Jump to content

Boxe JVC fara Bass


BigSAL
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

De curand mi-am dotat Octavia 1 cu un cass Sony CDX-GT616-U si 4 boxe JVC (2 CS-V517 de 13 cm pe spate si 2 CS-V627 pe fata de 16 cm) in speranta ca voi avea in sfarsit putina claritate si putin bass in devafoarea sistemului original, care era penal...

Din pacate nu am bass deloc, si daca dau volumul mai tare de 19 la cass ( parca e undeva la 40 vol maxim al cass) deja ma dor urechile. In principiu nu ma intereseaza discoteca in masina deoarece consuma bateria si ma distrage de la trafic, dar atunci cand asculti o melodie preferata parca altfel merge cu o claritate si un bass pe masura...

Din cate stiti ... poa sa fie de la boxe (le-am luat la reducere acum vreo luna cu aprox 140 lei toate 4 si ma gandesc ca de aia is asa penale) sau sa fie ceva din instalatie ca altii cunoscuti si-au dat cu parerea ca domle nu le-ai montat bine... Ma gandesc ca ... is niste boxe doar, ce mare inginerie sa nu le montez bine/////

Intrebarea mea este : E vreun fel anume in care trebuie montate, trebuie sa caut care fir al masinii e cu plus si care e cu minus si sa le portivesc cu boxa? Cred ca nu... (am incercat cand le-am montat cate o boxa pe rand am inversat fierele cand asa cand asa sa vad daca am bass si tot nimic... )

Va multumesc...

post-39339-0-22171800-1345322156_thumb.j

post-39339-0-37995300-1345322210_thumb.j

post-39339-0-15045500-1345322264_thumb.j

post-39339-0-18829600-1345322368_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce difuri ai tu acolo ar trebui sa auzi ceva bass, da trebuie sa legi polaritatea la fel, inauntru au o bobina, trebuie sa fie toate pe aceeasi polaritate, altfel cand asculti muzica un difuzor iti arunca membrana in sus si celalalt in jos daca is puse invers, verifica asta si apoi raman setarile cdplayeru-lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da trebuie + la + si - la -.ca sa verifici iei un aparat de masura dai la DCV 20 sau cat ai pe aparat si pui + si - de la aparat la cablurile care vin din player la boxe.daca indica cu + adica nimic in fata valorii afisate e ok si pui + la + la boxa.daca arata - ....intelegi tu,e invers.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur nu le ai legate bine, eu am stat o vreme lunga asa pana mi-am bagat nasul in fire, le-am legat in toate felurile pana a aparut bassul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica instalatia sa fie legata bine de la casetofon pana la difuzoare si setarile din casetofon , iar de la boxele respective(140 lei toate 4)nu prea poti avea mari asteptari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsurile prompte!

O sa ma duc azi pe la ai mei sa vad daca mai am aparatul de masura pe undeva!

Uite nu am stiut acest aspect... va multumesc ( la Cielo pusesem 2 JBl -uri pe spate si chiar nu am tinut cont cum e si aveau bass rezonabil - bine ca erau 300 lei noi si eu am dat pe ele vreo 100 lei SH - le am si acum merg brici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa verifici si cu o baterie de telecomanda. Daca pui + la + difuzorului membrana o sa urce, daca pui + la -, membrana o sa coboare catre con, magnet. invers :D adica gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borav64motion

Salutare.In primul rind iti recomand sa faci legaturile corect la boxe.Cele pe care le ai sint coaxiale,dar asta nu impiedica sa reproduca bine sunetele grave(frecvente joase),chiar daca au diametru mic.Si in al doilea rind seteaza corect equalizadorul.

Iti spun din experienta,ca si daca montezi inversate firele la boxe,asta pentru o persoana care nu lucreaza in domeniu,nu are nici un efect ciudat la ascultare.Se numeste defazare,si poate produce in cazul in care una e defazata fata de cealalta zone cu volum mic.Dar repet,in masina nu cred ca o sa fie sesizabil.Eu cred ca problema poate fi din setarile aparatului,si putin probabil din legaturile de la cass.Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deci am verificat...

Din toate 4, o boxa de pe spate avea firele puse invers si le-am pus calumea... Intr-adevar boxele au cleme stupidproof sau ceva de genu cam a zis un coleg de pe alt forum, la boxe nu era problema, eu nu stiam la masina cum erau firele, mi-a confrimat cineva ca la toate 4 boxele o sa am cel putin unu din fire sa contina culoarea maro (in combinatie cu orice alte culori dar la toate am cel putin un fir ce are maro in componenta) si acela e MINUSUL... cel putin la Octavia 1 asa e si asa am gasit si niste scheme pe net...

De asemeni dau dreptate si colegilor de pe alt forum in sensul ca cele pe fata nu au incinta buna in portiera jos, plus ca are un capitonaj de burete ceva in spatele boxei si de pe fata nu obtin bass, chiar daca is mai mari boxele. Daca reglez puterea mai mult pe spate, astfel cum mi-a fost recomandat, se aude basul mai bine, chiar daca sunt boxele mai mici, au incinta unde sa produca zgomot si am bass totusi...

Ma declar multumit in proportie de 70% si va multumesc ... Inca nu sunt pregatit sa tai polita spate pentru a-i pune boxe de 16, nu cred ca mi-ar placea...

Va multumesc... sper ca ce s-a scris aici sa foloseasca si altora...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Revin.... parca se tine ghinionul scai de mine....

Am observat ca ceasul de la casetofon nu are niciodata ora exacta. Setez de ex dimineata ceasul de la casetofon si seara am observat ca e cu 2 ore in urma ceva de genu.... chestia asta are vreo treaba cu problema mea cu boxele, poate fi ceva pe instalatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu este alimentat cum trebuie. A i observat daca device-ul tau isi pastreaza setarile, egalizatorul dupa ce scoti cheia din contact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai asta e culmea.... la inceput nu ,, tinea minte'' setarile si din discutiile de pe acest forum am dedus ca am legat eu prost casetofonul, apoi am urmat intructiunile de aici si am inversat la alimentare parca 2 fire si acum e oke, imi pastreaza setarile, tot.... de asta ma si intriga problema asta cu ora.... o fi zona crepusculara la mine in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

poti sa pui si cele mai scumpe difuzoare tot aiurea se aude! incinta acustica este de vina! mai pe romaneste usa nu este prevazuta cu un capac metalic(sub fata de usa) pt rezonanta(bass) ca la passat sau golf (daca mai punea si cele patru capace de care i ti spun si multe alte mici chestii crestea pretul IMPORTANT este ca problema poate fi rezolvata de tine cu bani putin prin decuparea unor bucati de tabla de aluminiu si fixarea lor cu nituri in locurile unde lipsesc dupa ce in prealabil ai captusit interiorul usii cu putin antifon de care ai lipit niste pasla  sau varianta 2 te duci la beloud dai niste bani si totul va fi Ok profesional

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
stefan tiganus

Am si eu o intrebare, Am un golf 4 cu boxe doar pe fata. Am avut casetofon original si l-am schimbat cu un cdplayer. Nu stiu daca problema era si inainte sa schimb casetofonul, aceasta fiind ca nu se aude basul in boxa stanga, se aud doar inaltele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifici cu alt player pe masina ta, daca tot asa se aude, boxa e dusa. Daca ti-e mai usor, desfaci fata de usa si vezi cum arata membrana boxei, apoi o verifici cu o baterie de telecomanda. Daca se misca membrana, boxa e buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!