Jump to content

Alarma originala


al3xisos
 Share

Postare recomandată

dar o sa am pe telecomanda?eu vreu sa se aprinda/inchida din telecomanda pozitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu... cand descui/incui masina - da, o sa functioneze coroborat cu incuierea/descuierea din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire, masinuta mea are 2 chei fixe din fabrica, de la cine am cumparat-o, acesta a pus inchidere centralizata pe o cheie tip briceag, mentionez ca inchiderea centralizata se face si cu cheia fixa prin metoda traditionala incuiatul portierei de la sofer.

Nelamurirea mea consta in faptul ca atunci cand inchid masina din cheia tip briceag se incuie fara nicio problema dar ledul rosu de la portiera soferului nu se aprinde, cand incui masina cu cheia fixa la fel se incuie toata masina fara probleme dar se aprinde ledul respectiv.

Daca ma puteti ajuta raman dator, bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de cum a fost conectat modulul after market - verifica daca intra in safe usile, dupa ce incui din telecomanda - daca se pot deschide din interior sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta chiar am incercat-o si din interior merg deschise daca este blocata din telecomanda, cu cheia nu am incercat, o sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, alarma e conectata la butonul de inchidere de pe consola soferului - si vede ca si cum incui masina din interior - din cauza asta nu-ti aprinde ledul si nu intra in safe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun si cum imi pot da seama ca am alarma, cum ar trebui sa functioneze, sa declanseze? Nu gasesc niciun difor exterior care sa-mi indice ca are alarma.

Modificat de danu_banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alarma.... adica modulul briceag montat.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma ce face butonul acesta ? e de la alarma ?

post-35789-0-65557600-1371332986_thumb.j

post-35789-0-84035800-1371332996_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezactiveaza senzorii volumetrici (cei din spate de la lumini)

 

693233906348701504094929-3796514-300_300

 

se dezactiveaza in caz ca lasi geamurile deschise, sa nu tipe masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca masina nu a avut alarma OEM, dar iti pui goarna H12, senzori volumetrici si contact la capota (+codarile aferente pe CCM), cum se poate sa "activezi" sa sune alarma inclusiv la deschiderea "prin efractie" a unei usi, cu alte cuvinte alarma sa fie declansata si de switch-rile din usi?

 

Modulul confort este:

6Q0-959-433 => Polo (9N), Ibiza / Cordoba (6L1, 6L2), Fabia1.

Modificat de i-leon_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma suna daca deschizi masina cu cheia ea fiind armata din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca dovada  alarmei existente este si ledul din usa care clipeste........iar daca  ti mai mult apasat pe inchis se dezactiveaza ,ramanand doar incuiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Ala e un led care iti spune ca usile sunt pe SAFE. si atat.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alarma suna daca deschizi masina cu cheia ea fiind armata din telecomanda.

 

Salut Al Bundy. Dar daca cineva deschide usa fara cheie?

(se activeaza senzorul volumetric, asta este clar, dar contactul usii "poate" si el sa declanseze alarma)

Totusi daca se deschide portbagajul fara cheie?

O sa mai sap sa vad ce pot gasi.

=> In VCDS am vazut ca apar "triger'-ii pentru alarma si pot fi, in afara de contactul de la capota motor si senzorul voluetric, contactele de la usi si daca nu ma insel de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacaai amsina inchisa din telecomanda si o descui cu cheia, se descuie doar usa soferului mecanic si incepe alarma sa sune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin si eu aici cu o problema.

Am cheie normala la Golf 4 Variant,din 2001.

Pe Logo-ul VW cand apas se aprinde un beculet din butucul de plastic al cheii.

Cand inchid normal usa(cu cheia in butuc)se aprinde/clipeste un led rosu in dreptul usii la butonasul ala care se lasa in jos.Nu se activeaza semnalizarea,nu se aude nimic...

Eu am schimbat bateria cheiii,am crezut ca ea e cu buba,dar tot nu functioneaza alarma.

Se pricepe cineva de pe forum cum as putea sa o repun in functiune.menztionez ca asa am luat masina.

