Jump to content

Montare inchidere centralizata


mihai0304
 Share

Postare recomandată

Salutari. Am petrecut azi 5 ore alaturi de masina, mai ales de portiera stanga, incercand sa conectez modulul pentru inchidere centralizata cu telefomanda la actuator.

Pe usa dreapta si pe portbagaj, am actuatoare vacuumatice, am gasit intr-un final si pompa, in portbagaj langa stopul stang, dar pe usa stanga, este un actuator electric, un motoras, o tija cu dintit si 1 roata dintata. Problema mea este urmatoarea, in motoras, ambele fire sunt + permanent si in interiorul actuatorului, intr-o cutiuta intra 2 fire + permanent [1 are tensiune mai mica] si 1 care preia + cand actuatorul se inchid si tija actioneaza un intrerupator.

Schema arata cam asa. Am folosit Positive trigger, am gasit pe un forum ca asta este schema pt VW.

S-a confruntat niceva cu aceasta problema? Am reusit, nu mai stiu prin ce combinatie, sa fac sa mearga deschiderea, dar avea se misca, nu avea forta sa ridice de tot tija.

2vtegyg.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei neaparat sa o legi la inchiderea pe vacuum? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei neaparat sa o legi la inchiderea pe vacuum? :D

pai ideal ar fi sa comanzi inchiderea vacuumatica cu un sistem cu telecomanda, astfel trebuie sa umbli doar la usa din partea stanga, fara alte modificari in rest.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aia intrebam pt ca eu mi-am pus pe golf cheie tip briceag(golf4) si am ales varianta non-oem, adica am montat actuatoare electrice, iar legarea a fost simpla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe usa soferului pui actuatorul cu 5 fire/il scoti pe al masinii ,albastru si verde le legi la alarma iar cele 3 ramase la legi cu firele masinii,pe masina ai = 12 pe 2 fire,cand dai masa la unul din ele deschide si cand dai la celalalt inchide... le legi cu cele 3 de la actuator un fir central si 2 laterale pe care le shimbi intre ele daca face comanda invers,succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cheie briceag mi-am luat si eu [trebuie sa mai cumpar doar lamela] si ideal ar fi cand apas butonul de deschidere sa deschida toate usile. M-am gandit sa cumpar un sistem de inchidere centralizata cu actuatoare electrice, dar, daca tot am ceva pe masina, dc sa il schimb atata timp cat isi face treaba bine.

PS: nu am alarma, am doar inchiderea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit intr-un final.

salut , posed un polo din 97 6N cu inchidere centralizata la cheie , am cumparat asa ceva de pe amazon http://www.amazon.de/Funk-Zentralverrie ... 574&sr=1-2 , avand inchiderea centrala perfect functionala pe cheie merita sa inlocuiesc , ori trebuie !? , aceste actuatoare sau le las pe cele originale ale masini care sant pe aer ,vacum, . Inca nu am primit comanda ,cam pe la sfarsitul saptamani soseste si as dori niste sfaturi de instalare daca se poate . teoretic daca nu schimb actuatoarele ar trebui sa fie mai simplu cu instalarea nu ? pur si simplu doresc sa pot deschide si inchide usile masini prin telecomanda . multumesc mult , ori ce sfat e bine venit !

@ imi poti spune exact cum ai procedat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vacuumatica pe usa dreapta si pe portbagaj, pe usa soferului am un actuator cu 5 fire [nu stiu dc, presupun ca masina a avut candva alarma, are goarna, am telecomenzi dar nu vad nici un modul de alarma etc.].

Toata treaba este simpla, in motorasul actuatorului intra 2 fire [din 5 in total care intra in actuator] la mine galben si portocaliu, le-am taiat, sa nu mai aibe continuitate spre interiorul masinii si am legat la fiecare cate un fir [alb si alb/negru pt modelul detinut de mine] fire care primesc curent pentru 2 secunde cand este apasat butonul inchis sau deschis de pe telecomanda. Plusul modulului l-am conectat cu inca 2 fire galben si galben /negru la plus permanent si minusul l-am legat cu portocali si portocaliu/negru la caroserie [era mai aproape].

Daca ai schema in cutie, nu este greu. In caz ca nu te descurci, posteaza o poza cu aceasta si poate reusim sa te ajutam.

Seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult ! in cateva zile trebuie sa primesc coletul si atunci voi posta detalii . deci teoretic la usa din dreapta trebuie sa desfac fatat de usa . acea caseta neagra care contine receptorul de la telecomanda unde se monteaza ? o pot lasa in portiera ? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult ! in cateva zile trebuie sa primesc coletul si atunci voi posta detalii . deci teoretic la usa din dreapta trebuie sa desfac fatat de usa . acea caseta neagra care contine receptorul de la telecomanda unde se monteaza ? o pot lasa in portiera ? mersi

nu la cea din stanga? Modificat de nedelx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, la stanga, este mai comod. Eu nu am lasat-o in usa pt ca sigur intra apa si am tras firele pana la panoul de sigurante, sub el am avut loc sa fixez cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la inchiderea vacuumatica sunt 2 situatii:

1. de la usa din stanga se deschide/inchide toata masina

2. de la usa din dreapta se deschide/inchide numai usa din stanga

deci, intreaga deschidere/inchidere se comanda numai de la usa din dreapta

Modificat de nedelx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult Mihai , cand primesc coletul o sa vad exact despre ce e vorba si daca nu ma descurc o sa mai intreb aici , mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. Sa ne anunti si pe noi daca ai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

ma ajuti si pe mine ? imi spui si mie cum se lega firele la motorase sa se salte si sa coboare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!