Jump to content

DIY: Iluminare portbagaj Passat Variant B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Am rezolvat, odata cu senzorii de parcare electricianul mi-a rezolvat si lampa, profi' dar cam 100 lei/ora :) ... 450 . Modulul de parcare nu avea alimentare... ceva prin releu, am scapat ieftin as zice. Totusi in bord nu arata haionul deschis asa cum arata la usi . Nici nu stiu daca arata inainte pt ca asa am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa arate, se face alb hayonul, cand e deschis - sau rosu, daca ai ceasurile Premium - color

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdea, a facut si la haion o improvizatie, ca si la parktronic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

gata! am pus si eu o lampa de Golf 4 cu mufa si fire (20 lei la dezmembrari), langa priza din portbagaj. Daca firele au ~30 cm sunt suficiente. Este usor de depistat unde trebuie legat, lampa din plafon are firele cablate cu antena gps si coboara prin stalpul spate dreapta. Am folosit "clipsuri" de plastic ce au conductor si prin strangere fac contact.

apropos - lumina portbagajului se aprinde , nu apare in bord datorita improvizatiei, centralizarea nu o sesizeaza, totusi dupa 10-15 minute se stinge 

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Lampa din portbagaj la variant se stinge sporadic. Becul l-am schimbat, cel nou face la fel. Cum as putea sa aflu ce este de vina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca prin sporadic inseamna dupa 10-20 minute, e normal.

daca ai led si palpaie, trebuie sa schimbi cu un led cu consum mai mare, e normal.

daca nici-nici , verifica sa nu ai ceva erori, mai ales la yala portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sporadic adica la cca 20 sec se stinge, dupa alte cca 20 sec se aprinde din nou. Nu am led, am bec normal. Pe vcds nu-mi da nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Frumos ar fi de pus o lampa cu lanterna detașabilă și baterii incorporate cum e la Skoda superb dar cine știe unde vin legate firele pentru încărcarea lanternei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 

On 06.07.2018 at 13:06, cristi_van a scris:

Sporadic adica la cca 20 sec se stinge, dupa alte cca 20 sec se aprinde din nou. Nu am led, am bec normal. Pe vcds nu-mi da nicio eroare.

Salut,ai rezolvat problema?.......ceva asemanator face si la mine si as dori sa o rezolv ca ma dispera.Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

N-am mai rezolvat-o. Am vandut masina. Cred ca era singura problema la ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare, am si eu o probleam cu lampa din portbagaj, am schimbat becul si nu merge, s-a verificat cu un multimetru daca am curent in mufa si e in regula, s-a verificat acel suport din metal unde se pune becul si e ok, dar cand a verificat acea dioda mica nu arata nimic pe multimetru, intrebarea e daca se poate schimba acea dioda sau daca asta ar putea fi cauza nefunctionarii lampi de portbagaj?
Multumesc!

Modificat de aragorn2033
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate schimba 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, trebuie sa fie de o anumita putere marime sau... ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am acum o lampa sa verific, dar cred ca un 1N4007 isi face treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat treaba, am strans cu un patent mai bine lamelele alea care tin dioda si pare in regula, sper sa si ramana asa :))  
Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!