Jump to content

Iluminare interior intensitate scazuta


ADi_9n
 Share

Postare recomandată

Salutare, am o problema cu lumina din interior, la plafoniere fata spate si la cele doua becuri de la parasolare. Am vrut sa schimb niste becuri, (taote sunt cu leduri smd si leduri simple) si dintr-o data a scazut intensitatea, uneori chiar palpaie, nu primesc destul curent. Am mai patit asta de 2-3 ori s-a ars siguranta responsabila de toata iluminarea la interior, am schimbat o si totul a revenit la normal, acum insa nimic, schimb siguranta dar lumina tot lafel e.

Intrebarea e de la ce mai poate fi, am verificat toate sigurantele si lafel, sper sa nu fie ceva pe instalatie sau ceva mai grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai geamuri electrice si inchidere centralizata de fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am, si daca are vreo legatura comenzile sunt date jos si macaraua din stanga fata pentru schimbarea cablurilor, dar nu vad legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu patesc acelasi lucru cu led-uri.

o sa incerc sa pun o rezistenta,sa pacalesc "sistemul".

oricum o sa urmaresc topicul,poate vreo minte luminata gaseste o solutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledurile sunt normale sau can bus (fara eroare de bec ars ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

led normal. stiu ca la golf 4 nu vede bec ars decat pe faruri/stopuri (nici acolo toate becurile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si la mine sunt normale, am si cu smduri si cu leduri normale, la polo nu da eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat-o rapid, se pare ca nu era siguranta care intrerupea total lumina la interior, era cu totul alta care cand o scoteam lumina pe interior ramanea tot ca inainte. Am avut insa nevoie de ajutorul unui electronist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal..acelasi lucru patesc si eu..am inlocuit toate becurile de la interior la vw jetta 2009 cu smd uri normale fara canbus..au mers pana la un momentat dat..pana am ajuns la ultimul din torpedou a mers si acela cateva min..peurma a scazut intensitatea tuturor iar cel din portbagaj nu se mai aprinde deloc..mentionez ca inainte sa inlocuiesc becurile normale cu cele smd se intampla la fel.. dar puneam contactul si luminau la intensitate maxima,isi reveneau..Am incercat sa pun la loc toate becurile cu incandescenta si nu mai merge niciunul..:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

scaneaza si vezi ce erori gasesti stocate pe centrala electrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat era siguranta arsa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am o enigma...In portbagaj exista o lampa care se aprinde knd deschizi hayonul.Am inlocuit lampa cu jumatate de metru "banda leduri" in speranta k voi avea mai multa lumina si sa se vada mai "sic",insa am o probl:de aprins se aprinde knd deschizi dar in mom knd o inchizi imi raman aprinse(cu o intensitate mai scazuta) si nu inteleg de ce ?! Firele sunt de culoare rosu "+" iar al2-lea este maro care practic trebuie sa fie negru "-".Ma poate ajuta cnv ?!

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la leduri . 

 

Si scrie corect, nu mIRc, ca ne e greu sa citim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am vreo sanasa sa raman cu ledurile facand ceva pt a elimina probl( o dioda mai reziatenta,siguranta ?!)sau trebuie sa revin la vechea lampa ?!

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o rezistenta de 5W si 47 ohmi in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarut mana Cristi ! S.a rezolvat probl cu un releu :) rezistenta nu a fost indeajuns,dar sfatul a fost si mai mult de ajutor !Mersi frumos inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!