Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

E greu sa gasesti ceva bun pana in 10k, diesel si an> 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, va salut! Și eu sunt interesat de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii lipseste pielea, in rest are cam de toate pe ea. (a se citi full fara piele :) )

Totusi, pt a fi model top, ar fi avut nevoie de: Lane assist, Front assist, Adaptive Cruise Control, ParkAssist, Webasto. Dar ma repet: masina are f multe dotari.

Am observat mici lipsuri fara importanta (dupa parerea mea) sau neclaritati:

- computerul de bord nu e color

- cotiera fata/spate?

- torpedou refrigerat?

- volan piele?

- incalzire scaune spate?

- priza 220?

 

Parerea mea: daca masina trece testele inainte de achizitie (costa 300 lei la reprezentanta), atunci masina merita "studiata" in detaliu, fara a ma pronunta asupra pretului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT--LAU tu te auzi ce spui ? Mai intai informeaza-te cand au fost disponibile aceste optiuni la vw si apoi le ceri instalate pe o masina din 2008/9 . Bine ca nu ceri faruri adaptive cu neon sau head up display .Tragi intruna cu model de top , model de top . Tu ai asa ceva pe masina ? Sigur nu . Pai si ce asta inseamna ca e ultima tigae de pe strada ? Nu mai impune standarde maxime pe care max 1% din masinile de serie le au . Am observat ca dotarile full (toate dotarile disponibile la data vanzarii pe un anumit model) ridica pretul masinii aproape la dublu . Si noi cautam sa le gasim la 9-10 mii . Full sau cu dotari de top (model) .

In alta ordine de idei masina chiar arata f bine in poze, are dotari super si daca sunteti din buc e doar o formalitate sa ii faceti un drive test .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca pretul este destul de mare pentru o masina din 2009(poate chiar 2008) si cu aproape 200000 de km rulati in Ro. Vezi ca sunt masini aici pe forum destul de ok, ex a colegului Hallucinogen, si ai si istoricul cu retrofituri aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa vad masina pentru un prieten. Are cateva defecte optice (tapiteria putin murdara, arsa cu tigarea intr-un punct de cativa mm patrati, un led ars la interior si..cam atat). Nu am fost cu ea la reprezentanta, dar se prezinta bine dpmdv. Vanzatorul mi-a indicat problemele de la inceput si am negociat pretul in functie de ele.

PS:

1) cotiera fata-spate, da;

2) CB nu e Premium, e doar Plus (nici nu stiu daca s-a pus pe CC CB simplu);

3) torpedo refrigerat si volan piele - idem pct. 2) -> nu am vazut pana acum (Passat) CC fara aceste "optiuni", dar poate exista.

Intre timp, prietenul pentru care am fost sa o vad si-a luat o japoneza :weird:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/1/2016 at 2:57 PM, skodita100 said:
On 2/1/2016 at 2:57 PM, skodita100 said:

OT--LAU tu te auzi ce spui ? Mai intai informeaza-te cand au fost disponibile aceste optiuni la vw si apoi le ceri instalate pe o masina din 2008/9 . Bine ca nu ceri faruri adaptive cu neon sau head up display .Tragi intruna cu model de top , model de top . Tu ai asa ceva pe masina ? Sigur nu . Pai si ce asta inseamna ca e ultima tigae de pe strada ? Nu mai impune standarde maxime pe care max 1% din masinile de serie le au . Am observat ca dotarile full (toate dotarile disponibile la data vanzarii pe un anumit model) ridica pretul masinii aproape la dublu . Si noi cautam sa le gasim la 9-10 mii . Full sau cu dotari de top (model) .

In alta ordine de idei masina chiar arata f bine in poze, are dotari super si daca sunteti din buc e doar o formalitate sa ii faceti un drive test .

 

Tu ori ai ceva cu mine, ori asa esti de fel. Iti place sa te contrazici cu oricine? Te rog sa fii mai calm. Nu intram aici sa ne certam, chiar daca avem opinii diferite.

