Jump to content

Kit Distributie Passat B6


Paparazzi
 Share

Postare recomandată

Offtopic Propietar turc....a facut revizia cand a fost acasa in vacanta

 

 

Sau cartea service ,,cichilaca'',sau masina adusa din turcia si vanduta in germania. ;)

 

una sau alta......

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Sau cartea service ,,cichilaca'',sau masina adusa din turcia si vanduta in germania. ;)

Aia e singura revizie din carte facuta in alta parte decat germania.

 

si este cumva ultima revizie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este ultima revizie. Am reviziile trecute in cartea de service pana la 163.000 km. Masina am luat-o cu 177.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok atunci, daca le ai pe urmatoarele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

      Am o masina VW Passat Variant 2010, motor CBAB, 2.0 TDI, 103 KW si distributia a fost schimbata la 200.000 km, in 28 Ianuarie 2014, in Germania.

      Eu am luat masina la 235.000 km in 28 Noiembrie 2014 si acum am 262.000 km.

 

      As dori pareri de la cei cu mai multa experienta, referitor la km cand ar fi bine sa fac urmatorul schimb de distributie.

 

 

Multumesc anticipat si scuze daca s-a mai discutat despre asa ceva, dar nu am gasit pentru motorul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La al meu CBAB din noiembrie 2009 scrie in carte sa se faca schimbul la 180.000km. Acum masina are 6 ani fara cateva zile si 137.000km La 150.000km o sa schimb distributia, pentru linistea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Passatul meu din semnatura motor 1.9 BLS e 2007 in carte, dar e 09/2006 prima inmatriculare. Care e limita corecta de schimbare a distributiei, la 120/240,  sau 150/300, conform pdf-ului postat de voi in primele pagini? Unde ma incadrez, la cele pana in 2006, sau la cele incepand cu 2007? Multumesc!

Modificat de gya69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, scuzati de intrebari care poate sau discutat..

Am achizitionat un passat b6 2009 2.0 140 hp din Germania

IN carte este indicat ca sa schimbat cureaua la 114 mii la moment am 154 mii

La citi km ar trebui sa o schim eu? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.03.2016 at 11:56 AM, gya69 said:

Passatul meu din semnatura motor 1.9 BLS e 2007 in carte, dar e 09/2006 prima inmatriculare. Care e limita corecta de schimbare a distributiei, la 120/240,  sau 150/300, conform pdf-ului postat de voi in primele pagini? Unde ma incadrez, la cele pana in 2006, sau la cele incepand cu 2007? Multumesc!

Da' ce va inghesuiti asa cu raspunsurile ?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tie ti a iesit 2007 pt.ca asa e facut programul la RAR, deci folosesti datele/intervalul de schimb pt 2006.

Pe viitor NU fi rautacios(vizavi de inghesuiala)!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, romytaxy said:

Tie ti a iesit 2007 pt.ca asa e facut programul la RAR, deci folosesti datele/intervalul de schimb pt 2006.

Pe viitor NU fi rautacios(vizavi de inghesuiala)!!

Eram ironic, nu rautacios. Totusi intrebarea a fost pusa in urma cu vreo doua saptamani :)

Ms pt raspuns!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa comand si eu un kit de distributie Dayco ( aprox 320 de lei) plus pompa de apa Hepu 165 de lei. Aveti idee cu cati litri de antigel trebuie completat? Ce parere aveti de antigelul mov Hepu G12+ ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! O intrb daca ma poate ajuta si pe mn cineva....la un passat din 2010 2.0 tdi cr cand trb schimbata distributia? Are 155000 km

Multumesc:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data viitoare cauta mai bine pe forum ca iti gasesti singur raspunsul. Se schimba la 210 mii de km

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am si eu o intrebare:am schimbat distributia acum 4 ani, iar in cartea service scrie ca urmatoarea schimbare sa fie facuta la 4 ani sau 175000 km. Anii au trecut, dar km nu am decat 140000. Ce imi tecomandati sa fac? Mai stau pana la 170000 sau schimb acum... Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, EEXCALADE said:

E de inlocuit

Asa m-am gandit si eu, pentru linistea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Engine control toothed belt change interval

from 2007, Engine BKP every 150.000 km (90000 mi) 

up to 2006, Engine BKP every 120.000 km (72000 mi) 

up to 2009, Engine CBAB every 180.000 km (108000 mi) 

from 2010, Engine CBAB every 210.000 km (126000 mi) 

from 2007,Engine BMP every 150.000 km (90000 mi) 

up to 2006 ,Engine BMP every 120.000 km (72000 mi) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, GABIVVX said:

Engine control toothed belt change interval

from 2007, Engine BKP every 150.000 km (90000 mi) 

up to 2006, Engine BKP every 120.000 km (72000 mi) 

up to 2009, Engine CBAB every 180.000 km (108000 mi) 

from 2010, Engine CBAB every 210.000 km (126000 mi) 

from 2007,Engine BMP every 150.000 km (90000 mi) 

up to 2006 ,Engine BMP every 120.000 km (72000 mi) 

 

despre vechimea curelei nu se scrie nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, producatorul nu recomanda nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut.

Tocmai ce mi-am adus un Passat CC. 195.000km motor CBBB, cutie DSG. Data fabricatiei conform autodna.ro este 17.06.2009 (model an 2010), prima inmatriuculare 05.08.2009. In tabelul postat de mute ori de diferiti colegi de forum, am gasit ca schimbarea distributiei este in functie de "model an" nu de data efectiva a productiei. In cazul meu este vorba de 210.000km si nu de 180.000km, nu? Va rog sa confirmati interpretarea mea. In cartea de service nu e trecuta nicaieri schimbarea distributiei.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
M Is FOr MiChAeL

Salutare, dupa schimbarea kitului de distributie (curea conti, role ina si pompa hepu) am un zgomot in plaja de turatii 800-900

Am revenit la service dupa schimbarea distributiei pentru zgomotoul in cauza. Au demontat iar, imi arata ca cureaua nu e la semn, ci putin deviata de cum au montat-o ei de prima data, si imi zice ca asta e cauza. Monteaza la loc si plec impacat. Dupa cateva min de mers, realizez ca zgomotul este in ca prezent. Revin in service, imi schimba rola de la intinzator, insa zgomotul e tot aici, concluzie la care ajunge mecanicul ca buba este de fapt pompa de presiune. Incerc sa-i explic ca inainte de a pune ei mana sa imi schimbe distributia, acel zgomot nu exista, iar acum exista => problema trebuie sa fie legata de schimbarea distributiie

Am citit pe forum ca alti colegi s-au confruntat cu probleme/zgomote la orice turatie, sau vibrat, sau consum marit etc, insa nu gasesc nicaieri o persoana in masura sa imi spuna de ce am acel zgomot doar in plaja de turatie de 800-900

Ma poate ajuta cineva, fie cu un sfat sau un mecanic competent?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca e un marait care se aude de la cueaua conti,se intampla des.Fa un filmulet si posteaza-l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!