Jump to content

A4 B6 1.8T


ionut_mdln1

Postare recomandată

Intra 15" sigur daca nu e modificat ceva la sistemul de franare, ca si dimensiuni ma refer;

Verifica si furtunele de vacuum daca tot te apuci de ea :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ionut_mdln1

    42

  • Rujjuman

    7

  • gaby1773

    6

  • raekwon1

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din pacate masina a ramas in seara asta la service, mecanicul neavand timp sa schimbe furtunul acela de la antigel pana la sfarsitul programului (eu fiind vinovat deoarece am vrut sa fac un lucru si m-am intins). Am sa verific maine dimineata si furtunele de la vacuum, adica sper ca mecanicu sa stie tot ce trebuie verificat, eu nu prea am habar care pe unde sunt.

Am observat un furtun care este indoit si legat cu soricei, nu mi-a trecut prin cap sa ii fac poza, dar am gasit o poza cu motor de 1.8T si am incercuit furtunasul, daca poate cineva sa imi zica ce face si unde trebuia sa duca.

post-68724-0-97600300-1349714063_thumb.j

Link către comentariu

Eu repar masina la vama(langa, la Total Market), la un singur mecanic, la Iulian, dupa parerea mea un mecanic f. priceput si se descurca bine si cu electronica, dar acum sa gandim omeneste, este foarte greu sa te pricepi perfect la orice, mai ales ca nu lucreaza mereu pe acelasi tip de masina. tu?

Link către comentariu

Daca ma intrebi pe mine, eu nu am incredere in nici un mecanic din Slatina;

Singurii care ar beneficia oarecum de increderea mea, sunt: Iulian, are un service in orasul de jos, putin dupa de Hotel Paradis sau ...Cristi de la AutoTop; (nu garantez la nici unul dintre ei...)

Iulian este un mecanic care a lucrat in DE/Audi/VAG/BMW acu` ceva multi ani...iar AutoTop este un service de ..piese auto (dintre toti blanarii din Slatina, Autotop este cel mai putin dintre ei...Iulian are review bune..)

Personal, eu merg la Autec Craiova sau Serpico VW Craiova;

Daca vrei si alte opinii, poti sa mergi la Tony, ala de aduce masini de prin Franta, insa nu este deloc de incredere daca nu il cunosti...

Acum, tu decizi...

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

Cred ca il stiu si pe Tony, despre Iulian cu serviceul de jos( stiu la care te referi), nu prea am auzit bune, adica si bune si rele. Eu am incredere in baiatu de la vama, il stiu de vro 2 ani si nu m-a dezamagit cu nimic, lucreaza atent si de 2 ori pe an se duce la specializare la Porsche(PBN sau PBV, nu stiu care face specializarile) asa ca ceva tot mai stie. Adevarul este ca e un avantaj cu reprezentantele, mecanicii lucrand cam pe aceeasi masina, dar si de reprezentante se aud multe...

App: autoTop-ul m-a dezamagit odata asa ca nu mai calc pe la ei :)

Modificat de ionut_mdln1
Link către comentariu

Daca ai incredere in baiatul de la vama...Go for it!

Anyway, misto masina!

B6 pe Audi este, ca si design, ceva nemuritor... :icon_thumleft:

Link către comentariu

Multumesc frumos, am apucat sa arunc un ochi peste topicul tau(dar nu pe tot), masina noua face toti banii. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Link către comentariu

Astazi am reusit sa scap cu masina din service dupa ce s-a inlocuit un furtun de antigel si sonda de temperatura. Dupa ce am plecat de la service am putut sa ma ocup si de lampile de la numar. Culmea a fost ca am cumparat lampile noi si tot nu mergeau becurile, dupa putina bataie de cap si un drum iar la service, mi-a gasit electricianul un fir intrerupt pe la balamalele de la porbagaj, fir care a fost ''reparat'' :)))

Link către comentariu

Astazi mi-au venit cateva piese pentru masina, sper ca duminica sau daca nu duminica viitoare sa le schimb.

