Jump to content

Tractorul Maro - Passat B7


Akaiu07

Postare recomandată

Nu eu, dar poate A8-ul da :). E veche ideea de camera cu night vision, prima oara a fost folosita pe S-klasse.

Ma gandeam ca poti implementa un sistem de genul care sa iti afiseze pe navi. Oricum nu se conduce cu ochii pe display, doar sa iti arunci ochii din cand in cand.

Pe drumurile din Ro cam trebuie :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Este o foarte mare diferenta intre o camera termica si una cu infraroshu'.

Dar promit ca atunci cand voi primi o misiune secreta o sa instalez chiar una din asta termica :sly:

Pe camera fata chiar asa o sa functioneze. Automat la parcare sau permanent cu comanda manuala de pe navi.

Spatele se va lasa normal doar pe reverse cu toate ma batea gandul sa implentez si optiune full just for fun.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Asta seara am instalat luminile in portiere. Efectul este chiar peste asteptari. Din pacate camera cu care am filmat este vai sufletul ei asa ca nu stiu cat de bine o sa va dati seama despre ce este vorba.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Eu mi-am cam dat seama despre ce e vorba...si m-am lamurit: gusturile nu se discuta! :censur:

Link către comentariu

Stim despre ce e vorba... si alimentarea ai facut-o la luminile standard din portoere sau le-ai legat la altceva?

Link către comentariu

Alimentarea am luat-o de la lumina de pe oglinda exterioara. Am fixat spoturile exact in suporturile de lumini de la usi.

dinu_s. Stai linistit ca m-am obisnuit deja cu ironiile tale, imi sunt deja dragi :winter:

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Ha, ce tari sunt luminile din usi :)

E interesanta forma camerei de pe pagina anterioara, unde vine montata?

Link către comentariu

Bun, inseamna ca nu te-ai suparat :D Am vrut sa zic ca asa ceva n-as monta ever pe masina mea.

Sunt totusi insa chestii pe care ti le-ai montat pe masina si care ma intereseaza si pe mine....De pilda, cum ai facut prinderea DVR-ului acolo? Se mai poate prinde parasolarul in gheara lui cand e montat DVR-ul acolo? Firul de alimentare nu se poate scoate pe la marginea plafonului?

Eu am gasit o camera care se lipeste de parbriz, dar inca am timp pana la primavara sa ma decid. As vrea sa-i pun si un filtru de polarizare, am vazut ca DVR-urile astea sunt cam dezorientate de reflezia bordului in parbriz...

Link către comentariu

@Rave- da se fixeaza in logo pe fata in triunghiul format in partea de sus.

@dinu_s DVR-ul l-am fixat de plafoniera cu "arici". Gheara nu se mai poate prinde dar sta foarte bine si nu se misca sau vibreaza de niciun fel. Poate fi folosit fara probleme si cand este nevoie de el. Am cochetat si eu cu ideea de a scoate firul de alimentare pe la marginea pafonului dar pana la urma cel mai discret a iesit asa cum am acum.

Eu n-as lipi camera pe parbriz ever....deh , chestie de gusturi :dry:

Link către comentariu

Hmm...arici, firul ala, plafoniera care nu se mai inchide....nu e de mine.

Camera pe care am gasit-o se lipeste pe zona aia de parbriz din jurul retrovizoarei care e oricum "matuita", nu se vede de afara decat lentila ;)

Link către comentariu

N-am mai avut rabdare si azi am instalat camera de..bot. Intra automat (sau manual de pe buton) cand sunt activati senzorii pe fata, si dispare dupa ce masina depaseste 15Km/h. Ma mai gandesc pentru optiunea sa functioneze si cat am chef.

Vede bine noaptea si cu farurile stinse (doar lumina de la DRL). :icon_thumleft:

Maine daca am timp o instalez si pe cea de pe spate.

Live. :dry:

post-64001-0-41988600-1353442540_thumb.j

post-64001-0-52849400-1353442546_thumb.j

Link către comentariu

Nu-mi dau seama foarte bine, dar nu "bate" cam orizontal? Cred ca ar fi fost mai bine daca filma mai oblig, spre pamant... parerea mea :D

Link către comentariu

foarte misto. sa pui si poze cu partea hardware pe lumina.

nu te deranjeaza faptul ca opreste muzica? era interesant daca lasa muzica si bip-urile sa fie peste (sau deloc sau...selectabil)

Link către comentariu

Am reglat-o special asa pentru ca altfel nu ar fi avut niciun haz. Daca o sa o fac sa vada si timp nelimitat,numai asa trebuie orientata. Cu unghi spre pamant nu mi-a placut cum se vede.Oricum ma bazez tot pe senzorii de parcare ca si pana acum.

foarte misto. sa pui si poze cu partea hardware pe lumina.

nu te deranjeaza faptul ca opreste muzica? era interesant daca lasa muzica si bip-urile sa fie peste (sau deloc sau...selectabil)

Asa face unitatea. Cred ca si la OEM face la fel. ANS este o clona :winter: Bip-urile nu sunt in difuzoare.Navi face doar mute.

Link către comentariu

pai ce vezi pe ecran nu e totuna cu ce vezi prin parbriz?

era buna daca inregistra ce filmeaza sau daca era infrarosu. asa nu prea are vreo utilitate

Link către comentariu

Are deja o camera care inregistreaza si prin parbriz nu vezi ce e chiar in fata masini. Daca ai o pozitie de conducere joasa nu vezi cativa metri in fata masinii.. Mie imi place :icon_thumleft:

Link către comentariu

Nu-i chiar asa, am ghidajul dupa care stiu exact cat de aproape sunt de un anumit obiect. Si nu se uita perfect la orizontala. Am zona vizuala care nu o pot vedea prin parbriz.

Link către comentariu

Frumoasa masina. Si se vede ca esti pasionat. Iti place sa ai tot ce e mai nou pe piata :D

La RNS510 poti seta intensitatea sunetului de avertizare la PDC/OPS, si poti alege intre mute sau reducerea sunetului la navi. Bip-urile nu se aud din difuzoarele masinii ci de undeva din fata respectiv spate.

Link către comentariu

Merci frumos de info. Daca RNS510 doar reduce volumul, atuci asa o sa sa faca si ANS.Dam comanda si se rezolva.

Am verificat si acum pe zi, si pozitia este foarte buna. Pe ecran vad carosabilul de la 20cm de bara fata. Diferenta mare intre cat pot prinde eu cu privirea in jos :icon_thumleft: prin parbriz si ce-mi arata camera.

post-64001-0-86641200-1353494473_thumb.j

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu

Mi se pare totusi ciudat ca nu functioneaza senzorii cand ai imaginea de la camera pe display.. Nu se poate face ceva in sensul asta? Asa se intampla si in cazul RNS510? alegi intre OPS si RVC?

Link către comentariu

Functioneza si senzorii. Sunt 3 moduri de afisare:

1.Doar camera

2.Camera si senzorii (in partea stanga apare OSD cu masina si senzorii)

3 Doar imaginea cu senzorii pe toata masina.

Totul este selectabil de pe navi.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!