Ma gandesc,ca prezenta acelui led rosu care clipeste dupa ce inchid usa soferului,semnaleaza prezenta unei alarme OEM pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mai deschis un topic, ti-am raspuns acolo : e doar lanterna in cheie cand apesi logo VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare tuturor! Am o intrebare si cateva nelamuriri cu privire la alarma OEM.  Se poate trece de la o alarma h8 la o alarma h12?  Intreb deoarece as dori sa fac aceasta conversie daca e posibil. Pe masina din semnatura am alarma h8 (tip claxon) din fabrica, si as dori sa iau o alarma h12 de pe un vw passat. Pe alarma mea (bora) am observat ca am doar 2  fire care intra in alarma, pe cand la passat (b5.5) sunt 3 fire care intra in alarma. (vezi foto) . Daca stiti ce modificari trebuie facute pas cu pas astept detalii.  Unde vine dus al 3 lea fir din alarma si ce legaturi sunt necesare? Ce modificari trebuie sa fac cu Vag Com-ul?

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu aici pentru ca este pe tema si sper sa ma ajutati cu niste raspunsuri.

Tocmai mi s-a furat si mie din masina mp3 playerul, azi noapte. Au ravasit tot prin masina, au cautat bine baietii dar nu au avut ce lua.

GOLF 4 2001 - inchidere centralizata din cheie + alarma OEM fara senzori volumetrici.

Am cateva intrebari

1. Cum au intrat in masina, cum au deschis si portbagajul (au cautat peste tot) fara ca alarma sa sune (ma refer la claxonul respectiv) ?

2. Au folosit ceva cheie pt "profesionisti" pentru a deschide usile? (daca da, ce rost mai are alarma, cipul din cheie nu ar trebui sa fie in legatura cu incuietoarea? ) sau au dezactiva alarma OEM? (nu stiu, sa umble la fire pe acolo, poate asta au facut de nu am auzit claxonul, locuiesc chiar la parterul blocului iar masina e fix in fata la geam)

3. Daca intr-un final ma decid sa imbunatatesc alarma pe ea, ce imi recomandati: adaugat la alarma OEM goarna + senzori sau after market?

Va multumesc

P.S: nu sunt urme de fortari broaste sau la geamuri..

Modificat de skydivision
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am alarma de fabrica fara senzori volumetrici si am senzorii cu cablajul original aferent si as vrea sa ii montez. Am modulul confort 1C0 959 799 B. Cine imi poate spune ce fire si unde trebuie sa le conectez, ce adrese se modifica in modul si cu ce interfata se modifica aceste adrese ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna seara....asta as vrea si eu sa stiu unde anume sa leg firele de la senzorii volumetrici....am vazut la un topic de passat ceva legat de mufa T10o de culoare bleu.....insa eu nu am la golful meu acea mufa si sunt bagat in ceata ca nu stiu unde sa caut mufa aia...am luat pozele din acel topic sa vedeti care e mufa aia....deci pe scurt eu trebuie sa duc 2 fire la T10o poate golful are alta culoare mufa aia ...ceva pareri..va rog..multumesc

 

Interior_monitoring_11.jpg

Interior_monitoring_12.jpg

Interior_monitoring_13.jpg

Interior_monitoring_14.jpg

Interior_monitoring_21.jpg

Interior_monitoring_22.jpg

Interior_monitoring_23.jpg

cineva care are golf 4 cu senzorii astia , daca poate sa dea ceva indicatii unde sa leg acele doua fire care de regula trebuie sa ajunga la mufa T10o poate si ceva poze ar ajuta mai mult

 

 

Modificat de koko38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un singur fir trebuie sa ajungi la pin-ul 2 din mufa T15 a modulului confort. E vorba de firul albastru/rosu (pin-ul 6 de la senzorul de monitorizare, ai o lampa cu o mufa cu 6 pini si cealalta cu 4 pini, aia cu 4 e sender-ul si se leaga cu senzorul de monitorizare). Ai atasata diagrama pentru monitorizarea interioara si iti poti da seama exact. Ai nevoie si de butonul ala de dezactivare daca faci retrofit. Daca mai ai nelamuriri, intreaba.

interior monitor.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bor@ si mmg, trebuie sa stim ce modul aveti, 1J0 sau 1C0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!