Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

curea originala si fulie ina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am adaugat pana acum asa:

  • Curea de distributie CONTITECH CT1028
  • Rola intinzator curea distributie INA 531 0565 30
  • Rola ghidare / conducere curea distributie INA 532 0349 10
  • Pompa apa HEPU P550
  • Curea transmisie cu caneluri CONTITECH 6PK1050

Am de ales intre cele doua fulii, click aici. Diferentele nu cred ca sunt foarte mari, dar poate voi stiti mai bine care cum.

Si de la cine sa iau intinzatorul pentru curea, tot de la INA?

 

Multumesc pentru ajutor!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @EEXCALADE , @andrei_221

Mulțumesc de sfaturi.

Am refăcut întinderea curelei. Acum cu motorul cald intinzatorul e pe semn iar cu motorul rece este sub semn.

 

Asa arata rola dupa ce am refacut întinderea si am mers ~1000km. A scos multa vaselina iar. 

 

Cureaua sta ok pe pinioane? Cu distribuția veche era centrata acum sta maxim spre motor. 

 

Mulțumesc 

Screenshot_20230731-221903_Gallery.jpg

Screenshot_20230731-221847_Gallery.jpg

Screenshot_20230731-221920_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune alt intinzator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut! Îmi poate spune cineva niște coduri de piese pt distribuție b6 bkp 2006, 2 axe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Mă confrunt cu următoarea situatie: comandat pentru distribuție din bucăți, curea contitech, role ina și pompa de apa hepu. Nu am fost de față la montaj fiind la servici. Mi s-au transmis următoarele: in cutia de la cureaua contitech era curea dayco, iar după montarea pompei de apa, au spus că nu se potrivește, că ar sta prea întinsă distribuția și nu ar pica bine pe pinioane. Sincer am citit toate paginile de aici mai demult când m-am informat despre originea pieselor pe care sa le aleg și nu am văzut la nimeni sa nu se potrivească pompa Hepu.

PS: partea nasoala la luat din bucăți despre care, iar nu știam este că nu conține șuruburi pentru role.

 

Mulțumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum am putea sa te ajutam ?

Se face retur la tot ce nu se potriveste inainte de a fi montate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-au mai întâlnit aceste aspecte?

Am uitat sa menționez că motorul este CBBB. In cutie de contitech sa fie dayco?

Pompe Hepu sa nu se potrivească?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 minutes ago, puma_k1ng said:

Salutare,

 

Mă confrunt cu următoarea situatie: comandat pentru distribuție din bucăți, curea contitech, role ina și pompa de apa hepu. Nu am fost de față la montaj fiind la servici. Mi s-au transmis următoarele: in cutia de la cureaua contitech era curea dayco, iar după montarea pompei de apa, au spus că nu se potrivește, că ar sta prea întinsă distribuția și nu ar pica bine pe pinioane. Sincer am citit toate paginile de aici mai demult când m-am informat despre originea pieselor pe care sa le aleg și nu am văzut la nimeni sa nu se potrivească pompa Hepu.

PS: partea nasoala la luat din bucăți despre care, iar nu știam este că nu conține șuruburi pentru role.

 

Mulțumesc anticipat.

De ce ai facut o asemenea prostie? Nu inteleg. Cumparati seturi cu sau fara pomap de apa CONTI sau DAYCO si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minute în urmă, UNHleaSHD a scris:

De ce ai facut o asemenea prostie? Nu inteleg. Cumparati seturi cu sau fara pomap de apa CONTI sau DAYCO si gata.

Pentru că am citit că trebuie role ina. Și am aflat tot acum că în kitul de de conti sunt role ina🤦🏽‍♂️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, puma_k1ng said:

Pompe Hepu sa nu se potrivească?

Piese comandate gresit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, puma_k1ng said:

Pentru că am citit că trebuie role ina. Și am aflat tot acum că în kitul de de conti sunt role ina🤦🏽‍♂️

Mergeti la oamenii recomandati de pe forum si lasati-i pe ei sa faca treaba. S-au dus vremurile cu tzepele de la toate serviceurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!