Jump to content

Golf 6 - Audio upgrade


Rave
 Share

Postare recomandată

Sunt putin confuz acum.

3. De ce trebuie 6 fire? E un sistem cu 8 canale, in fiecare usa cate un full range cred, de 6,5 si cate un tweeter in usile din spate, iar in fata tweeterele sunt in pilonul a la jetta, deci ar trebui sa trag doar 2 perechi in usile din spate, pentru cele 2 boxe, fiindca momentan nu am deloc in spate.

4. De ce ar fi nevoie de montat 2 boxe in plus?

5. Se potrivesc cablajele oem (sistem cu dsp) de g6 pentru usile spate ptr usile spate jetta ?

6. Ai putea, te rog, sa ma ajuti cu schema din elsa (sau daca exista alta sursa) pentru acest sistem ?

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere nu stiu daca merita investitia. Mai bine schimbi difuzoarele cu unele care au SPL mai mare si montezi un amplif + Subwoofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putin confuz acum.

3. De ce trebuie 6 fire? E un sistem cu 8 canale, in fiecare usa cate un full range cred, de 6,5 si cate un tweeter in usile din spate, iar in fata tweeterele sunt in pilonul a la jetta, deci ar trebui sa trag doar 2 perechi in usile din spate, pentru cele 2 boxe, fiindca momentan nu am deloc in spate.

4. De ce ar fi nevoie de montat 2 boxe in plus?

5. Se potrivesc cablajele oem (sistem cu dsp) de g6 pentru usile spate ptr usile spate jetta ?

6. Ai putea, te rog, sa ma ajuti cu schema din elsa (sau daca exista alta sursa) pentru acest sistem ?

 

pentru ca ai iesiri separate din amplificator - pentru fiecare usa fata ai cate 3 iesiri, pentru spate ai cate doua, pe fiecare usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, mersi pentru raspuns.

 

dar tot nu inteleg de ce ar fi 3 iesiri pentru usile fata. cum ziceam, sistemul este unul cu 8 canale. din cate stiu eu vine asa:

1. cate un tweeter in fiecare pilon A

2. cate un fullrange in fiecare usa fata

3. cate un fullrange + un tweeter in fiecare usa spate

 

gresesc??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e doar cu 8 canale e cum spui tu. Doar ca eu nu am vazut sound system cu doar 8 canale, ci de la 10 in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca nu ai filtre pe usi.

 

ti-am atasat sa vezi cum e la Golf 5... si la Passat B6 - Eu pana acum, am pus pe Golf 4, pe Passat B6 si pe Passat B7

 

La Golf 5 vad ca pe spate ai un singur canal pe fiecare usa, nu cu doua iesiri pe fiecare usa, ca la Passat B6/B7

post-30007-0-53155100-1436358147_thumb.j

post-30007-0-06418300-1436358160_thumb.j

post-30007-0-36280600-1436358436_thumb.j

post-30007-0-28827100-1436358447_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corectie:

Pe jetta nu s-a montat miciodata dynaudio

pe G6 sistemul este doar cu 8 boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de un asemenea sistem:

 

http://www.ebay.de/itm/DynAudio-Volkswagen-Golf-6-und-Scirocco-Neuwertig-8-Lautsprecher-/400873273797?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5d55e8b9c5

 

cred ca sunt 2 versiuni de systeme dynaudio, unul lite de 300w ( excite ), cu 8 boxe, si unul mai profi de 600w cu 10 boxe.

e ceva in neregula cu acest sistem?


sorry, corectia a venit in timp ce eu srciam mesajul, si n-am vazut. da, asa este.

in configuratia standard, exista filtre in usi? sau sunt direct pe boxe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in configuratia standard ( fara soundsystem ) , exista filtre in usi? sau sunt direct pe boxe?

 

ar putea cineva sa ataseze schema pentru golf 6?

