Jump to content

Alarma originala


al3xisos
 Share

Postare recomandată

nu este asta - deoarece eroarea zice clar ca nu comunica cu H12. Daca era varianta cu claxon separat pentru alarma, eroarea era pe H8.

- probleme cablaj/alimentare sau goarna defecta - des intalnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 1 - la modul confort, la T15 pin 3

pin 2 - masa

pin 3 - plus siguranta 11

asa leam legat cum ai zis nu cred ca e din cablaj cel putin am masurat + si - si are curent. Cum as putea testa alarma daca e buna ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa  am legat ca in poza asta si cum miai zis numai ca am tras + direct de la baterie si am pus o siguranta de 7,5

egepf6.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci incearca cu alta goarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut-o si siguranta aia alba era arsa am inlocuit-o dar tot nu merge cred ca cineva a legat-o si a legat-o gresit si a ars siguranta dar cred ca mai are ceva.
O mai verific sa vad diodele si tranzistorul ala mare daca sunt bune, o sa mai masor si celelalte sa vad daca totul e ok s-ar putea ca de la soc sa fi bulit integratul ala si atunci e gata ca asa ceva nu cred ca gasesc

WhatsApp Image 2017-07-04 at 20.40.57.jpegWhatsApp Image 2017-07-04 at 20.39.59.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 6/13/2017 at 10:57 PM, Remus66 said:

Salut,

am o problema cu alarma dar pentru inceput as vrea sa precizez câteva lucruri si anume:

- masina are alarma OEM din aceea cu goarna, care suna daca s-a deschis vreo usa sau capota motorului

- sunt dezactivate cu Vag-com semnalizarile luminosae si acustice la incuierea si descuierea masinii

- s-a setat cu Vag-com ca la prima apasare pe butonul de descuiere al telecomenzii sa se deschida doar usa soferului, iar la a doua apasare si celelalte usi

- daca s-a descuiat masina din telecomanda fie descuind numai usa soferului fie toate cele 4 usi, dar nu a fost deschisa nici o usa, masina se incuie singura inapoi si se armeaza alarma dupa fix 30 de scunde de la descuiere. Acest lucru este normal, fiind o protectie impotriva descuierii accidentale.

Acum o sa descriu problema mea si anume, daca descui masina din telecomanda si deschid usa soferului nu imediat ci intre secundele 20-29 din cele 30 mentionate mai sus, la secunda 30, cu usa soferului deschisa, alarma se rearmeaza, tumburusele celorlate usi se lasa in jos si goarna incepe sa sune. In tot acest timp becul din usa este aprins, semn ca switch-ul incuietorii functioneaza.

Daca deschid usa soferului intre secundele 15-20 din cele 30 mentionate mai sus, uneori la secunda 30 se rearmeaza alarma, tumburusele celorlate usi se lasa in jos si goarna incepe sa sune, sau alteori la secunda 30, nu se mai intâmpla nimic, adica masina are comportament normal, alarma nu se mai rearmeaza.

Daca deschid usa soferului intre secundele 1-15 din cele 30 mentionate mai sus, masina se comporta normal de fiecare data, respectiv alarma nu se mai rearmeaza.

Acesta problema se petrece numai la usa soferului. la celelalte usi nu sunt necazuri, pot sa le deschid si in secunda 29, caci dupa deschidere masina are comportament normal, alarma nu se mai rearmeaza.

Problema am descoperit-o intâmplator, când am inceput sa patesc ca din când in când sa-mi sune alarma cu usa deschisa, in special dimineata când plecam la serviciu. Apoi de-a lungul vremii facând observatii asupra fenomenului am constatat ca e o problema de timp si ca apare de fiecare data când deschid usa soferului destul de târziu dupa ce am descuiat masina din telecomanda. In cele din urma am cronometrat si am obtinut datele de mai sus. Momentan am grija sa deschid usa soferului imediat ce am descuiat masina din telecomanda sau daca mai am ceva de facut pe lânga masina, sa nu descui din telecomamda decât atunci când pot deschide usa imediat.

Altfel buzzerul-functioneaza normal, plafonierele se aprind de fiecare data la deschiderea oricarei usi si se inchid la inchiderea usilor.

Ce poate fi defect, astfel incât sa produca aceasta problema?

Rezolvarea problemei expuse in acest post, din urma cu aproape un an, a fost reconditionarea incuietorii usii soferului, respectiv refacut lipituri (desi aratau perfect, fiind aoperite si cu un lac de protectie), curatat colector motoras electric si inlocuit switch broasca. Switch-ul original (tumburusul sau) era cel mai uzat dintre toate cele 4 ale masinii, câte unul pentru fiecare usa. Probabil ca el functina , nu era defect de tot, insa functiona cu o intârziere de câteva secunde, intârziere suficienta pentru declansarea alarmei, daca deschideam usa catre sfârsiyul intervalului de 30 de scunde, insa o intârziere suficient de mica pentru a putea fi surprinsa cu ochiul liber (lampa din usa). Acum totul este perfect, daca deschid usa in secunda nr. 29, nu se mai declanseaza alarama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!