 euro pe ea sa-ti iasa un profit de peste 500E.

 

Vrajeala cu istoricul la reprezentanta nu mai tine, trec 2 ani sau trec 3 km sunt 125 000km ca atata acopera garantia  pana la inceputul lui  2013, masina asta putea sa aiba 120 000km in 2012, iar in 2014 sa aiba 250 000km, nu mai merge servisata in reprezentanta, masina aduna pana in 2014 + 200 000km, o cumperi la licitatie, o faci impecabila ca sa va citez, dai km in jurul a 160 000km ca se poarta, masina nu-si arata km, insa unele piese din interior care nu se vad isi arata numarul de km, iar la acelea dvs nu umblati. 

 

Apropo sa-i spuneti cui v-a curatat masina ca a uitat sa curete si centura soferului, centura respectiva spune ca a fost folosita. Farul dreapta fata nu e la fel de matuit ca cel de pe stanga, pare cam nou la fel si proiectoarele daca tot le schimbati dati si un polish pe ele sa nu sara in ochi, poate e doar din cauza luminii si mi se pare. Pacat ca nu e masina in fata sa v-o iau la puricat, m-as distra tare daca as avea ocazia sa o vad. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deenman multumesc pentru pontu cu acea octavia pe care am vrut sa dau 7000 ai avut dreptate a avut accident nu cum a zis el ....de la un caine nu schimbi aripi , capota doar bara (acum depinde ce fel de caine :) ) multumesc oricum is in cautare nu ma grabesc vreau ceva bun dar nici nu as vrea sa ajung pe la bucuresti si in plus octavia 2 berlina prefer radu. am doar 24 ani cand o sa ma insor o sa ma gandesc la ceva de familie multumesc oricum ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!