 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de un asemenea sistem:

 

http://www.ebay.de/itm/DynAudio-Volkswagen-Golf-6-und-Scirocco-Neuwertig-8-Lautsprecher-/400873273797?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item5d55e8b9c5

 

cred ca sunt 2 versiuni de systeme dynaudio, unul lite de 300w ( excite ), cu 8 boxe, si unul mai profi de 600w cu 10 boxe.

e ceva in neregula cu acest sistem?

sorry, corectia a venit in timp ce eu srciam mesajul, si n-am vazut. da, asa este.

in configuratia standard, exista filtre in usi? sau sunt direct pe boxe?

 

in diagrama nu apare Dynaudio.... apare la Passat.

 

La Golf 6 cu sistem de sunet... sau fara - la cel stock, nu ai decat boxele pe usi. La cel cu sistem de sunet, e ca in diagramele pe care le-am atasat.

 

schema de la ce iti trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema la sistemul dynaudio cu 8 canale de pe g6, cu lista de componente cu tot, te rog.

Si daca aimputea sa scoti si schema de sistem stock pentru jetta, sa am ca si baza de plecare, ar fi de vis.

Multumesc.

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema electrica este una, lista de piese este altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am scos diagramele de la Golf 6 Dynaudio si stock plus Sound sistem de la Jetta 6. Da-mi o adresa de mail sa le trimit.

 

Lista cu piese - trebuie cineva sa stea sa iti caute in Etka - cine are un pic de timp sa te ajute, dureaza ceva... din pacate informatia nu este coroborata cu Elsa.... nu scoate coduri de piese.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult. nrobert13@gmail.com

 

@Al Bundy, scuze, ma refeream la schema electrica, care cred ca pe prima pagina are lista componentelor folosite in schema, de ex. J705, la componentele astea ma refeream.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica diagrama completa - le ai pe mail. Daca mai ai nevoie de ceva, imi scrii tot pe mail, sa nu umplem aici, pt moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma bate gandul sa inlocuiesc boxele spate, pentru ca una din ele baraie, insa as prefera ceva apropiat de oem ca montaj si cu specifiactii ceva mai bune (macar d.p.d.v al rezistentei in timp). Kit-ul acela Focal e doar pentru cele din fata, iar pe spate tot ce am gasit e cu inele / mufe adaptoare. Ceva sugestii?

Modificat de luciteck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu m-am tot documentat dar nu prea ai de ales pe spate, doar aftermaket cu inele adaptoare. Eu ma uit la niste hertz-uri despre care am auzit lucruri bune, la vreo 350 lei perechea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu sunt in situatia in care am difuzoare in usile din spate, insa imi lipseste cablajul. Stiti cumva ce coduri au mufele si pinii care trebuie folositi? Stiti eventual daca se poate cumpara din reprezentanta/magazin piese auto un intreg kit ca cel din poza?

post-40721-0-68512800-1440478478_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt in situatia in care am difuzoare in usile din spate, insa imi lipseste cablajul. Stiti cumva ce coduri au mufele si pinii care trebuie folositi? Stiti eventual daca se poate cumpara din reprezentanta/magazin piese auto un intreg kit ca cel din poza?

http://www.aliexpress.com/item/Back-door-speaker-wire-back-door-speaker-audio-line-for-Volkswagen-golf-6/32254546435.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe AliExpress am gasit si eu poza :), dar eram curios daca nu se vinde asa ceva si in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cateva poze sa va mai destindeti putin...ca sa arunc si eu o parere kiturile de la focal nu merita banii schimbari majore nu veti avea dar banutii ii veti da.

 

PS.la mine nu este gata...mai este mult de munca...dar la final trebuie sa iasa un sistem bun.

post-143327-0-46491800-1441224078_thumb.

post-143327-0-93321100-1441224078_thumb.

post-143327-0-28247800-1441224079_thumb.

Modificat de Tibitzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

frumos arata sistemul din portbagaj, dar tot nu ma face sa-mi dau jos rns510 si sa pun alpine in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar avea cum trei poze sa te faca sa sa pui Alpine in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma refeream la faptul ca nu îmi place cum arata, comparativ cu rns510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!