Jump to content

Golf 6 - Audio upgrade


Rave
 Share

Postare recomandată

Am folosit si carpc acum cativa ani dar este foarte greoaie treaba chiar daca ai foarte multe avantaje...este tare complicat si o spun din experienta nu doar din auzite...daca doriti voi insira aici nemultumirile unui car pc

Ca si dvd stati linistiti ca aeratoarele se inchid evident (la focus am facut aceeasi chestie) si oricum mai mult ca sigur ca vor disparea din peisaj deoarece in locul lor vor aparea doua ceasuri pt presiune de aer pt airride.

In alta ordine de idei.. bluetooth ul.. cele 4 fire de semnal le am legat pe auxiliarul de la dvd iar ca firul de remote (+) l am legat la firul de phone al dvd ului drept urmare functioneaza ca si pe unitatea originala a masinii...se pare ca cei de la alpine au facut dvd ul sa se adapteze la module bluetooth stock.

Cat despre senzorii de parcare...acestia functioneaza perfect iar semnalele audio care le emite sunt foarte intuitive (nu trebuie sa te uiti neaparat pe lcd) eu unul nu ma uit mai deloc si ma orientez mai mult dupa sunet ...dar inca sper ca ii pot face sa se afiseze pe cb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit filmuletul...clima plus senzorii pe cb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti...urmeaza un proiect interesant pe partea de car-audio...

Am cateva intrebari si va rog sa ma ajutati daca puteti...

 

1.am reusit sa incorporez cat am putut de frumos cu o rama double din de golf 5 si dvd-ul 1din si controlerul de la procesorul de sunet...intrebare...stiu ca exista un capac de protectie pentru unitatile rns si as vrea sa vad daca se potriveste totusi...ma ajuta cineva cu un link?

 

2.renuntand la unitatile vw am renuntat evident la afisarea senzorilor pe display ul unitatii...se pot coda cumva sa se afiseze pe cb???am vazut in trecut un filmulet in care senzorii se afisau pe computerul de bord..

 

3.aceeasi poveste cu bluetooth-ul ... functioneaza perfect doar ca nu mai aud vocea in difuzoare deoarece am anulat unitatea...nu exista un difuzor separat care sa se poata lega la modulul bluetooth? sau renunt complet la el si folosesc modulul bluetooth de la dvd-ul Alpine?

 

PS..in poza cu el montat pe masina este alta rama adaptoare ( am incercat 5 tipuri diferite)

1. NAVI LOCK

2. NU

3. NU., foloseste modulul de la alpine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.decat sa dau banii pe navilock mai bine luam o alarma performanta

2.am rezolvat...tocmai ce am pus filmulet cu afisarea senzorilor pe cb.de ce zici ca nu se poate?

3.am rezolvat dar totusi cred ca voi folosii modulul alpine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o interfata, destul de scumpa, nu mai stiu producatorul, dar folosind acea interfata dispare optiunea de PHONE din meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei din link-ul de la sfarsitul clipului, vad ca au o gramada de interfete.... http://www.speedsignal-onlineshop.de/index.php?cat=c66_Geschwindigkeitsinterface--ADIF--Geschwindigkeitsinterface--ADIF-.html

 

din punctul meu de vede, cam multi bani, pt prea putin....

 

altfel, exista Polar fis sau alte interfete pentru FIS control

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

stiti cumva ce cod au pinii  din mufele de pe stilpii B pentru usa din spate la golf 6 pentru conectarea difuzoarelor ( stiu ca mufele au 28 de pini )? si eventual si mufa care intra in difuzorul OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am trecut astazi pe la midocar pentru a rezolva o problema la portbagaj si am profitat de ocazie sa-mi cumpar ornamentele pentru esapament. Am fost uimit sa vad la ei difuzoare Focal IS 165VW, kit integrare vw golf 6 / jetta la un pret foarte bun comparat cu online-ul (670 lei). Deoarece am probleme si cu difuzorul dreapta fata ma cam bate gandul sa fac un upgrade.

