Jump to content

imi intra apa pe la trapa


vios70
 Share

Postare recomandată

Oare daca lipesc sticla de cheder cu silicon ( la trapa) ... o sa tina calumea ? trebuie un silicon anume ? sau orice silicon ?

Modificat de florian666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    11

  • v@sy

    7

  • b-66-six

    4

  • florian666

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti incerca cu adeziv pentru geamuri (cel folosit la parbrize etc). Du-te la cei care pun parbrize si la un pret redus fac o treaba foarte foarte buna.

Vad ca esti din Brasov iti recomand la cei de pe Str. Tarnavei nr. 5 (Pilkington).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi fain ... ai vreo idee cat ar costa? ...

trebuie sa merg neaparat..ca vine toamna...or veni ploile...si nu am chef sa-mi fufu tapiteria

Modificat de florian666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au luat 20 ron ca sa imi lipeasca un eleron de luneta cu acelasi adeziv. Deci ori la fel ori mai putin pentru ca tu din ce inteleg ai de etansat niste scapari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a rupt sina aceea care culiseaza sticla trapei. Am incercat sa improvizez ceva dar am stricat-o de tot. Inainte se cracana sus-jos ,iar sa se deschida complet nu mai functiona. Acum nici nu se mai cracaneaza. Are careva de vanzare ? As dori sa imi lase un PM ca sa nu zica cineva ca vezi doamne dam anunt. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

gata ... mi-am lipit geamul de chestia aia de cauciuc la firma aceea de parbrize...ms tracto :* ... a costat 50 lei si a facut treaba buna ... acum spuneti o parere despre cum as putea sa lipesc tapiteria de la chestia aia ce se trage de la trapa ... cu spray-lipici sau prelandez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut! Am un golf 3 sport care are si trapa. De cand am luat masina am observat ca`mi curge apa prin partea din spate a trapei,mai exact pe lunginea trapei dinspre mijlocul plafonului. Am desfundat furtunele (cu aer) am dat trapa jos si am dat`o cu silicon de jur imprejur... degeaba. Ma intreb oare...chederul dintre geamul trapei si tabla ...trebuie sa fie cu aer? ce se intampla? poate ma ajuta cineva .. http://i55.tinypic.com/jqg942.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jony 69 vezi ca ai 4 furtune !!!!!!!!!!!!! eu asa stiu :) 2 pentru fata (care ies pe la stalpu usi din fata ) si 2 pt spate (care ies pe sub bara spate) daca nu le-ai desfundat si pe astea e normal sa se intoarca apa pe lungimea trapei mai ales cand te misti cu masina , eu le-am desfundat pe acelea cu un compresor

la capatul furtunului care iese din compresor am atasat o teava din aluminiu subtire si lunga

modelul nostru de trapa nu este etans , nu are rost sa strici bunatate de masina cu silicon !

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Imi spuneti va rog dk mai exista o alta posibilitate de a desfunda aceste canale de scurgere a apei in afara de a demonta tabloul de sigurante, torped-ul, trapa si altele? Una mai accesibila si care se poate face mai des? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat un ,,sarpe" din ala de tras cabluri electrice prin copex si a mers,am bagat sarpele apoi l-am scos si am bagat apa si tot asa pana s-a desfundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschizi trapa de tot si ai sa vezi in colturi ca are niste caneluri.

Iei o sarma de balot de vreo 2 m facuta in doua

Introduci pe acele caneluri si ai sa vezi cat pamant negru iti va curge.

Am facut si eu operatiunea in primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare,

M-am chinuit si eu mult pana am observat pe unde imi intra apa in masina - golf 4 cu trapa. Era iesita garnitura, sau cum ii zice, din furtun (in partea de jos). Am curatat-o am pus-o la loc, insa am zis sa rezolv pb si la sofer. Insa cand sa trag de ea... mi-a iesit furtunul din partea de sus. Ce solutie am in afara sa demontez plafonul?

Eu m-am gandit sa pun alt furtun, mai subtire care sa intre pe sus pe la trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ao probleme cu furtunele, tie fie iti lipseste colectorul de apa (este un plastic negru in forma de U care preia apa de la mijloc si pe cele 2 laterale o directioneaza spre furtune) fie este dereglata (de obicei se agata de trapa si ramane in spatele masinii sub plafon, fie este crapat. Uitate in poza. Dai capacul trape la o parte (cel din interior culisabil) si trebuie sa vezi profilul asta ca pe o pasarela in partea spate a trapei, acolo pe unde zici ca iti curge apa.

post-30655-0-36228300-1338574913_thumb.j

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun eu ca am o pb cu furtunul pt ca mi-a picat jos (iese vreo 40 de cm in partea de jos - insa a ramas blocat in stalp). daca bag apa direct pe gaura... se prelinge pana jos la sigurante. am vb pana la urma cu cineva si o zis ca dupa cativa ani de inghet, caldura... furtunul se slabeste sus (nu e prins cu nici un coler, e doar incalzit din fabrica). o zis ca il face cu 150 de lei. acum sincer nu stiu cum o sa-l nimereasca sa-l puna cat de cat cum a fost din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare , tot timpul o sa fie probleme cu trapa aceasta pentru ca este sensibila :D :

