Jump to content

Golf 6 - Probleme oglinzi exterioare


Riciu
 Share

Postare recomandată

  • 2 months later...

Salut, doresc sa cumpar o oglinda de pe partea dreapta de la dezmembrari. Am gasit la cineva, a spus ca mai are una singura cu 13 fire in mufa. 

Cum imi pot da seama daca este de la o masine de anglia dupa cod. Dupa logica mea, la o masina de anglia, 13 fire ar trebui sa fie pe partea stanga. Deci ar trebui sa mearga.

Am citit mai sus ca oglinda cu 13 fire este cea cu toate functiile, rabatare, lumina, mirror down, etc. Daca eu am oglinda simpla(nici macar vopsita nu este, dar este reglabila electric si incalzita) se poate monta si sa ii mearga toate functiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este asa de simplu ...Nu este suficient sa schimbi doar oglinda pentru ca toate functiile sa mearga trebuie vazut si ce calculator de usa este pe partea respectiva care dupa parerea mea 99 la suta trebuie schimbat si acela... Este buna logica ta pentru cea cu 13 fire

Modificat de manolovw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult, am cumparat oglinzile, am vrut sa cumpar si calculatoarele de usi, a spus ca are cateva, dar fara cod nu stie ce sa imi dea. Ma poate ajuta cineva, va rog, cu codurile calculatoarelor de usi highline? Merg si de la alte masini(golf plus, golf 5, golf 5/6 variant,leon, octavia, etc)?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna, cine ma poate ajuta cu o informație pentru un g6 combi 2011, 2.0tdi, 140cp. Oglinda din imagine se poate rabata manual, sau e fixă? Sau poate înțepenită!? ????? Am dat cu vd40 dar nimic, nu vrea să se rabateze. Mi-e frică sa nu raman cu ea în mână daca fortez mai tare!?15311458023236739529393702680842.thumb.jpg.c5e29db07f0d289d7715677d98b1d3c1.jpg

15311461098529052269697121082569.jpg

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice oglinda este rabatabila. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

???  Asta ma gândeam și eu. Nu vrea deloc, am lasat 30 min pe partea dreapta și nu cedează! Alte soluții?! Please!

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da cu degripant, lasa sa lucreze si forteaza un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reușit să o deblochez defel nici până astăzi, in fiecare zi am dat jos carcasa albastră si am dat cu spray. Treabă făcută, de fapt in fiecare seară și lasat peste noapte să acționeze. Mi-e frică să forțez mai tare să nu se rupă semnalizarea, sau altceva acolo!

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, cauta pe cineva care se pricepe si o rezolvati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
tisalitacristian

Buna. Am si eu o problemă. Dimineata am gasit masina in parcare cu obliga data peste cap. Se pare ca acum se misca aiurea. Nu pare ruptă sta pe pozitie. A mai pățit cineva. Sau unde pot gasi sistemul de prindere. Problema o am la un golf 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din păcate nu vine separat de oglinda. Deci, trebuie sa cumperi una completa

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare, as dori sa imi schimb oglinda de pe stanga, a fost masina lovita si s-au rupt niste cleme la capac + semnalizarea dusa. Oglinda are doar functia de incalzire + reglaj electric (nu se poate plia). As dori sa iau din dezmembrari si nu stiu daca conteaza daca provine de la o masina de anglia sau nu. Sunt diferite? Si la ce ar trebui sa ma uit la oglinda sa se potriveasca, sau toate oglinzile de pe golf 6 sunt incalzite. Daca are mai multi pini (mai multe functii) are ceva? 

 

edit: precizez ca sticla oglinzii mele e ok, daca doar sticla difera de pe anglia as putea sa o schimb (daca prinderea e aceeasi)


Multumesc

Modificat de WAdrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie de Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, si cu pinii cum e? Eu am cea mai simpla varianta, cu incalzire si reglaj electric. Se potriveste una 'mai avansata'? Adica e aceeasi mufa cu mai multi pini sau e mufa diferita? Si se poate schimba mufa daca scot firele din ea si sa inlocuiesc cu mufa de la oglinda mea?

 

Spre exemplu am gasit una care are puddle lights si 9 pini, s-ar potrivi? Multumesc

Modificat de WAdrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce inseamna mai avansata ?

Daca are puddle lights, trebuie activata functia din calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intereseaza atat de mult functia in sine, ci daca se potrivesc pinii. Pot da jos oglinda mea si sa pun oglinda cu puddle light fara a mai modifica altceva? 

Si daca raspunsul la intrebarea de mai sus e da, functia se activeaza in alt mod fata de o simpla codare cu VCDS? 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se potiveste mufa.

DA, se activeaza cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am sesizat la rabatarea oglinzilor ca cea din dreapta nu mai revine pe pozitia fireasca, ramane intepenita pe la jumatate si trebuie ajutata manual.

Aveti idee de la ce se trage?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu ceva degripant, sa vedem daca isi revine. Ti-a lovit-o/ fortat-o cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pare lovita. Am dat cu wd40, s-a rezolvat momentan. Mulțumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie careva codul de la plasticul transparent (unde se vad led-urile) de la oglinda din dreapta?

Oglinda este normala, fara rabatare.

 

Daca eveti si un tutorial cum se schimba, as fi recunoscator. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
GeorgeValeriu

Buna seara.

Ieri am schimbat oglinzile de pe mașină cu altele care au și rabatare electrica a oglinzilor. Pe langa oglinzi am schimbat și calculatoarele din portiere, oglinzile și calculatoarele plus butonul cu funcția de pliere au venit la pachet. Astăzi am fost sa codez pentru a plia oglinzile când țin apăsat lung pe cheie dar acest lucru nu se poate face, tipul care se ocupa cu, codarile mi-a zis că e posibil ca, calculatoarele sa nu suporte codarea, să înțeleg că sunt mai vechi calculatoarele? Mașina mea fiind din 2013 și "pachetul" cred că e de pe o mașină din 2012. Posibil ca, calculatoarele originale de pe mașină sa poate fi codate? Întreb deoarece mașina fiind din 2013 sa aiba posibilitatea de a suporta codarea 🤔 

Atașez un print screen cu partea de codare pe care VCDS-ul nu o găsește, de aici și concluzia că, calculatoarele oglinzilor pliabile electric sa nu fie bune. 

Exista alte calculatoare mai noi din gama Volkswagen sa se potrivească pe golf 6 variant?

Screenshot_20220715-200449.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o gaseste, deoarece nu se face asa, la modelul tau. Chiar si la cele care nu merge cu vcds, se face din vcp pro, se modifica dump 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GeorgeValeriu

Mulțumesc, găsesc în Bacau pe cineva cu VCP PRO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!