Jump to content

Diametru coloana volan T4 ,compatibilitate grupul VW


13 Todesengel
 Share

Postare recomandată

Da cred ca merge cel de g3,eu am unul de g2 cu bucsa adaptoare,se potriveste dar trebuie scurtata putin,dar la caneluri merge;ideea mi-a venit cautand pe ebay.de,sunt foarte multe modele unele customizate frumos

lenkrad -volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mary.bia66

    12

  • 13 Todesengel

    10

  • GeaX

    9

  • cabina

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cabina ma poti ajuta cumva sa gasesc piesa cu codul asta ??????

191 419 514

E adaptor de volan .

post-100909-0-72141300-1359660771_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe orice masina aflata la dezmemrari , te duci frumos si demontezi de pe coloana de volan bucsa cu pricina se gaseste pe golf 3 passat vento golf 4 toate modelel , trebuie un pic de rabdare si sa o demontati personal sa nu ii lasati pe aia sa o maltrateze cu ciocanu

eu am bucsa de passat cu tot cu volanul aferent nu a trebuit scurtata nu nimic s-a potrivit totul la fix singurul lucru am prelungit limbuta de revenire de la semnalizare si asta pana o sa montez si manetele aferente volanului (cele originale raman mai lungi decat volanul) impreuna cu mfa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,mai bine ne dai niste poze,de passat e mai frumos,ma interseaza cu manetele cum le-ai adaptat;bucsa aia o gasesti la aria de golf2,sunt 2 baieti care dezmembreaza si au ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de adaptorul respectiv , maine sper sa montez volanul ! :D

post-100909-0-92030700-1359741559_thumb.

post-100909-0-75413000-1359741572_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , aceea e bucsa , de adaptat manetele in sine nu e nici o inginerie dai jos manetele originale de T4 si montezi pe cele de passat sau oricare altele vrei tu , singura modificare care necesita rabdare este in a decupa plasticul unde vine buton de avarie (este cu ap[roximativ 1cm mai lat ca la T4)

momentan nu am poze pentru ca am masina desfacuta pentru a schimba cablajul de bord si de motor (la passat isi ia informatile de la mfa din ecu masinii) la dizel nu am idee de unde isi ia informatia

cand e gata lucrarea o sa pun poze cu ea si cu pasii exacti ce si cum trebuie facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manetele raman astea , buton de avarie am in partea dreapta a borbului , ramane sa vad cum scot inelul ala de claxon sa il pun pe volanul de golf .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat si montat volanul de passat , merge claxonul , merge sa se ia semnalizarea ....... :icon_bounce:

Multumesc inca o data userului andrei_c123

Poze...

post-100909-0-50628100-1359987141_thumb.

post-100909-0-18053900-1359987147_thumb.

post-100909-0-17555300-1359987153_thumb.

post-100909-0-00950900-1359987159_thumb.

post-100909-0-23266200-1359987164_thumb.

post-100909-0-81612500-1359987169_thumb.

post-100909-0-57424800-1359987174_thumb.

Modificat de mary.bia66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai pentru ce suntem aici sa impartim informatiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am si eu o problema ... am reusit sa fac rost de adaptor, insa am ceva probleme cu cloaxonul ... momentan am adaptat clema, dar as dori sa reduc distanta dintre volan si clema la claxon ... de ce am nevoie? sa inteleg ca trebuie sa iau si manetele de pe masina de pe care am luat volanul?

Modificat de GeaX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu volanul nou sa vedem si noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pentru dublu post, dar nu se mai poate edita postarea precedenta .... inainte: http://s23.postimg.org/u6s9k5z0r/Fotografie0058.jpg , dupa: http://s24.postimg.org/j8fmfrg5x/Fotografie0198.jpg ... volanul este de golf III

Modificat de GeaX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ai taiat bucsa aia?s-o faci mai scurta pana e la fata ca la volanu vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am taiat bucsa pentu ca nu ma stiut ,dar banuiesc ca o sa ramana mult timp asa pentru ca s-a intepenit si nu cred ca reusesc s-o scot fara presa speciala ... cand o sa schimb volanul din nou, atunci o sa incerc sa elemin spatiul prea mare dintre volan si bucsa la claxon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa tai din bucsa aceea cat vrei tu , volanul nu o sa intre mai inauntru pana nu prelucrezi conul din interiorul ei , din ce vad la tine deja e modelul nou de coloana de volan mai lunga , la mine spre exemplu au fost probleme cu volanul original de T4 (ca cel de passat) pentru ca se lipea volanul de blocul de lumini dar nu se centra pe con si abea prindea pe con

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 Todesengel

 Pe primul model de bord , la o masina fabricata in 93 functioneaza algoritmul asta ?  Cu bucsa minune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe orice T4 merge montata bucsa , a mea e din 95 cu axul de volan scurt , a venit bine bucsa cu volanul de passat , acuma am gasit un volan de T4 original din 2002 si nu pot sa il montez , coloana modelul nou la pret rezonabil nu am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut tuturor...ca multi de a ici dores c si eu s a mi schimb  volanul l a t4 meu...cel d e passat e mult  mai frumos.  daca e ste  cineva din  bucuresti care  afacut aceasta operatie si a schimnbat volanul  ..poate ma  ajut a si pe  mine.  modelul meu  este  din  1996  1, 9 d.   my1style36   este  i d  meu d e mess...spar s a se  gaseasca  cineva  din  buc  s a ma  ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ai nevoie de bucsa adaptoare ce se gaseste pe axul volanului la golf3/ vento + volanul dorit. Bucsa respectiva o gasesti foarte usor la un centru de dezmembrari ... imaginile cu bucsa le gasesti in postarile precedente

post-108278-0-58871700-1379524036_thumb.

post-108278-0-23726300-1379524124_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut all....vreau sa  va  spun celor interesati s a schimbati volanul l at4 cu un volan de  passat...SE POTRIVESTE....dar trebuie s a luati si bucsa care se  adapteaza pe axuul de volan. eu tocmai am facut aceasta modificare ma costat volanul 150 lei si aerbag ul 100.   volanul este de  pe  un passat din 2004.ideea este c a ma m grabit s a l montez  si cum  a mai spus  cineva ramine  un loc  liber  sub  volan si nu merge  claxonul  iar maneta de semnat  nu isi mai revin  singura  l a pozitia  initiala...voi  merge  la  un  electrician  sa  vad  c e pot  face  in  privinta  claxonului...poate  cineva d e pe  aici  a  rezolvat  problema claxonului, si m a poate  ajuta  cu rezolvarea  acestei probleme...numai bine tuturor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie provizorie privind claxonul este sa departezi putin clema ce face legatura cu volanul, iar in ceea ce priveste semnalizarea pe mine unul nu ma deranjeaza ca nu mai revine la pozitia initiala

post-108278-0-99486400-1384272538_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cand o sa am timp o sa dau volanul jos si o sa fac poze cum am reusit eu sa rezolv inconvenientele spuse de voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!