1. Masina din anunt este din generatie cu masina mea. Am pe masina toate acele dotari de care eu vorbeam mai sus, chiar si unele in plus, deci stiu foarte bine despre ce vorbesc. Daca vrei sa vezi ce dotari se puteau pune pe aceste masini, intra aici: http://autonovo.ro/masini_noi_configurator/volkswagen_passat_cc_standard_2.0_tdi_dpf_at_170_cp_4_usi_3858.html . Daca bifezi toate dotarile masinii, stii cam ce valoare a avut masina de noua. Cred ca maximim a fost 55.000 euro

2. Eu nu insist cu model top. Poate ai inteles gresit. Am spus ca masina este foarte dotata. Mai lipsesc doar dotarile mentionate de mine pt a fi varf de gama. Daca stii ca masina se apropie de varf de gama, atunci poti interpreta mult mai corect pretul cerut.

3. Eu nu am mentionat nimic legat de pretul masinii, pentru ca fiecare isi calculeaza bugetul in functie de ceea ce isi doreste de la masina. Vrei varful de gama, platesti mult peste pretul mediu (pretul mediu pt acest model este, dupa parerea mea, 12000 euro). Vrei doar modelul Passat CC dar nu te intereseaza deloc ce dotari are, atunci te uiti la cele de 9000 euro.

 

PS Repet: daca masina din anunt trece testele la reprezentanta, atunci merita un nou proprietar!

On 2/1/2016 at 2:57 PM, skodita100 said:
On 2/1/2016 at 2:57 PM, skodita100 said:

OT--LAU tu te auzi ce spui ? Mai intai informeaza-te cand au fost disponibile aceste optiuni la vw si apoi le ceri instalate pe o masina din 2008/9 . Bine ca nu ceri faruri adaptive cu neon sau head up display .Tragi intruna cu model de top , model de top . Tu ai asa ceva pe masina ? Sigur nu . Pai si ce asta inseamna ca e ultima tigae de pe strada ? Nu mai impune standarde maxime pe care max 1% din masinile de serie le au . Am observat ca dotarile full (toate dotarile disponibile la data vanzarii pe un anumit model) ridica pretul masinii aproape la dublu . Si noi cautam sa le gasim la 9-10 mii . Full sau cu dotari de top (model) .

In alta ordine de idei masina chiar arata f bine in poze, are dotari super si daca sunteti din buc e doar o formalitate sa ii faceti un drive test .

 

Tu ori ai ceva cu mine, ori asa esti de fel. Iti place sa te contrazici cu oricine? Te rog sa fii mai calm. Nu intram aici sa ne certam, chiar daca avem opinii diferite.

1. Masina din anunt este din generatie cu masina mea. Am pe masina toate acele dotari de care eu vorbeam mai sus, chiar si unele in plus, deci stiu foarte bine despre ce vorbesc. Daca vrei sa vezi ce dotari se puteau pune pe aceste masini, intra aici: http://autonovo.ro/masini_noi_configurator/volkswagen_passat_cc_standard_2.0_tdi_dpf_at_170_cp_4_usi_3858.html . Daca bifezi toate dotarile masinii, stii cam ce valoare a avut masina de noua. Cred ca maximim a fost 55.000 euro

2. Eu nu insist cu model top. Poate ai inteles gresit. Am spus ca masina este foarte dotata. Mai lipsesc doar dotarile mentionate de mine pt a fi varf de gama. Daca stii ca masina se apropie de varf de gama, atunci poti interpreta mult mai corect pretul cerut.

3. Eu nu am mentionat nimic legat de pretul masinii, pentru ca fiecare isi calculeaza bugetul in functie de ceea ce isi doreste de la masina. Vrei varful de gama, platesti mult peste pretul mediu (pretul mediu pt acest model este, dupa parerea mea, 12000 euro). Vrei doar modelul Passat CC dar nu te intereseaza deloc ce dotari are, atunci te uiti la cele de 9000 euro.

 

PS Repet: daca masina din anunt trece testele la reprezentanta, atunci merita un nou proprietar!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, Masina dotata Highlin-ul de franta, adica CARAT, prêt mult mai ieftin decat le gaesti aici (Fr) Deci ori a luat-o zdrobita si a facut-o, ori i-a dat km in spate de vreo 2000 € sau in cel mai fericit caz a luat-o la licitatie cu mici probleme SAU ii un francez care isi vinde masina in RO (sunt cazuri) dar la ce poze a pus de la mall cj sigur ii pietar...

Daca ai putea sa imi spui nr de Fr si departmentul as putea poate sa iti dau ceva informati reale de aici din Franta.

