Jump to content

Golf 6 - Probleme oglinzi exterioare


Riciu
 Share

Postare recomandată

Bun, deci activez in meniu, pun schimbatorul în R, setez oglinda dreapta în jos, mut schimbatorul în D si la peste 20 km/h ar trebui să urce?

Acum, daca pun in R ea nici nu vrea să coboare  (atunci când mut butonul p3 oglinda dreapta). Practic,  nu face nimic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. 

sau cand muti butonul pe oglinda stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minutes ago, Grofu said:

Bun, deci activez in meniu, pun schimbatorul în R, setez oglinda dreapta în jos, mut schimbatorul în D si la peste 20 km/h ar trebui să urce?

Acum, daca pun in R ea nici nu vrea să coboare  (atunci când mut butonul p3 oglinda dreapta). Practic,  nu face nimic. :)

Inseamna ca nu ai motorasul care trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Grofu aceasta optiune exista doar pe anumite masini, cu scaune electrice in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
catalin124214

Buna tuturor,

Sunt nou proprietar al unui VW Golf 6 2012 din germania dar achizitionat de la weltauto. Am de o luna masina, dar de curand aparut o problema legata de oglinzile exterioare (si singura de altfel). Astfel, butonul de reglare al oglinzilor are 5 pozitii - reglare stanga, dreapta, 0, pliere si dezaburire. La inceput totul a functionat corect, insa dupa vreo doua saptamani, oglinzile nu s-au mai deschis (dupa ce in prealabil le-am pliat din buton); totodata, am observat ca nici nu puteam sa reglez oglinzile stanga si nici dreapta in jos.

Am fost cu ea la service (avia motors) unde au resetat erorile care aparusera si mi-au schimbat si butonul. Toate bune timp de 4-5 zile, dupa care problema iar a aparut. Oglinzile nu se mai deschid si nici nu se mai regleaza in vreun sens.

Momentan mi-au expirat numerele rosii si nu voi putea misca masina timp de doua saptamani, insa imediat dupa asta ma duc in service (deja am programare).

Intrebarea mea este: a mai intampinat cineva problema asta? as vrea sa stiu ca poate pot sa-i sfatuiesc pe aia de la service unde sa se uite sau sa ma duc la cineva care stie sa rezolve problema.

Multumesc si toate bune!

Modificat de catalin124214
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

fa o scanare sa vedem erorile stocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 12.05.2017 at 0:30 PM, catalin124214 said:

Buna tuturor,

Sunt nou proprietar al unui VW Golf 6 2012 din germania dar achizitionat de la weltauto. Am de o luna masina, dar de curand aparut o problema legata de oglinzile exterioare (si singura de altfel). Astfel, butonul de reglare al oglinzilor are 5 pozitii - reglare stanga, dreapta, 0, pliere si dezaburire. La inceput totul a functionat corect, insa dupa vreo doua saptamani, oglinzile nu s-au mai deschis (dupa ce in prealabil le-am pliat din buton); totodata, am observat ca nici nu puteam sa reglez oglinzile stanga si nici dreapta in jos.

Am fost cu ea la service (avia motors) unde au resetat erorile care aparusera si mi-au schimbat si butonul. Toate bune timp de 4-5 zile, dupa care problema iar a aparut. Oglinzile nu se mai deschid si nici nu se mai regleaza in vreun sens.

Momentan mi-au expirat numerele rosii si nu voi putea misca masina timp de doua saptamani, insa imediat dupa asta ma duc in service (deja am programare).

Intrebarea mea este: a mai intampinat cineva problema asta? as vrea sa stiu ca poate pot sa-i sfatuiesc pe aia de la service unde sa se uite sau sa ma duc la cineva care stie sa rezolve problema.

Multumesc si toate bune!

Salut ceva asemanator patesc si eu, doar cu oglinda din dreapta, am postat mai sun problema. Acum 2 sapt am fost la revizie si le-am spus de problema dar bineinteles ca avem niste mecanici / electricieni extrem de lenesi, nu vor sa sape mai mult dupa problema. Doar au scanat si au dat cu wd40 ceea ce facusem si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria prestari servicii colegi care se pricep. Daca face la fel si dupa schimbarea butonului, e posibil sa ai probleme cu pinii sau cablajul care pleaca de la buton. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Wolf_PoP

Are cineva idee daca se strica ceva la oglinzile care se pliaza electric din buton in cazul in care sunt pliate manual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se strica nimic. Eu la passat le pliam doar manual. Risti ca pliate electric sa vina un coleg sa te ajute cu deplierea -mai ales in sezonul rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin124214

Am fost cu masina dinou in service la Avia insa cu mare nesimtire, dupa 4 ore m-au sunat si mi-au spus ca problema nu se reproduce - desi problema exista - este vina mea ca nu le-am aratat inainte sa predau masina. In plus mi-au zis ca mi-au curatat si contactele din portiera si ca nu ar trebui sa se reproduca.

Evident ca dupa 1 zi problema a reaparut. M-am cam lasat pagubas cu asta, se pare ca-s niste nepriceputi. Poate o sa ma insist pe la ei mai tarziu, momentan nu-mi mai bat capul, doar daca exista vreo persoana care e sigura ca stie sa rezolve problema pe aici, atunci cu toata enima mai voi duce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin124214
On 5/12/2017 at 0:52 PM, F l o r i n said:

fa o scanare sa vedem erorile stocate

Nu am cu ce sa o scanez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ! aveti idee semnalizatorul de pe oglinda exterioara (dreapta) de la golf 5 break este acelasi cu cel de la golf 6 break ? eu am golf 6 break iar cei de unde am vb pt a inlocui au zis ca e compatibil de la 5 la 6 voice  stiti...ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinda de Golf 6 e diferita fata de cea de Golf 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La variant arata la fel oglinzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, nu am fost atent la acest aspect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut . revin am rez ! am schimbat doar lampa semnalizatoare plasticul acela transparet . oglinzile exterioare sunt la fel la golf 6 variant ca la golf 5 variant .ms oricum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am fix aceeași problema cu oglinda din dreapta,se deschide mai greu după câteva încercări. Ai găsit rezolvare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Am si eu o intrebare. La oglinzile laterale,cand semnalizez sau pun avarile becurile doar palpaie ledurile,se poate vedea mai mult noaptea,ziua nu se observa aproape deloc. Pe ambele parti functioneaza toate 3 ledurile.Nu stiu care ar putea fi probleama,si nu cred ca ar trebui schimbate amandoua semnalizatoarele din moment ce au aceeasi problema deodata. A mai patit cineva sau stie cineva ce ar putea fi ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in teorie este de la lampi, intra apa in ele. Desfa, verifica sa nu ai contacte oxidate in mufa, daca nu - comanda alte lampi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am si eu un golf 6 din 2009 highline, la butonul de reglaj nu am optiune de pliere, iar oglinzile mele nu le pot plia manual parca sunt dintr-o bucata. Sa fie doar intepenite, cele electrice se pot plia manual, sau asa sunt ele nepliabile ale mele?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt gripate/intepenite. Nu exista nepliabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aș reuși cu wd40 să tot pun câteva zile la rand? Sau trebuie o soluție mai profesională? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca, trebuie sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi cum pot schimba semnalizatorul din oglinda ? am vazut ca vin la set, semnalizatorul si partea de jos cumva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!