Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

Si eu am acelasi zgomot, ca un marait, ca si colegul de mai sus, doar in 8-900 turatii/min.Tot dupa schimbarea distributiei, la B7, kit Conti si pompa Hepu.Incerc maine sa pun un filmulet cu zgomotul.

Modificat de raducut123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Acelasi zgomot l-am avut si eu dupa schimbarea distributiei , de vina este cureaua Contitech asa cum a zis si @eexcalade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a zis de la service ca ei recomanda Dayco, dar eu știam de Conti.In afara de zgomot, pot fi si alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele marci echipeaza originalul.

Doar zgomot ,nimic altceva. 

Posibil sa fie cureaua prea tensionata ,verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Pentru a schimba senzorul de pozitie arbore cu came trebuie demontata distributia la un passat din 2007 cod motor bxe? Daca se da jos trebuie pusa distributie noua sau ce anume? Multumesc! Actuala distributie are 30000km de la schimb si 3 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M Is FOr MiChAeL
On 11/22/2016 at 9:09 PM, EEXCALADE said:

Banuiesc ca e un marait care se aude de la cueaua conti,se intampla des.Fa un filmulet si posteaza-l

Salut, am incercat sa fac un filmulet chiar noaptea pentru a fi liniste, insa telefonul nu percepe acel zgomot

Saptamana viitoare o sa ma duc la un test sa dau cureaua de accesorii jos (am schimbat-o si pe ea odata cu cea de distributie si este tot conti), astfel voi sti sigur daca zgomotul provinde de la cureaua de distributie sau din alta parte

Modificat de M Is FOr MiChAeL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu te mai chinui, cureaua de distributie face zgomot, cea cu caneluri poti sa o dai jos oricand dar nu e de la ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara!

Am un Passat Variant 2007 3C5 cod motor BXE si trebuie sa fac o alegere.

Va rog sa ma sfatuiti in privinta schimbarii kitului de distributie:

1. Curea Contitech + Role Ina - pret 363 lei

3. Kit curea  role Contitech - pret 285 lei

4. Kit curea + role Ina - pret 304 lei

5. Kit OE VW

P.S. Banuiesc ca pentru pompa de apa cea mai potrivita varianta pret/calitate ar fi una HEPU ?

 

Va multumesc!

Modificat de mussikall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M Is FOr MiChAeL
16 hours ago, EEXCALADE said:

Pune distributie Dayco

Astept saptamana care vine sa fac testul fara cureaua de accesorii, si cel mai probabil voi schimba cureaua de distributie cu dayco/gates (daca nu gasesc dayco, este gates o alegere buna?), daca se dovedeste ca zgomotul este inca prezent. O intrebare mai am te rog, se poate ca pompa de injectie sa joace un rol in acel zgomot? Intreb in ideea in care asta a fost raspunsul celor de la service pentru zgomotul pe care il am

Multumesc

17 hours ago, mussikall said:

Buna seara!

Am un Passat Variant 2007 3C5 cod motor BXE si trebuie sa fac o alegere.

Va rog sa ma sfatuiti in privinta schimbarii kitului de distributie:

1. Curea Contitech + Role Ina - pret 363 lei

3. Kit curea  role Contitech - pret 285 lei

4. Kit curea + role Ina - pret 304 lei

5. Kit OE VW

P.S. Banuiesc ca pentru pompa de apa cea mai potrivita varianta pret/calitate ar fi una HEPU ?

 

Va multumesc!

Salut, rasfoieste o pagina in urma, tocmai am facut distributia cu conti si ma chinui sa scap de un zgomot la 800-900

Daca mai multa lume spune ca zgomotul provine de la cureaua conti, atunci eu ti-as recomanda alta firma daca nu vrei sa fii in aceeasi postura ca mine

Modificat de M Is FOr MiChAeL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit acum 2 ani la Passat AJM tot curea Conti, cumparata de la reprezentanta VW si facea zgomot. Am sesizat imediat diferenta, anterior am avut Dayco, schimbata tot de mine, tot de la VW si era silentioasa. Schimba putin zgomotul motorului, se aude un usor vuiet de la cureaua Conti, dar e foarte buna oricum, cu exceptia zgomotului. Dayco are un teflon pe dantura interioara, si cred ca de asta e mai silentioasa. 

Daca e intinsa la limita prevazuta de producator, ignorati acel zgomot, posibl sa se mai estompeze in timp...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi, am comandat kit curea distributie DAYCO dar am inca dubii in ceea ce priveste pompa de apa. Este HEPU un mit ca ar fi cea mai buna sau asa este in realitate. Este vreun alt brand peste HEPU ca si durabilitate (adica sa o pot schimba linistit la 2 distrubutii) ? Mentionez ca la momentul acesta deja imi scapa lichid de racire pe la pompa, fiind una mai slaba probabil, ca altfel nu ar fi cedat la 60K zic eu. Ultimul schimb de distributie a fost exact acum 3 ani si am cam 63K (am factura cu data dar nu si kilometrii la cat am schimbat). Am apreciat la nr mediu care i-am facut de cand am masina.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

La multi ani !

