Jump to content

Spalator faruri


allyn87
 Share

Postare recomandată

Am nevoie de un spalator far skoda octavia 2003, dreapta, mai exact doza din bara cu tot cu capac, si o schema de montaj. La dezmenbrari nu am gasit si nou e foarte scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am nevoie doar de piese. imi trbuie si documentatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai nevoie de schema ca e foarte simplu... spalatorul este prins in bara cu o clema de tabla (pe dedesubt). odata scoasa clema, spalatorul iese inspre exterior si se decupleaza furtunul apasand pe clipsul de blocare.

Capacul spalatorului se fixeaza pe spalator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,am bara normala ,fara spalator faruri,as vrea sa montez asa ceva pe ea,ce parere aveti,este posibil?cam cit ar costa estimativ asa ceva....octavia 1 este masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bara se poate gauri pentru spalatoare.

iei din dezmembrari vas spalator, pompa faruri, furtunele de presiune, spalatoarele si capacele acestora.

mai ai nevoie de cablaj si releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat pe diagrama.... dar releul, nu e aceelasi ?

 

la Skoda Octavia 1 nu am facut acest retrofit, la Passat B5,5, Golf 4 - am facut retrofit la instalatia de bi-xenon oem, autoleveling si instalatie spalare faruri - releul este aceelasi - cel de la stergatoare, doar ca ii mai tragi cateva fire... nu am Elsa acum, sa ma uit in ea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e multa bataie de cap,ma gindeam daca merge facuta o improvizatie,ceva de genul sa leg furtunele de la spalatoarele de faruri cu cele de la parbriz,fara sa ma  mai complic.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe circuitul de apa se afla o supapa care se deschide la o anumita presiune,creata de pompa,care este alta decat cea de la parbriz.

Daca nu pui aceea supapa nu vei avea presiunea necesara spalarii farului fara stergator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nicio supapa.

presiunea este facuta de pompa si de duzele de la spalatoare.  

Este identic cu sistemul de la parbriz, dar la o scara mai mare ( si cu presiune mai mare).

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bara la mijloc. Uitate si in documentatie. Vb in cunostinta de cauza pt ca eu am schimbato .Altfel se "pise" nu mai pulverizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia previne dezamorsarea sistemului.  Supapa antiretur.  Fara supapa aia merge pompa mai mult pana amorseaza la loc tot sistemul. Eu am probat  fara ea si facea presiune pompa.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu are nici o supapa. Supapa antiretur."

 

Daca ai fi desacut-o sa vezi cum este conceputa ai fi avut alta opinie.

Ca sa nu mai vb de ce fel de furtunuri sunt pe sistem in comparatie cu cele de la parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!