Jump to content

Ce sa aleg intre: Seat Cordoba sau Seat Leon


panteraroz
 Share

Postare recomandată

Salut, am o dilema existentiala, nu stiu ce sa aleg intre 2 masini:

1. Seat Cordoba 1.9 TDI AXR, prima inmatriculare mai 2009, 45.000 km in momentul de fata, are ca dotari doar ABS+jante aliaj, pret 7000 euro

2. Seat Leon 1.9 TDI BXE, prima inmatriculare ianuarie 2007, 82.000 km in momentul de fata, are cam toate dotarile (ABS, ESP, TCS, proiectoare de ceata, comenzi volan, sistem audio original Seat), pret 8200 euro

Ce ma atrage la Cordoba sunt anul (aproape 2 ani jumatate diferenta intre cele 2) si kilometrajul.

Ce ma deranjeza la Leon sunt anul (aproape 6 ani vechime) si faptul ca nu a fost inca schimbata distributia, avand in vedere varsta asta va fi probabil prima investitie in masina. In rest, Leonul suna mult mai bine.

Ambele masini provin din Ro, au fost servisate la Seat, nimic dubios in ceea ce le priveste.

Ma puteti ajuta sa iau o decizie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal as merge pe un Leon full cu 2 ani mai vechi si 30 de mii de km in plus decat pe un Cordoba aproape troaca. Acum depinde si de buget, cu siguranta mai poti negocia ceva la Leon si devine mai atractiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad in semnatura ca ai deja o Cordoba?

Parerea mea: as merge pe Leon, cu toate ca e 2007 e o masina mai moderna decat Cordoba, care mi se par cam depasita moral..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seat cordoba si-a cumparat unchimiu tot din 2009 aceleasi dotari 5000 euro, si iti spun clar ca e de 10.000 de ori mai smecher leon din o gramada de puncte de vedere.. daca vrei iti si enumerez :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 Leon! Fara motive ca sunt prea multe in favoarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut deja o Cordoba dar a sucombat intr-un accident in luna iulie. Diferenta este ca respectiva Cordoba era cu destul de multe dotari (pilot automat, clima, comenzi pe volan, ESP) spre deosebire de cea de mai sus care nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca am avut Ibiza, sora mai mica a Cordoba si acum am Leon, si eu as alege tot Leon. 6 ani sunt destul de multi pentru o masina, insa numarul de kilometri nu e asa de mare si daca masina a fost intretinuta ok din punct de vedere mecanic, nu ar trebui sa fie probleme. Zgarieturi si julituri au toate masinile care sunt parcate pe strada, e inevitabil. E totusi o diferenta de confort, spatiu interior si siguranta intre cele 2 masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe leon deoarece vei simti din plin lipsa dotarilor de la cordoba tinand cont ca vii de pe una destul de dotata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal as merge pe un Leon full cu 2 ani mai vechi si 30 de mii de km in plus decat pe un Cordoba aproape troaca.

De unde stii ca ar fi ''troaca'' cordoba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un alt Leon care mi-a atras atentia este : http://www.autovit.ro/seat-leon-C25960682.html

Singurul neajuns al acestei masini, major dupa parerea mea, este nr de proprietari - 3, practic masina a schimbat un proprietar/an.

Cel din 2007 este in continuare la primul sau proprietar.

Modificat de panteraroz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 proprietari e enorm ! Mai cauta tot Leon, Cordoba e Seat Ibiza cu portbagaj ! Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict din pct de vedere al motorului..mie imi place mai mult AXR-ul. Dar doar asta ar fi singura chestie "tentanta" in versulul asta. In rest Leon fara discutii. Iar faptul ca are 82.000km, daca sunt reali s istoricul masinii este verificabil, nu necesita nici un schimb de distributie in acest moment. La BXE distributia se face la 120.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, varianta propusa de tine este cea mai noua, dar in acelasi timp si cea mai slaba din toate punctele de vedere. Motorul respectiv se bucura de o reclama negativa pe toate forumurile marcilor (cel putin topicul posesorilor nemultumiti de O2 cu 1.2 TSI numara peste 12 pagini), iar faptul ca sunt n masini cu 15-20-30.000 km la vanzare sau la schimb cu orice diesel fie el si din 2003 nu face decat sa confirme asta. In plus fata de asta, nu mi se potriveste un TSI, fac in jur de 30,000 km/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma pot pune in locul tau, pentru ca nu mi-as putea cumpara o masina veche. Am vandut de curand o masina de 6 ani pe care o aveam de noua ca sa iau alta noua. Ti-am sugerat o varianta care mi s-a parut ok, o masina mult mai noua decat ce gasisei cu o motorizare ok. Te sfatuiesc sa nu ai preconceptii despre motorizari daca nu le-ai condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, fiecare cu piticii si bugetul sau, tu nu ti-ai putea cumpara o masina veche, eu nu as putea face un credit ca sa iau o masina, am mai luat masini SH si per total mi s-a parut o afacere rentabila. Sa nu am preconceptii? Imi iau masina, nu o haina care-mi place in vitrina si pe care o probez in fata oglinzii, evident ca inainte de a da banul ma informez cu privire la acea motorizare. Atata timp cat lista celor nemultumiti este mai lunga decat a celor multumiti, are cuplu 1/2 cat un diesel cu aceiasi CP si consuma dublu, nu ma imbie la un test-drive. Sa ne referim strict la masinile in discutie si motorizarea 1.9 TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.9tdi sa ai grija cu volant!

