Jump to content

Distanta intre prezoane si numarul prezoanelor


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

4x108 si ET 15-25 la C4 si cu butuc de 65,1

Audi 80 s-a facut si 4x108 si 4x100 ET mai mare 35-40 si daca nu ma insel si cu 5 gauri la o motorizare mai mare.

La jantele din tabla nu se monteaza inele de centrare asa ca e bine sa te orientezi spre masini frantuzesti care merg tot cu 4x108 et mic, butuc 65,1.

La aliaj daca gasesti de la Audi, o sa ai nevoie de distantiere si de inele de centrare...e mai lunga discutia aici...nu recomand...te complici mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ciine poate sa ma lamureasca si pe mine va rog frumos am un passat din 89 si inafara de 5*112 nu mai stiu ce dimensiuni ar trebui sa stiu la cumpararea de jante daca se poate si stie cineva sa ma lamureasca as vrea dimensiunile originale ms frumos si scuze de deranj deci as vrea sa stiu Et si J parca daca ca mai este ceva va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa jut un prieten cu touran adica sai dau rezerva mea, are nevoie de ea, si din cate vad eu aici se potrivesc (cel putin la suruburi, nustiu si daca la et) cele de pasat pe cele de touran, dar are vreo importanta daca ale lui sunt pe 16" si aleme sunt pe 15".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intra de etrier atunci nici o problema, dar cum am mai scris pe alt topic daca ET difera atunci masina nu va mai calca pe aceleasi urme.

Turan-ul pe 16 are ET 50 iar pe 15 are 37.

Passat pe 16 are ET 37, 40, 42 iar pe 15 are 45 dar si 37.

Toate acestea depind de motorizari si model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... am un passat din 89 si inafara de 5*112 nu mai stiu ce dimensiuni ar trebui .....

ET 38 pentru 4*100*57 cu 6J pentru modelul din semnatura ta daca e corect ca e din '89, pica 5*112*57.

*Touran pentru postul anterior :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 .9 TDi cu 90 de cai? si 5 prezioane? nu am mai auzit....ai stickerul in portbagaj sau in cartea de service?

ai facut vre-un swap?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....... am un passat din 89 ......

cred ca aici este problema:

...sigur am 5 si e corect ca e din 98

cele descrise de mine mai sus este pentru 89 deoarece acela a fost primul post.

acum nu am acces la baza de date, dar cu proxima ocazie postez (daca nu va fi cineva mai rapid:) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modelul 3B:

janta de 15" trebuie sa fie 5*112*57 cu ET 45 si J-ul de 6"

dar merge si 5*112*57 cu ET 45 si J-ul de 7".

Pentru janta de 16" e 5*112*57 cu ET 45 si J-ul de 7".

Rezerva e mai mica e 4B si ET 45.

In sectiunea vanzari gasesti sigur aceste tipodimensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva ce distanta are aceasta janta intre prezoane?in orice caz eu am avut-o cand am cumparat masina golf 4 de la un nene si drept roata de rezerva a fost asta.la golf 4 la mine e 5x100 dar janta aceasta nu se potriveste la mine are distanta mai mare intre prezoane.specificatiile de pe cauciuc sunt T125/70D15 95M .

poate puteti sa ma ajutati si pe mine va rog:(pun si poze cu ea. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT...sa modifice cineva topicul ca nu e forum de gauri, e un forum tehnic de autovehicule si trebuie sa avem un limbaj adecvat: Distanta intre prezoane si numarul lor ar fi cel corect.

Acest post ...poate fi sters apoi.

Multumesc

Modificat de drw99
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 .9 TDi cu 90 de cai? si 5 prezioane? nu am mai auzit....ai stickerul in portbagaj sau in cartea de service?

ai facut vre-un swap?

imi cer scuze am scris repede si nu am fost atent am scris invers este passat 98 1,9 tdi :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DjGeooo

cred ca este de pe Mazda 323 sau 626 avand 4*114.3*67 ET 50 sau 52.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze trebuia sa fie 5 :icon_thumright: My fault.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modelul 3B:

janta de 15" trebuie sa fie 5*112*57 cu ET 45 si J-ul de 6"

dar merge si 5*112*57 cu ET 45 si J-ul de 7".

Pentru janta de 16" e 5*112*57 cu ET 45 si J-ul de 7".

Rezerva e mai mica e 4B si ET 45.

In sectiunea vanzari gasesti sigur aceste tipodimensiuni.

la mine a venit cu janta de 15" aliaj ET 37 si J-ul 7"

de 17 am pus ET 35 si J-ul 8"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce reprezinta ET-ul ? si J-ul, mai precis care janta este mai lata 6J ET37 sau 6,5J ET45 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@catyon

uite un link.... Jantele auto, de la A la Z ...care zic ca ar putea lumina multa lume cu privire la semnificatia tuturor cifrelor si literelor stantate pe jantele noastre.

este foarte util...mai ales pentru cei care nu stiau mai nimic despre aceste "hieroglife" de pe jante ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce reprezinta ET-ul ? si J-ul, mai precis care janta este mai lata 6J ET37 sau 6,5J ET45 :frigbaitata:

Uite doua linkuri cu desene si explicatii pentru toate notatiile si dimensiunile jentilor

http://www.vanzarianvelope.ro/Dimensiuni-Jante-157/more.htm

https://www.rsracing.com/tech-wheel.html#patterns

si ca sa fie tacimul complet uite si notatiile anvelopelor

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html#speed

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

eu pe passat sedan din 2002 1.8 T ce distanta am intre prezoane?5*100 sau 5*112?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal all, va rog, vreau sa stiu ce serie trebui sa apara pe o janta de tabla , pe 15, la un Glof 5. Stiu ca treb sa fie 5x112, ma refer la acel J cu ET (combinatia aceea de cifre cu litere). Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!