Jump to content

Piulita-colier


Nautilus
 Share

Postare recomandată

Salutari

Am o problema cu piulitzele-colier de la rotile din fatza(acelea care se strang cu un surub imbus): la cateva zile dupa ce le strang, le gasesc slabite, si rotile au joc. Trebuie montate intr-un fel anume, ca sa nu se poata dez-rasuci in mers?

~multumesc

Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu exact dar parca la mine sunt una cu filet normal si una cu filet invers, asa incat sa nu se desfaca in timpul mersului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel. Au acelasi filet dar mai au o siguranta intre ele, o saiba cu un "motz" care intra in santul din fuzeta. Ce zice nautilius e sistemul mai nou....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu ,ca ale mele sunt tot cu inbus de blocare, dar parca una din ele are filet invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, atunci nu vorbim despre acelasi lucru. Sigur piulitele de la roata din stanga, ambele, au filet invers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha ! Pai am eu un prieten care cand mi s-au bulit niste bujii, m-a sfatuit sa-mi schimb chiulasele :bounce: Si saptamana trecuta mi s-a mai dus dracului o bujie, si amicu' a inceput iar sa aduca vorba de chiulase .... :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca puntea de la baba are piulitze de care zici (cu imbus).

Vrei sa zici, de RABA? :salut: Merci, e magazin de RABA si Saviem chiar langa mine, in Rahova

Sistemul cu 2 piulitze + 1 saiba care se indoaie, ca la Trabant, a fost pana in 1965(August 1964). Dupa, e o singura piulitza stransa cu un surub imbus, al carei filet e facut sa se stranga in directia de mers a masinii, ca sa nu se poata(teoretic) dezrasuci. In ambele cazuri, piulitza sade calare pe o saiba de 16mm cu "nas", aproape identica cu cea de la rotile din spate ale Daciei.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de RABA, chiar a scris corect " baba" . Vezi ca e pe undeva o discutie apropos de o baba de la fiare vechi unde se gasesc vreo 2 broaste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de baba de la fiare vechi, acolo pe Buc. Noi, chiar tu mi-ai zis de ea, Nautilule! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de baba de la fiare vechi

Pai n-ai zis ca hoashca s-a ofticat si nu mai da nimic?

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca nu-mi mai da MIE ni'ca moca :bounce: , ca mi-am luat ca plata pt. munca prestata nishte piese pt. care a 2-a zi a avut client :salut: . Dar piesele e f. interesata sa le vinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nautil! Am fost pe la baba, sa scot portiera de la aia alba si geamurile de la cea albastra, ca-i promisesem, da' nu m-a mai lasat, si am intzeles ca n-ai avut succes cu piulitzele. Da-o'n pana mea de hoashca, ca-i cretina. Incepuse ca cica de ce am luat piesele pe care le-am luat, si i-am zis coana, ce vroiai sa-ti daram mashinile moca?!? si p'orma, tot ce-am luat ai vazut si atunci n-ai zis nu le lua, ai zis OK, ia-le - atunci ce naiba mai vrei? Ca cica a avut client pt. un contact nasol si fara cheie, pe care-l luasem io :12: , si pt. 2 amort. de spate (e adevarat, alea's marfa, de-abia ashtept sa mi le pun 8) ). Eeee, si mai luasem io tampoanele de la cutie, si rulm. de presiune, si alte maruntzishuri de-au incaput intr-o sacoshica, da' numa'... crema.... cum s-ar zice, am smantanit afacerea... :salut: :ok: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai piulitele alea se insurubeaza dupa care se stringe bine cu imbusul....sistemul e ca la Dacie la rotile din spate: dupa ce stringi dai o tura inapio si stringi imbusul....prin stringerea cu suburul acele piulite nu ar mai trebui sa scape....daca scapa inseamna ori ca ai filetul dus la piulita (ca axul se duce mai greu) ori imbusul ala nu mai stringe tot din cauza filetului

eu cred ca am vreo doua piulite prin sacul meu de piese....am sa ma uit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nautiluse am 2 piulite colier in masina....le vrei ca altfel le duc la mosie unde am tot sacul de piese. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nautiluse am 2 piulite colier in masina....le vrei ca altfel le duc la mosie unde am tot sacul de piese. :salut:

Merci. Cat vrei pe ele?

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sefu da-mi un mail la alexserb2000@k.ro si vedem....habar nu am cit sa-ti cer pe ele....ne intelegem noi...dar cred ca vineri sau simbata ca stau cam mult la serv in ultimul timp :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!