Piese de schimbat:

-distributie

-pompa apa

-ulei+filtre

-semering distributie

-garnitura de la capac

-antigel

-ulei servo

Astea sunt deocamdata de schimbat, mai am de cumparat uleiul, antigelul si uleiul de la servo. Nu stiu ce ulei sa ii bag, ma gandesc la Castrol dar nu stiu daca 5w40 sau 10w40 tinand cont ca pe bord sunt 140000km(nu stiu daca sunt reali).

post-68724-0-77714700-1350036875_thumb.j

post-68724-0-34200200-1350036879_thumb.j

Link către comentariu

Eu si multi colegi de aici folosim pentru 1.8turbo: 5w-40 Castrol magnatec C3; dintr-un bidon de 5 l raman cam 0,8 l de completat in cazul in care consuma; 10w e destul de gros si vine sezonul rece; daca o sa consumi si surplusul pana la urmatorul schimb, atunci treci pe ceva mai gros; anyway... bafta multa si sa-ti ofere satisfactii ca grija de ea se pare ca ai!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ieri masinuta a avut partea de putina ingrijire, i-au fost schimbate urmatoarele:

-distributie + pompa de apa;

-revizia(toate filtrele) cu Castrol Magnatec 5w-40 C3;

-antigelul schimbat tot

-garnitura de la capac, deoarece pierdea putin ulei la un colt;

-semeringul de la distributie care i-ar pierdea ulei;

-pompa de servo-frana deoarece rasufla si mai bine am zis sa fiu impacat si sa fie schimbata.

Motorul a fost curatat de ulei deoarece uleiul scurs in timp se simtea "ca acasa" :))

Tocmai ce i-am comandat 4 jante de tabla pe 16" + 4 cauciucuri Michelin Alpin 4 205/55/R16, astept sa soseasca ca sa pot sa o echipez de iarna :D

Pe data de 6 noiembrie am programare la RAR, ma apuc de inmatriculat.

Cateva poze pe care am apucat sa le fac la masina in timp ce se lucra la ea, imi pare rau ca am uitat sa ii fac la motor dupa ce a fost curatat de ulei.

post-68724-0-58641800-1351709628_thumb.j

post-68724-0-67955000-1351709646_thumb.j

post-68724-0-72862300-1351709651_thumb.j

post-68724-0-12487100-1351709708_thumb.j

Link către comentariu

Faina masina si trebuie sa recunos ca are destul de multe dotatri. Km cati vrei tu sa ai dar evident cu cat mai putine incidente sau piese duse ;) .

PS. Din Beius, jud. Bihor ai luat masina?

Link către comentariu

Imi place ca ai grija de ea si ii dai tot ce-i mai bun cand vine vorba de intretinere.

Bafta in continuare si acum ca e ok pe partea tehnica, nu pot decat sa iti urez spor la upgrade-uri :)

Link către comentariu

Ms frumos. Da din Beius am luat masina.

Nu inteleg la ce te referi: "Km cati vrei tu sa ai dar evident cu cat mai putine incidente sau piese duse"

Ms frumos Gaby, dotarile si upgrade-urile au sa mai astepte putin pana in primavara si apoi vreau sa ma bag tare in ele incepand cu un RNS-E, cip Revo si o evacoare de la Top Gear ...

Modificat de ionut_mdln1
Link către comentariu

Adica iti ureaza sa faci cat mai multi Km fara incidente si fara piese stricate :D

Link către comentariu

Felicitari pentru masina! B6 e un model de exceptie, iar in combinatie cu motorul 1.8T e si mai grozav. Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km!

Am si eu cumparat in dulap kitul de garnituri de la capac pe Victor Reinz. Se schimba greu? Ai folosit silicon de etanseizare?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu

@Rujjuman - :D mi-am dat seama dar dupa ceva timp

@volnick1986 - Multumesc frumos! Face toti banii motorul, asta fiind si motivul pentru care am renuntat la vechea masina, am vrut 1.8T. Garnitura nu se schimba greu, sa zic maxim 1 ora este gata, demontat-montat, totul. Eu nu am folosit silicon de etanseizare si nu am probleme, Victor Reinz face garnituri foarte bune, nu cred ca ai nevoie de silicon de etanseizare.

Link către comentariu

Eu am sa raman mult timp pe Reinz, cu nici o garnitura de la Reinz nu am avut probleme.

Dupa o saptamana de asteptare, astazi mi-au venit si mie lampile de la numar de S3, cele cu led. Maine dupa ce termin la RAR sper sa am timp sa le montez :icon_cheesygrin:

post-68724-0-61738000-1352152592_thumb.j

post-68724-0-19463200-1352152607_thumb.j

Link către comentariu

Colegii, am luat lampile de numar de S3 cu led din fabrica, dar nu vor sa se aprinda pe masina. Le-am probat si asa merg dar pe masina nu. Stiti daca mai e ceva de facut?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!