Modificat de aurelmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul era pentru 2 boxe si 2 tweetere? Culmea si eu am probleme cu difuzorul dreapta fata si decat sa dau macar 300 lei pe o pereche de boxe decente as face o aroganta si mi as lua kit ul focal:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, tot kitul. 2 boxe in suportii aceia de plastic si 2 twittere.

Modificat de aurelmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă îl montați sa lăsați o părere. Sistemul stock este foarte slab și as vrea un upgrade dar este exclus sa umblu cu subwoofere în portbagaj(maxim unul ultra compact) dar asta de abia după ce schimb difuzoarele din față care distorsionează nepermis de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste boxe entry level de la focal, ceva mai bune decat cele oe, suna putin mai clar si distorsioneaza mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu prea merita dacă diferența nu e evidentă...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de evidenta este diferenta depinde de urechile fiecaruia, oricum la 100-150 de euro nici nu te poti astepta la mare lucru in domeniul audio. In opina mea merita banutii avand in vedere ca sunt si tweeterele la pachet si totul este plug n play cu mufe originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totuși, la banii ăștia (150€) se găsește doar la midocar. Din ce am văzut în online, prețurile sunt cel puțin duble. Deci dacă sună puțin mai clar decât OE, atunci nu merita investiția, mai bine mai pui bani și încerci ceva decent.

Eu ma gândeam ca acest kit plus subwooferul compact de la ei ar ajunge la un nivel acceptabil, în sensul în care n-ar trebui sa distorsioneze atât de repede cu cat crești în volum.

Modificat de Grofu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajunge la un nivel ok dar nu poti da la maxim si sa nu distorsioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice difuzoare ai pune tot distorsioneaza daca dai la maxim. La volum mare majoritatea playerelor de pe piata incep sa distorsioneze. Un amplificator poate rezolva problema.

Din punctul meu de vedere aceste Focaluri sunt peste multe difuzoare din aceeasi gama de pret.

Ce imi place la ele este sensibilitatea de aproape 93db (se aud mai tare decat cele stoc atacate cu aceeasi putere), con DFS.

Modificat de aurelmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de distorsionat cand dau la maxim dar astea deja incep sa bubuie de la 50% in sus. La cealalta masina, care e destul de veche, distorsioneaza la peste 80% volum si oricum nu in asemenea hal. Tinand cont ca si basul e mai puternic, credeam ca si cu niste difuzoare decente s-ar ajunge tot pe acolo. In fine, poate o sa am ocazia sa le aud montate si vad ce e de facut. Ceea ce stiu e ca nu vreau cutii de basi in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de subwoofer, kitul mai contine si amplificator + dsp. Pretul am inteles ca ar fi in jur de 600 euro. Destul de multicel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-am gandit si eu la un upgrade la dynaudio pe jetta 6. Din pacate slabe sanse sa gasesc sistem luat de pe jetta, si m-ar interesa daca se potriveste sistemul de pe g6? Presupun ca da, dar nu strica o parere in plus, si evemtual un sfat legat de eventualele dificultati care pot sa apara. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate. DAr, esti sigur ca vrei sa te bagi la asa ceva?

Trebuie desfacuta toata masina in interior....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu ma gandesc ca

1. trebuie sa trag firele de la hu pana la amplif, si de la amplif la fiecare usa, gresesc?

2. Presupun ca este cate o mufa in stalpi pentru fiecare usa, in care se conecteaza cablajul pentru usa, corect?

3. Cel mai simplu ar fi sa vin cu firele de la amplif pana la mufa din stalp, si inlocuiesc pinii firelor pentru boxe cu firele de la amplif, si nu mai trebui sa-mi bat capul sa trec firele noi din stalp in usa prin tubulatura existenta.

4. Si evident inlocuit boxele.

Ar mai fi ceva de facut? Ma refer la ceva hardware :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da

2 da, este

3. Trebuie sa mai tragi 2 perechi de fire prin manson. Tu acum ai doar 2 fire, trebuie 6

4. Si de montat cel putin 2 boxe in plus in usile din fata si intrebarea este: ai licas in fata de usa pentru ele ?

Da, sunt multe de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!