Daca te hotarasti pe leon,ar fi indicat sa-i faci o revizie generala ca sa dormi linistit.

Bafta in luarea deciziei convenabila tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare motor are bubele lui.

Pana acum eu am avut 0 probleme cu 1.2 si pe langa mine sunt multi, multi altii, doar ca nu sta nimeni pe forumuri sa zica "Vai, cat de bine merge masina mea!"

La 1.9 ar trebui sa schimbi ambreiajul si voalnta cand il iei, sa fii sigur. Si sa verifici senzorul de temperatura si turbina.

Ca om trecut de pe 1.9 TDI pe 1.2 TSI iti recomand din inima motorul din urma. Consumul e cu 1-2 litri mai mare, in Bucuresti, decat la TDI (daca stai mult bara la bara sare pe la 10, maxim 11 dar asta se intampl rar), in

exterior diferenta e cam la fel. Desi la 1.9 am avut perioade in care am vazut 4% in bord am vazut si 5% pe TSI...

Si faptul ca scapi de sunetul diesel-ului in interior iti ofera un cu totul alt nivel de confort. Diferenta de cuplu, desi e sesizabila, nu e atat de pregnanta cum crezi. Nu ai nevoie de el pentru ca masina se misca foarte bine.

Eu nu am niciun regret ca am renuntat la 1.9 TDI desi prima data cand m-am urcat in masina de test-drive am avut retineri. Mari chiar! Dar am ramas placut impresionat de pachetul acesta asa ca am optat pentru el!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rave nu vreau sa stranesc un vs intre cuplul oferit de un 1.9tdi si cel al unui 1.2tsi,insa mie mi s-a parut cam anemic la tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite asa ajungem iar la benzina vs diesel. Eu nu am de gand sa continui discutia asta, mai ales ca observ o oarecare reticenta a initiatorului topicului in a lua in calcul parerile celorlalti.

PS: Am condus 1.9 TDI cateva mii de km pe autostrazi prin Europa si singurul avantaj fata de 1.2 TSI sau 1.4 TSI este consumul. Cand comparam 2 motorizari e bine sa avem argumente, nu lucruri citite pe forum, chiar si vwforum. Daca experienta ta cu 1.2 TSI se rezuma la citirea celor cateva topic-uri in care se discuta despre problemele acestei motorizari inseamna ca nu poti emite o parere obiectiva.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca nu se compara cu cel al 1,9-lui dar e la ani lumina distanta fata de un motor pe benzina aspirat si, desi nu e mare, nu am simtit vreodata nevoia de mai mult... eu venind de la un 1.9 TDI care a trecut prin cateva power box-uri si softuri, si implicit diferite valori ale cuplului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian tocmai ca am avut ocazia sa conduc cativa km buni un 1.4tsi 122cp.

Colegul nostru a cerut niste opinii.Acum ca e reticent sau nu la ce i se spune ,e strict problema lui.

Eu il inteleg.Nu doreste sa ia ceva prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tibi, nu ma refeream la tine, ci la initiatorul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un coleg de munca cu un Seat Leon 1.9 TDI 105 CP, an de fabricatie tot 2007 parca. De cand l-a cumparat (SH la 65.000 km, acum avand peste 110.000 km) a avut numai belele cu el si anume :

1. nu i se mai incuia masina, nu mai mergeau stergatoarele pe fata si ramanea fara baterie...rezolvare : 2 calculatoare de inchidere centralizata aflate in portiere (circa 1200 lei bucata)

2. bucsele de la brat (pe fata) nu se pot schimba decat cu tot cu sistemul de prindere din aluminiu (spre deosebire de Fabia mea unde am schimbat doar elementele de cauciuc)...rezolvare : la el - 2 bucati a 500 lei; la mine 2 bucati a 80 lei

3. martorul de airbag pasager ramane aprins...desi a verificat instalatia si sters eroarea. Nu stiu daca a rezolvat sau nu inca problema.

Preturile de mai sus sunt cele mentionate de el...nu stiu sigur daca e adevarat sau nu.

Insa...din punctul meu de vedere...prefer o masina cu putini km si ani asemenea...decat una cu mai multe dotari, ani si km mai multi. Dotari mai multe inseamna si componente electronice mai multe care daca se defecteaza...te cam ustura la buzunar. Iar din ce observ...nu se mai fabrica in ultima perioada masini foarte fiabile (gen Golf IV).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!