Jump to content

Distanta intre prezoane si numarul prezoanelor


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

Distanta intre prezoane este 112 6J ET47

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Stie cineva care este distanta intre prezoane la un Seat Exeo? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

imi poate spune cineva dimensiunile prezoanelor la golf4? sunt cumva Diametru: M14,   Lungime: 35,   Filet: 1.5,   Conicitate: 60°,   Cap: 17 ?

vreau sa cumpar prezoane pentru a folosi distantieri de 2 cm si nu sunt sigur ce sa comand. banuiesc ca o sa-mi trebuiasca prezoane cu Lungime: 55

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M14, 1.5, cap de 17.

Conicitatea nu am cu ce sa o masor.

Lungimea...filetul 25, cu con aprox 33.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la skoda mea ce distanta este,se potrivesc distantele cu skoda octavia 1?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad ce masina ai, sunt pe tel.

Daca ai octavia2,3 nu merge.

Send from my Sony Xperia S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la skoda mea ce distanta este,se potrivesc distantele cu skoda octavia 1?multumesc

Distanta intre prezoane este tot 5x100, dar fii atent la et si j.

Vezi ca in topicul de fabia este postat de blitz un tabel cu dimensiunile jantelor si anvelopelor pentru fabia.

LE: vezi aici : http://vwforum.ro/topic/58406-rotijanteanvelope-fabia-2/page-1

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce spui ,in cartea masini am asa 195/50 r15 am skoda fabia 1.2 12v model 2003,pe janta scrie ceva de genu "6jr15 h2 et 38"...este buna janta sau?multumesc

Modificat de pancu.boss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Citeste topicul indicat de colegul loghy!! Este dedicat jantelor de Fabia

E atat de dificil?!?

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru un Golf VI - 1.6 TDI 90 CP se potriveste tot ce a spus colegul mai jos (pentru Golf V) sau sunt alte valori?

 

Multumesc!

 

Salut.

PCD = pitch circle diameter, sau pe romaneste distanta de prindere a suruburilor/prezoanelor. La Golf 5 - 5x112 (adica 5 prezoane pe un cerc cu diametru de 112 mm)

Alezaj central (sau center bore) - diametrul gaurii de centrare al jantei pe butuc. La golf 5 - 57.1mm. La jante care din fabricatie nu au un alezaj central corespunzator pentru o anumita masina, se pot monta inele de centrare pt. adaptare (jantele mele au venit cu inele de centrare de la producator).

J = un indicator privind profilul de constructie al jantei in zona de contact cu anvelopa. Se scrie de obicei exact inaintea latimii jantei, motiv pentru care deseori e confundat cu latimea (ex: janta cu J-ul de 7.5 - exprimare gresita). La Golf 5, profilul corect e J

ET (sau offset) = distanta dintre planul vertical median al jantei (care trece prin centrul ei) si planul suprafetei de contact dintre butuc si roata. La Golf 5, valorile standard variaza intre 50 si 54 mm. Daca valoarea se micsoreaza, janta se va apropia de aripa (mai iesita). Daca valoarea se mareste, janta se va apropia de elementele suspensiei (mai intrata). Se admit niste tolerante +-, dar trebuie ssa discutam pe un exemplu concret.

Latimea = exprimata in inci, trebuie aleasa in functie de latimea anvelopei. Pentru o anvelopa 205mm latime, se recomanda o latime a jantei intre 6.5 si 7 inci. Pentru o anvelopa de 225mm latime, se recomanda o latime a jantei de 7, 7.5 sau 8 inci.

Diametrul = este alegerea ta (15, 16, 17, 18 sau 19 inci), dar totul trebuie gandit si in funtie de anvelopa.

Bibliografie: Tyre bible, Wheel sizing

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru golf IV 1.6 16v care este dimensiunea butucului(alezajul)? Este cumva 57.1 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este 57,1 mm diametrul gaurii de centrare/asezare pe butuc. Bafta

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Ma uitam dupa niste jante de aliaj si voiam sa stiu daca imi trebuie inele adaptoare. Dar vad ca janta tot 57,1 are. Am noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stiti cumva care este distanta de prezoane la Volkswagen Jetta din anul 2009 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

112

Găseai răspunsul câteva posturi mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut .vreau sa cumpar un set de jante tabla (4buc) are inscriptia pe ele : 6j*16h2 et50 vreau sa stiu daca sunt compatibile pt golf 6 variant au 5 gauri ma intereseaza daca la inscriptia de pe ele poate sa fie si 5*100 pe mine ma int 5*112 subliniez sunt originale vw pun pe ele cauciucuri de 205 55 16 sa nu ma pacalesc ?

Sa rez sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut pe un Seat Leon 1M pot pune jante de Skoda Octavia1? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Da...ambele au prinderea 5X100 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 1,4Tdi Model 2003 Sept. ce distanta inre prezoane are?Gasesc informatii contradictorii,ba 5x110 ba 5x100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi model, dar 1,2 benzina are 5x100, la tine nu cred sa fie altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mercy.

Off topic.Ce parere aveti de falnse adaptoare?Am jante 5x112 Borbet si as pune flansa sa le pot monta pe Polo.Nu-mi vine sa le vand sa iau altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina din semnatura, vreau sa imi pun jante pentru cauciucurile de vara.

Am 5x120 sau 5x130?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Alin Trasca

Am un VW Golf 4, 1.6, iar de curand am cumparat un set de jante pe 16. Pe interiorul jantei este inscriptionat "6.5 Jx16H2". Nu stiu daca se potriveste la prezoane 5x100 cum este la golf. Daca ar putea cineva sa ma lamureasca.? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut baieti,am un passat b5 dimensiuni cauciucuri 205.55.16 

Nu am jante originale Vw,am  jante AEZ Quadro si parca  sunt mai bagate inauntru,iar in viraje se duce de spate...Ce ET standard este la passat b5 cu jante pe 16' ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!