Jump to content

Iluminare interioara Variant


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Salut,

In curand va trebui sa desfac capitonajul interior al portbagajului ca sa inlocuiesc controllerul carligului de remorcare. Cu ocazia asta ma gandeam ca ar fi un moment bun sa-mi instalez o lumina suplimentara in capitonajul lateral. Dupa cum se stie, lumina din portbagaj nu prea e eficienta, fiind plasata pe tavan. Din cate imi amintesc, am vazut pe undeva un DIY (nu aici pe forum), cu cineva care isi cumparase de la VW o lampa de plafon si o montase in capitonajul lateral.

Ma intereseaza cum se desface capitonajul de pe plafon si stalpul D ca sa pot trage fir de la plafoniera spate (voi monta lampa suplimentara in paralel cu plafoniera, si voi inlocui becurile din amandoua cu SMD-uri). Idei, experiente?

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Am decis sa pun 2 lampi, una in capitonajul lateral stanga si alta in cel din dreapta. Sunt aceleasi lampi ca cea de plafon. Am si cumparat deja cele necesare: lampile, steckere, cabluri etc. Sper ca in weekend sa gasesc timp sa le si montez. O sa fac si un DIY pentru cine intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrică pe lateral sunt lămpi identice cu cele de la parasolar. Dacă tot alegi să pui pe laterale poţi pune modelul de la plafonierele spate care se pot şi stinge sau aprinde separat. Sunt aceeaşi dimensiune cu lampa din plafonul portbagajul. Să faci poze! :-)

Tapatalk 2-vel kldve az 鮠R800i-ről

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu e chiar asa:

- din fabrica Passatul Variant (nici B6 si nici B7) nu are decat lumina de pe plafonul portbagajului. Poate la Bora Variant o fi altfel, nu stiu;

- lampile de parasolar sunt diferite, mai mici. Au alt corp si alt bec (de putere mai mica) fara de lampa de pe plafonul portbagajului; am decis sa pun mai puternice, cele de la parasolar mi se par chioare rau...

- prefer lampile care se aprind singure, e mai comod si sigur si mult mai ieftin ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac si un DIY pentru cine intereseaza.

Baga tare... si fa poze. Eu sunt foarte interesat, m-am saturat sa aprind cate o lumanare pentru fiecare plasa din portbagaj. :)

Ma intrebam pe la inceput, cam cata minte iti trebuie sa pui lampa pe plafon, deasupra portbagajului, iar portbagajul sa-l acoperi cu jaluzeaua aia. Macar daca puneau si ei un celofan transparent sa intre lumina prin el de la lampa din plafon :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate nu lumineza decit daca dai jaluzeaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu iluminarea suplimentara in weekend :D Diferenta e mare, merita efortul. Am facut si poze, o sa le pun cap la cap si zilele astea fac un DIY asa cum am promis.

Pasul urmator? LED peste tot la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o problema la un passat b7 nu se mai aprinde nici un bec in plafoniere nici la oginzile de la parasolare si nici beculetele de la gurile de aer din bord.are cineva vreo idee

Am gasit o siguranta arsa am inlociuto si nici acu nu merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o scanare, sa vedem erorile stocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la tester mia dat circuit intrerupt elementul 30

Nu am pe capacul de la sigurante schita cu sigurantele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!