Daca crezi ca masina ii buna si ai verifica-to eu zic sa o iei ca la bani astia nu gasesti CC din asta! Vreau sa amintesc ca highlinul de franta adica pachetul CARAT include cele mai multe optiuni pecand in germania, nemti ptr acelasi higline scot cu mult mai mult din buzunar... ii absurd dar adevarat cunosc cazuri de nemti care au venit si si-au luat din Fr bmw "pack luxe"  lol.

 

Eu inca nu mi-a luat masina, s-ar putea sa dau si eu o fuga la sfarsitul luni pana in germania sa vad de un pasat cc, care ii in top 3 masini care le-as vrea si isi merita bani (8 mi €).

 

 

 

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si inca o remarca . Incepand cu luna 10/2010 s-a schimbat pitin designul interior in sensul ca butonul de frana mana s-a mutat langa schimbator si a fost montat ceasul analog deasupra radioului . Deci masina este cel mult 09/2010 ... dar poate avea prima inmatriculare in 02/2011 insa eu nu cred . cel mai probabil este 10/2010 prima inmatriculare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Cam prin luna martie as dori sa cumpar si eu Passat CC, o sa am buget in jur de 12k  , poate putin peste 12k depinde cu cat reusesc sa vand actuala masina.

Intrebarea mea ar fi : Credeti ca o sa gasesc una dotata cu <200k km in suma asta? As vrea neaparat sa fie 2.0 170 cp, sa aiba piele(chiar si alcantara), navi rns510,senzori parcare, scaune incalzite(cam toate am vazut ca au), eventual scaune ventilate. In rest nu am foarte mari preferinte cam astea m-ar interesa, daca ii sa fie automata bine, daca nu nu. Aa si neaparat neagra, deci mai ingustez putin aria de cautare.  Inca o intrebare: am vazut ca mai toti vanzatorii afirma ca masina are parbriz incalzit dar eu tind sa cred ca nu-i adevarat. Atasez o poza marcata cu o sageata, acolo ar trebui sa fie cumva butonul de parbriz incalzit ? Si daca imi puteti spune ce ar mai putea sa fie pozitionat in zona asta si cea din poza nu are.

http://imgur.com/zX8DcMl

 

Va mutumesc frumos si scz daca am pus prea multe intrebari dar vreau sa fiu sigur ca stiu aproape orice detaliu despre masina . Aa si legat de masina frantuzeasca de mai sus, intr-adevar vanzatorul ii un bisnitar, aduce doar masini de peste 10 mii de euro si doar din Franta. Acuma nu stiu in ce stare sunt sau alte detalii , posibil sa fie ok :)

Modificat de aSD.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Acolo trebuie sa fie butonul pentru parbriz incalzit electric. Si in dreapta lui butonul pentru Webasto (daca are). E posibil sa gasesti in banii aia dar cu siguranta nu cu mult sub cei 200k km. Poate chiar peste. Samsarii trec in anunt parbriz incalzit electric pentru ca foarte multi nu cunosc si le arata pe climatronic butonul ce dirijeaza aerul spre parbriz. In campul anuntului da bine un optional in plus si daca nu te pricepi si te imbrobodese ... e fericit.

Ca si o mica paranteza amuzanta, legat de chestia asta, stiu caz din targul de masina, cand a venit cumparatorul destul de nedumerit si l-a intrebat daca are tempomat masina. Samsarul a dat geamul jos 2 cm si i-a zis: vezi nuanta de verde a geamului? Deci are tempomat prietene :))

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzori de parcare si scaune incalzite au majoritatea CC-urilor. Navi-ul, din punctual meu de vedere, este un moft esthetic, avand in vedere ca isi demonstreaza utilitatea doar daca parcurgi multi km in afara tarii. Altfel, in tara, telefonul se descurca mult mai bine si mai simplu decat navigatia masinii... Daca vrei, piele, iti recomand sa cauti ceva cu scaune ventilate, desi, in bugetul tau, va fi foarte greu (catre imposibil) sa gasesti una cu dotarea aceasta... Eventual, da un ochi pe la sectiunea de anunturi de pe forum. Masina colegului Hallucinogen se apropie mult fata de ce cauti tu, doar ca nu este neagra :))... 

Modificat de lambda_dryver
spell check
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa gasesti dotarile ce le vrei tu in ~12000 euro (ce vrei tu se invarte pe la 13500, 14000), poate doar cu 300 000 + km.

