Jump to content

Alarma originala


al3xisos
 Share

Postare recomandată

Salut.

Vreau sa montez o alarma pe masina, dar nu vreau sa am telecomanda aditionala,vreau sa o folosesc tot pe cea de la masina(inchidere centralizata).

Ce as avea nevoie pentru a monta o alarma compatibila cu telecomanda masinii?

Modificat de al3xisos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cheie briceag ? inchidere si deblocare din butonu telecomenzii ? daca da ai alarma oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am cheie briceag cu inchidere/deblocare.

Poti fi mai explicit te rog?banuiesc ca am nevoie doar de modul si sirena.:|

As vrea o alarma pana in 300 -350 lei.Imi recomandati ceva dar neaparat sa fie compatibila cu telecomanda masinii

Modificat de al3xisos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai alarma oem, aia clanxoneaza numai, poti sa o testezi, deschizi geamul soferului, armezi , astepti aproximativ 15 secunde si apoi deschizi masina din interior, trebuie sa sune, alarma compatibila cu telecomanda nu cred ca este, numai separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

compatibila, nu - doar ca se poate lega o alarma fara telecomanda, pe inchiderea masinii - si sa o armeze la incuiere - descuiere - sincer, nu recomad si alarma OEM si alarma AM...pe aceeasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu vreau 2 alarme...vreau una buna dar sa folosesc cheia briceag a masinii.O alarma oem cat costa?Merita luata de la sh?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi tocmai ti-am zis ca ai oem, atata face aia - clanxoneaza si aprinde avariile , nu are senzor de soc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne intelegem separat :(...pe masina am inchidere centralizata.vreau sa montez alarma de fabrica.ce mai am nevoie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex - cele mai multe masini cu cheie briceag de fabrica - au si alarma - functia este executata de modulul confort al masinii, iar in loc de goarna, multe au un claxon - la G4 - aflat sub mecanismul stergatoarelor - ia o lanterna si baga o privire prin grila de sub stergatoare - pe la mijlocul masinii - daca ai claxon acolo, ai alarma OEM.

Daca nu ai, se poate face - se trage firul pentru claxon, se activeaza din modulul confort - aceasta nu se declanseaza, decat in cazul deschiderii usilor, capotei - prin efractie.

Daca tu ai alarma OEM (claxonul sub grila), cand vei pune o alarma care sa se activeze cand apesi incuiat de pe cheia briceag - se vor pune amandoua.....

solutie - sa dezactivezi alarma OEM - cu VDS Pro.

daca nu ai alarma OEM - merge, fara probleme

Deci, verifica daca ai acel claxon, sub grila de la stergatoare - asta daca nu ai VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum...am sa verific.Ar fi mai buna o alarma AM decat cea OEM?Am vazut ca sunt alarme care folosesc cheia masinii(briceag).Din cate itneleg eu alarma OEM nu are aceleasi optiuni ca si una AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, in afara de declansare la usa deschisa - nu are nimic altceva.....

mai sunt variante la care s-a pus, optional, senzori de monitorizare interioara sau goarna electronica

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vreau un sfat din partea voastra...cum ar fi cel mai bine.Vreau sa sune alarma daca loveste cineva masina,daca deschide portiera,capota,haion,geam spart,dar sa folosesc telecomanda briceag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Vezi daca ai claxon/goana - unde ti-am zis. Daca da, dezactiveaza alarma OEM.

2. Pui o alarma AM, daca vrei sa declanseze cand iti loveste masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,imi poti spune unde anume trebuie tras firul in modulul comfort 1C0 959 799 pentru a activa alarma din modul?

Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1C0 xxx xxx, iesirea pentru alarma - claxon - este din mufa T15 de la modulul confort, pin 11.

Dupa aia, trebuie facuta activarea, cu VDSPro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma pe original OEM vreau sa-mi montez si eu si am cumparat goarna 1J0 951 605 (60-70ron) si butonul pt activare/dezactivare 4B0 962 109A (20-30ron) ambele de la dezmembrari. Aveam deja pe masina modulul cu senzori.

Cu ajutorul lui Cosmin de pe alt forum am primit si indicatii privind conexiunile

"Alarma OEM pt. Altea 5P / Leon 1P / Toledo 5P

Componente:

1. Senzor monitorizare interioara (G273). Conector 4 pini (T4e)

2. Sirena (sau goarna, cum vreti) (H12). Conector 4 pini (T3)

3. Buton dezactivare (E267). Conector 4 pini

Legaturi electrice:

1. G273

- T4e / 1 - 0,5 - SC 44, 5 A (cablu de 0.5, merge la siguranta 44, de 5 A). Daca poz. 44 nu e cablata, se poate pune in orice locatie cablata si goala, cu siguranta de 5 A. Insa noteaza chestia asta, ca sa stii pe viitor unde ai facut legatura.

- T4e / 2 - 0.5 - EP 602. E conexiunea de masa, legata la punctul de masa 602, in zona footrestului. Poti lega la orice punct de masa.

- T4e / 3 - 0.5 - J393,T6 / 6. Conexiunea la modulul convenience, in spatele torpedoului, la conectorul T6 (6 pini).

- T4e / 4 – liber

2. H12

- T3 / 1 – 0.5 – G273, T4e / 3. Conexiune la acelasi fir din senzorul de supravaghere interioara care merge la modulul convenience.

- T3 / 2 – 0.5 - EP 13. Conexiune la masa, in compartimentul motor. Se poate lega si la firul din pinul 2 de la switchul capotei (de culoare maro).

- T3 / 3 – 0.5 – G273, T4e / 1. Conexiune la la cealsi fir din senzorul de supravaghere interioara care merge la panoul de sigurante.

3. E267

- Pin1 – 0.5 – J393, T6 / 5. Modul convenience, T6 pinul 5.

- Pin 2 – 0.5 – J393, T6 / 2.

- Pin 3 – 0.5 – J519, K10. Centrala electrica, conector K, pin 10. Legi la firul deja prezent acolo, e firul care vine de la portbagaj.

- Pin 4 – 0.5 – EP 77. Conexiune la masa, la punct 77, e la baza stalpului B (unde trebuie decupat pt. a insera butonul).

Dupa ce faci toate conexiunile, recodezi modulul convenience si faci proba. Lasi un geam deschis, incui masina si bagi mana in interior. Ar trebui sa inceapa sa sune."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e varianta cu H12 si senzori monitorizare interioara. Ce modul confort ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred, ca vrea sa o monteze.....

de functionat, trebuie sa functioneze. Numai ca e ceva de munca, la cea cu senzori de monitorizare interioara. Ai de tras firele la plafonierele spate cu senzori, pe stalp, la buton....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alarma cu pager pana in 400 lei merita?Un eaglemaster e8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am senzorii doar la plafoniera de pe fata(modul 5P0 951 171 A) iar modulul confort este 1K0 937 049 T HW

Se mai poate face si upgrade cu un modul pentru senzori de inclinare

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul tau, da... la G4 - e cum am zis eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, modulul meu are o singura mufa cea cu 23 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat astazi ceea ce mi-ati spus in legatura cu alarma oem si dupa blocarea portierelor nu le mai pot deschide din interior.Acel led de la portiera sofer clipeste,dar ce indica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Max - da-mi PM cu datele masinii - an fabricatie, cod motor - ca sa iti verific pe seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!