- am desfacut tot mi-am pus toate furtunurile cu imbinaturi la locul lor , cele din fata erau iesite , le-am curatat furtunurile

- intr-o zi m-am trezit cu apa peste tot , asta inainte sa desfac tot , am aspirat apa cu un aspirator puternic , si in 2 zile s-a uscat

- dupa toate acestea , ma trezeam ca imi picura in cap , observasem ca de la batranetea golfitei mele garnitura de la geamul trapei s-a dezlipit de geam fata si spate , in laterale inca nu era desprinsa , astazi am turnat un tub de adeziv-silicon mai profesional si transparent , voi vedea daca mai picura

- nu se deschide pe orizontal pentru ca este rupta piesa de tractiune a trapei pe partea soferului , lucru cel mai des intalnit la trapa

Ideea este sa fie ingrijita si verificata , eu cel putin sper sa strang niste banuti sa imi iau alta noua , in rest o folosesc sa ma uit la semafor cand sunt in dreptul lui :D

MIha 1 - ti-as sugera sa verifici contactele sa nu fie ceva apa pe acolo , ceea ce nu prea cred , nu o forta , vezi si canalurile de glisare , ungele bine cu vaselina sa gliseze usor , se depune praf acolo tot timpul

Byz - asigura-te ca e infipt bine, acolo e tabloul de sigurante

numai bine

Modificat de adi_adi23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, se pare ca vin ploile si eu tot nu am rezolvat o mica problema.Cand ploua picura pe la sigurante si nu prea vad clar pe unde vine. M-am gandit ca poate se prelinge pe la cablu de la capota?! sau cine stie ?! Cineva are vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am desfundat si eu furtunele trapei si am obs ca la usa dreapta fata era iesit furtunul din stutul de cauciuc negru (apa nu curgea in exterior ci in caroserie unde sunt prinse balamalele). 

Cum mufez la loc furtunul in stutul negru ca e prea scurt, sa nu-l smulg de sus din trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceeasi problema o am si eu cu trapa.Am trapa electrica si imi este frica sa nu intre apa la motoras... :(. Ramane apa in tavita si in plafon... (mi s-a dezlipit si tapiteria:(.) Am crezut ca trebuie sa schimb chederul de la trapa ca nici nu prea arata bine, dar daca ziceti ca trebuie sa fie niste furtunase colectoare atunci este bine. Dar ca ideea stiti la ce  pret sunt chederele pt trapa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul nu inchide perfect. Daca furtunele nu sunt infundate nu ar trebui sa stea apa in tavita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,as avea si eu nevoie de putzin ajutor....am procedat cum s-a scris in forum si cum ai zis si u am bagat o sirma in celel doua canale de scurgere de la trapa,si intradevar apaadunata sus in trapa s-a scurs,problema e ca se scurge in interiorul masini ...CE SA FAC????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Problema: apa la picioarele pasagerului. Dupa o studiere atenta, am observant ca desi canalul dreapta fata este desfundat, totusi o parte din apa se prelinge pe interiorul  stalpului drept,si picura in interior, pe covorasul pasagerului. Cred ca acel furtunas de scurgere este desprins partial din prinderea cu tavita trapei, sau are ceva gauri. Cum se poate remedia? Se poate inlocui sau "carpi" cumva?

Modificat de brunovomonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate inlocui. Din cate tin minte peratiunea presupune sa dai jos plafonul.

Nu mai stiu daca atunci cand desfaci stalpul fata ai acces la furtunas. Poate ne ajuta un coleg care a desfacut atent palfonul si stalpii.

Verifica mai intai daca mustiucul ala de cauciuc din stalp este fixat de furtun. Tot asa din memorie parca daca desfaci doar polita/torpedoul (depinde ce ai jos) ai acces la mustiuc.

 

Aproppo cei la care se prelinge apa pe langa trapa... chiar daca au aliniat trapa (conform manual) inainte de a cauta chedere folositi niste parafina topita cu care sa ungeti chederul si interiorul ramei. Apa nu se va mai infiltra. Parafina puteti gasi in targurile de vechituri la diversi comercianti sau la magazinele de chimicale. Arata ca o ceara albgalbuie iar rupta are un aspect poros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Problema: apa la picioarele pasagerului. Dupa o studiere atenta, am observant ca desi canalul dreapta fata este desfundat, totusi o parte din apa se prelinge pe interiorul  stalpului drept,si picura in interior, pe covorasul pasagerului. Cred ca acel furtunas de scurgere este desprins partial din prinderea cu tavita trapei, sau are ceva gauri. Cum se poate remedia? Se poate inlocui sau "carpi" cumva?

Ia in calcul si varianta chederelor uzate.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari tuturor,sunt nou posesor al unui vento 1.9 td si am problema cu trapa,este actionata electric.Am deshis-o iar la inchidere a facut niste sunete ciudate si nu sa mai inchis asa cum trebuie,ce sa fac?Va multumesc pentru ajutor si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.Mentionez faptul ca nu merge nici cu cheia hexagonala sa fac manual inchiderea(in cazul meu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!