 

P.S. Pareri despre Swag, Graf, SKF, Febi Bilstein, Valeo, Ruville ?  

Modificat de mussikall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la toate distributiile folosesc curea DAYCO, role INA si pompa de apa HEPU. Nu am avut nicio problema pana acum. Daca clientul vine cu materialul lui ii pun ce aduce el, dar daca vrea sa ii recomand eu ce sa puna, eu le recomand pe cele de mai sus. Si in kit-ul de origine o sa gasesti curea DAYCO si role INA. Cat despre pompa de apa, ideal este sa pui OEM dar este cam prea scumpa si de aceia eu merg pe HEPU, care am observat ca sunt foarte bune, fiabile si la un pret bun. Am gasit si pompe no name, care, daca mai mergeau putin riscau sa rupa distributia, atat de uzate excesiv erau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Mi-a sosit comanda de kit si am vazut ca pe langa cureaua Dayco, rola intinzatoare este Litens - made in Canada - serie 979608 iar rola de ghidaj scrie NSK 6003DG16 - Poland. Am facut si cateva poze. Arata totul ok ? Pinul acela in rola intinzatoare nu era pus ? Se pune la momentul montarii ? 

20161216_192133.jpg

20161216_192303.jpg

20161216_193013.jpg

20161216_193115.jpg

20161216_193145.jpg

In ceea ce priveste cureaua am o intrebare. Dunga aceea pe curea este normala? Acolo este legata ? Nu se vede nici o fisura dar ma cam pune pe ganduri. Cutia a fost sigilata. Arata totul ok ? Va rog sa raspundeti doar cei cunoscatori ca nu as vrea sa returnez degeaba.

20161216_193241.jpg

20161216_193305.jpg

20161216_193459.jpg

20161216_193953.jpg

20161216_193731.jpg

20161216_193818.jpg

20161216_194024.jpg

 

Cautand pe internet am gasit un clip de prezentare si se pare ca aceea dunga apare si acolo, vezi min.1:53 

 

Modificat de mussikall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul KTB 296 Dayco 307 lei + pompa Hepu P565 154 lei. Si iata si pompa:

20161216_202606.jpg

20161216_202620.jpg

Modificat de mussikall
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa trebuie sa arate. Ai luat ce trebuie. Dunga de pe curea este normala. Asa au toate. Exact pe astea le folosesc eu. Niciodata nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 11.06.2013 at 9:43, GABIVVX a scris:

150.000 km

Sal,am luat recent un passat b6 ,are schimbat distribuita la 154000km ,și acum am 241000 iar fostul proprietar (Neamț)mi-am spus ca distribuția trebuie schimbată la 300000, toate reviziile sunt făcute la vw!  Se poate așa ceva,sau trebuie schimbată?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

Tocmai am primit oferta completa distributie + transmisie pentru masina din smnatura, cei de la service insista sa merg pe vatianta lor si anume: Set curea de distributie CONTITECH CT1028K3. Optiunea mea ar fi (chiar daca un pic mai scumpa) pentru Set role INA 530 0201 09 + Curea de distributie DAYCO 94885.

Ce sfaturi imi puteti da?

P.S. Mai jos aveti oferta completa

Multumesc

Denumire

Nr. bucati

Producator / Pret unitar

Set curea de distributie
(VW, Passat)

1

CONTITECH / 280 Lei

Pompa apa
(VW, Passat)

1

HEPU / 145 Lei

Produs pentru curatarea franelor MasterCare 500ml
(VW, Passat)

1

MasterCare / 8 Lei

Antigel MasterCare G12 1.5L
(VW, Passat)

2

MasterCare / 20 Lei

Apa distilata Kynita 1L
(VW, Passat)

2

Kynita / 3 Lei

Curea transmisie cu caneluri
(VW, Passat)

1

CONTITECH / 48 Lei

Intinzator, curea transmisie
(VW, Passat)

1

INA / 101 Lei

Inlocuire distributie + pompa apa + set transmisie
(VW, Passat)

1

Manopera / 450 Lei

TOTAL

1078 Lei

Preturile contin TVA.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 117K din 2008, banuiesc ca reali. Sa astept pana la cei 150k prevazuti de producator sau sa o schimb?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ovidiu_1984c

Sal domnilor. De cateva zile mi-am adus aminte de distributia masinii.... Passat 2010 Motor 2.0 Cbab. Am schimbat-o acum 4 ani si de atunci am alergat vreo 70mii km. Stiu k se schimba la 210mii km  dar cum mai e cu limita de perioada/ imbatranirea? Trebuie schimbat iar? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cureaua o schimbi si stai linistit inca 4 ani. Doar daca sesizezi oarece jocuri la role sau pompa atunci le inlocuiesti si pe ele. Dar la 70000 sigur rolele si pompa mai merg lejer cel putin alti 70000. Eu la ale mele le inlocuiesc cureaua la 4 ani si complet la 8 ani. Tot cam 70000 fac si eu in 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!