Jump to content

Passat B6 Highline


tonyzg

Postare recomandată

Tind sa cred ca toate povestioarele noastre sunt subiective. Difera foarte mult in ce fel de zapezi ne-am bagat fiecare. Eu astazi dimineata am fost "deschizatorul de drumuri" pe strada de la munca unde de aseara n-a mai trecut nimeni. Eram plug. Bineinteles ca la incercarea de a intoarce am ramas acolo iar in fata masinii fiind zapada pana peste numar. Asadar, fiecare a intampinat situatii diferite pe zapada. Pe bulevarde si stradute circulate nu am nici eu nicio problema :)

Drumuri bune va doresc tuturor.

Link către comentariu

Si eu ma descurc cu Variantul meu, insa am fost ieri undeva la sat, iar pe o panta de 7-8 %, zapada la greu, m-am impotmolit.

Subscriu la parerea ca povestioarele noastre sunt subiective.

Link către comentariu

@tony: abia acum am vazut topicul tau. Superba masina, excelenta echiparea si dotarile ! Sa o folosesti fericit !

Jantele sunt foarte misto, sunt din catalogul de accesorii, nu le puteai lua ca optionale. Asta ca fapt divers.

Ca alt fapt divers si eu am cautat mult DSG, dar m-am trezit cu manuala + optionalele dorite.

Referitor la facelift, ale noastre bag seama au fost facute in acceasi perioada, undeva luna Martie 2009, de asta avem ceasurile de bord noi, dar climatronicul si volanul un model in spate.... Desi dau mult mai bine pe masina, desi altii o sa-ti zica altfel. Mai ales din 2012, pe toate VW s-a revenit la model de climatronic aproape identic cu ce avem noi pe masina :)

Revenind la iarna: asa cum ti-am spus tu ai o problema cu dot-ul anvelopei, e destul de vechi, de asta poti avea probleme de aderenta. In plus, asa cum ai sesizat cu automata nu poti face balans. Ce se recomanda este sa turezi putin, doar cat sa ai cuplu sa pleci de pe loc. Daca turezi aiurea patineaza roata si faci gheata sub anvelopa si tot nu pleci.

Pe topicul cu anvelope in zona de B6 ti-am pus linkul de care discutam, cu GY UG Performance la 479Ron :)

Bafta si bucura-te de DSG ! Eventual fa-ti conversie la maneta noua de DSG, arata mai elegant :)

Link către comentariu

Multumesc mult de aprecieri, si tu ai o masina frumoasa. Ma batea un gand sa schimb volanul cu unul model nou + padele DSG dar am vazut ca ma duce undeva la 700 euro ceea ce mi se pare mult prea mult pentru un moft :)

Cu anvelopele, am observat ca singura problema este cand e gheata pe jos, pe zapada afanata/ batatorita nu am nici un fel de probleme. Pana acum m-am descurcat cu astea care le am acum, cred ca o sa astept reducerile de sezon prin februarie/martie, sper sa prind ceva cu dot 2012 si la pret redus.

Cand am luat-o si eu cautam manuala si sportline, dar am gasit-o pe asta care arata superb.. si am zis, hai ca nu o fi chiar asa de rau cu DSG :) Si chiar nu e, odata ce te inveti cu ea, e super ok !

Link către comentariu

DSG = Love ! :) Asta ca sa fiu concis.

Anyway, pe gheata, exceptand cauciucurile nordice cu cuie, esti Zero, indiferent de cat de buna e anvelopa.... :)

Link către comentariu

Ma bag si eu in seama, doar pentru a-ti atrage atentia ca poti face balans cu DSG-ul.. :)

Ai doua secunde in care poti trece din D in R, fara sa fii nevoit sa apesi frana sau selectorul manetei. Citeste un manual de DSG (orice model de masina passat, golf, superb) in limba romana. Probabil tu ai un manual in germana...

Ce a fost mai ciudat, la prima zapada, a fost frana de motor... pana m-am prins cum sa o folosesc. Initial am condus-o pe manual, dar dupa cativa km, am inceput sa o folosesc in D si cu retrogradare din padele.. multumit deplin.

Inca nu am ramas cu ea impotmolita dar nici nu am avut de urcat pante accentuate cu multa zapada.

Regards!

Link către comentariu

Cu DSG-ul se poate face balans. Mai greu decat cu manuala, dar se poate. Poti trece D-N-R-N-D rapid, fara sa se intample nimic rau. Problema este ca iti apare un mic delay inainte sa cupleze in R, dar asta e. A, si ce am mai vazut, daca accelerezi aiurea in gol in D nu trece in trepte superioare, ceea ce este destul de cool (vede ca rotile din spate nu au aceeasi viteza cu cele din fata).

Legat de problema ta as paria pe anvelope. Am niste Yokohama pe Megane absolut bestiale, nu am ramas niciodata intepenit. Pe Leon am Pirelli, diferenta este destul de mare, sunt mult mai proaste (de unde si experienta cu balans + DSG :) )

Link către comentariu
  • 10 months later...

Dupa o pauza atat de lunga... in loc sa vin cu ceva frumos despre masina, sunt nevoit sa ii dojenesc ranile provocate in urma unui accident din spate :(. Din "fericire", vinovatul are RCA la GroupAma si sper eu ca procesul de constatare si intocmire a dosarului de daune sa decurga rapid si in favoarea mea. 

Avand in vedere ca nu au fost decat pagube materiale, nu am mai chemat politia, si am semnat un formular de amiabila.

 

Urmarile accidentului....

post-105426-0-83252200-1382872832_thumb.post-105426-0-05522200-1382872833_thumb.post-105426-0-21600200-1382872833_thumb.

 

Ce parere aveti? s-or fi spart multe pe sub bara, sau scap doar cu schimbatul ei  :)

 

 

 

Link către comentariu

din pacate se mai intampla si evenimente din astea, e bine totusi ca nu-i asa grav. Din poze nu pare a fi nimic serios, toba si implicit galeria nu par sa fi fost atinse, atunci ar fi fost mai serios, altfel sa speram ca scapi doar cu bara si hayonul.

 

Opel-ul a luat-o mai rau in freza, asa se intampla cand lovesti din spate, fiind pe frana masina se lasa in bot si ai damage mai mare fata de cel pe care il lovesti, din pacate am invatat asta pe piele mea acum vreo 5-6ani....

Modificat de mik15
Link către comentariu
  • 1 year later...

Dupa o lunga perioada de pauza, merita si masina mea un pic de atentie... Asadar i-am facut, personal, o decontaminare cu argila si apoi i-am aplicat o ceara solida. Eu sunt multumit de cum a iesit, mai ales de felul cum se simte ceara de pe ea. 

 

post-105426-0-45031300-1415463391_thumb.post-105426-0-64068400-1415463391_thumb.post-105426-0-80646700-1415463391_thumb.post-105426-0-99060200-1415463391_thumb.

Modificat de tonyzg
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!