Jump to content

nu merge caldura


bankaru g3
 Share

Postare recomandată

e vorba de un motor 1.8 monopunct. de curiozitate am dat pe cald intr-o noapte ploioasa si surpriza nici un pic de caldura, doar ventilatie. am schimbat caloriferul, am pus nou, am refacut clapetele de la aeroterma, am verificat si functioneaza clapeta de comutare cald/rece, am suflat pe furtune, traseul nu este infundat, apa circula tur-retur, temperatura lichidului de racire ajunge la 90 de grade, furtunele care duc in calorifer se incalzesc. daca sa presupunem ca ar fi termostatul blocat, ceea ce observ ca nu este, tot ar trebui sa dea caldura . ce sa mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai gresit undeva la clapete in aeroterma. al meu baga cald tot timpul, dar inca nu mi-am facut timp sa il desfac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fii pus conductele de apa intre motor si aeroterma invers, la trecerea prin firewall. daca le pui invers, pompa de apa nu prea reuseste sa traga apa din caloriferul de incalzire, si aia ramane acolo calaie/calduta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

nu cumva ai o supapa pe unul dintre furtune ,din care iasa un furtun mai subtire care merge in celalalt furtun de la calorifer?

daca da ,atunci 99% ca aia e pb. ori o gauresti cu o bormasina ,ori o elimimi si o sa ai dinou caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!