Jump to content

Foaie de parcus pentru masina inmatriculata pe firma


sudberlin
 Share

Postare recomandată

Daca masina o iei pe firma si nu respecti apoi si legile fiscale, asta se numeste evaziune fiscala si este naspa rau.

PS eu nu ma cert cu nimeni. Am destule probleme zilnice care imi ocupa toata ziua, incat chiar nu am chef sa ma cert cu tine aici. Nici nu te cunosc... E o informatie pur si simplu pe care am oferit-o, la fel ca ceilalti paricipanti de pe topic

Bafta

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temeiul legal pentru obligativitatea existentei foii de parcurs este: Regulamentului de aplicare a O.U.G. nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice - art.27 pct.2 lit.b. Din cate stiu eu acest regulament este inca in vigoare si este obligatoriu pentru toate masinile din parcul auto al firmei.

Foia de parcurs impreuna cu ordinul de deplasare fac de asemenea dovada deplasarii in interes de serviciu; in cazul unui accident - acesta putand astfel fi considerat accident la locul de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta depinde de ora accidentului

daca tu pleci noaptea sa iti iei o shaorma si faci accident, 101% nu se pune

in schimb daca e pe ruta casa-job sau retur atunci se pune (si fara foaie cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta depinde de ora accidentului

daca tu pleci noaptea sa iti iei o shaorma si faci accident, 101% nu se pune

in schimb daca e pe ruta casa-job sau retur atunci se pune (si fara foaie cred)

corect, pentru asta ai nevoie si de ordinul de deplasare-cu el poti justifica motivul si ora pentru care ai fost in acel loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil sa fi stiut gresit,eu stiam ca,daca nu iti deduci cheltuielile de pe acea masina,nu ai nevoie de foi...Oricum intreb pe contabila ca si eu sunt curios:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu deduci cheltuielile cu acea masina(tva,impozit pe profit) nu-ti trebuie foaie de parcurs!!!Este treaba ta ce faci cu masina,la urma urmei masina s-a cumparat cu banii din firma pe care tu o conduci si deci tu produci banii!!!Banii firmei nu pica din cer,ii produc niste oameni,deci daca acea firma plateste tva si impozit fara deduceri cu masina nu-ti trebuie nici o foaie de parcurs!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha, si daca e asa, stai la povesti cu organul si ii explici istoricul firmei ?!?!?

daca se lasa cu amenda o contesti in tribunal si aduci martor contabilul?!?!?

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all ,ce mă intriga pe mine e de ce l-a oprit politia şi i-a cerut foaie de parcurs ? Ţin minte că asta se intampla pe timpuri (miliţie etc ) . At

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fraţilor, cu părere de rău, dar nu faceţi altceva decât să daţi ceaţă!

Am putea reveni la "Foaie de parcus pentru masina inmatriculata pe firma" cât se poate de clar, concret, la obiect?

Poate pe unii chiar ne interesează asta, nu cum te "descurci" şi nu ai nevoie de deducere la o căruţă Q7!

Nu avem toţi aşa ceva, subiectul era cum se face, dacă e obligatorie, etc, mama ei de foaie că nu mai înţeleg nimic!

Mulţam aticipat cui vine (revine) cu ce trebuie făcut nu cu "cum se poate şmecheri" !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Conform noilor reglementari (OUG 24 2012) cheltuielile auto nu mai sunt deductibile pe firma numai 50%. Cu exceptia unor situatii speciale de ex. la taxi, masinile agentilor de vanzari, curierat, paza,, peste un anumit tonaj, Pana acum era deductibil 100% si pentru autoturismele destinate persoanelor de conducere din firma dar s-a scos Asta a fost vestea proasta.

Vestea buna este ca nu mai trebuie intocmite foi de parcurs decat in situatiile speciale in care deduci toate cheltuielile.

SI cum mai nimeni nu pica in situatia asta, PA foi de parcurs!

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!