Te poti orienta spre benzinare care sunt ceva mai ieftine.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Sunt nou aici și as avea o întrebare? în 2-3 săptămâni vreau sa îmi iau un passat cc 2.0tdi 170CP DSG sau a6 2.0tdi 170CP multitronic ambele 2010-2011. Ce sfaturi îmi puteți da? Eu în proporție de 80% merg pe cc, însă am auzit și am citit ca multi au avut probleme cu ele, cutiile dsg sunt foarte sensibile, piesele foarte scumpe ( știu de la o cunoștință ca : " un bec e 3 mil, un far 24, a intrat unu în mine cu cârligul în ușă din stânga față și m-a costat 80 mil".. 

Va mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT COLEGI ...CE PARERE AVETI DE MOTORIZAREA  CFFB,DIN 2011 2.0 TDI R LINE 140CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut colegi de vreo 3 luni sunt in cautari de un passat cc sau a4 b8...am gasit anuntul asta http://olx.ro/oferta/passat-cc-automat-2-0tdi-culoare-deosebita-full-option-euro5-ID5dcWg.html..din poze pare ok..omul din ce vad mai are si alte masini la vanzare..ce credeti merita?km mai mult ca sigur nu sunt reali...km sunt greu de verificat ..cei din pitesti de la euro tehno grup nu mai dau aceasta informatie..

 

Modificat de alexutzu7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CFFB cel mai bun motor 2.0 tdi . Si nu trebuie sa scrii cu caps Lock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.02.2016 at 3:57 PM, officceall said:

Va salut! Sunt nou aici și as avea o întrebare? în 2-3 săptămâni vreau sa îmi iau un passat cc 2.0tdi 170CP DSG sau a6 2.0tdi 170CP multitronic ambele 2010-2011. Ce sfaturi îmi puteți da? Eu în proporție de 80% merg pe cc, însă am auzit și am citit ca multi au avut probleme cu ele, cutiile dsg sunt foarte sensibile, piesele foarte scumpe ( știu de la o cunoștință ca : " un bec e 3 mil, un far 24, a intrat unu în mine cu cârligul în ușă din stânga față și m-a costat 80 mil".. 

Va mulțumesc! 

Daca o iei asa, ajungi sa-ti iei logan ca sunt piesele chilipir.

O masina cu valoarea unui A6 / CC automat trebuie sa aiba CASCO.

Preturile sunt mari, un bec xenon e scump dar il schimbi odata la cine stie cate zeci de mii de km, restul sunt lucruri care le schimbi in cazul unui accident.

Te poti carpi la preturi ok si din dezmembrari.

 

DSG e ok atata timp cat ii faci revizia CORECT la timp (60 000 km) si nu iti bati joc de ea.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/6/2016 at 3:57 PM, officceall said:

Va salut! Sunt nou aici și as avea o întrebare? în 2-3 săptămâni vreau sa îmi iau un passat cc 2.0tdi 170CP DSG sau a6 2.0tdi 170CP multitronic ambele 2010-2011. Ce sfaturi îmi puteți da? Eu în proporție de 80% merg pe cc, însă am auzit și am citit ca multi au avut probleme cu ele, cutiile dsg sunt foarte sensibile, piesele foarte scumpe ( știu de la o cunoștință ca : " un bec e 3 mil, un far 24, a intrat unu în mine cu cârligul în ușă din stânga față și m-a costat 80 mil".. 

Va mulțumesc! 

Tu esti exact genul ala de persoana de la care sa te fereasca Sfantu' sa cumperi o masina. Daca ti se pare mult un bec de xenon la 300-400 de ron, dar ai ~12-13 mii de euro sa cumperi masina, nu cred ca vreun sfat de-al nostru te-ar mai putea ajuta.

On 2/6/2016 at 3:57 PM, officceall said:

Va salut! Sunt nou aici și as avea o întrebare? în 2-3 săptămâni vreau sa îmi iau un passat cc 2.0tdi 170CP DSG sau a6 2.0tdi 170CP multitronic ambele 2010-2011. Ce sfaturi îmi puteți da? Eu în proporție de 80% merg pe cc, însă am auzit și am citit ca multi au avut probleme cu ele, cutiile dsg sunt foarte sensibile, piesele foarte scumpe ( știu de la o cunoștință ca : " un bec e 3 mil, un far 24, a intrat unu în mine cu cârligul în ușă din stânga față și m-a costat 80 mil".. 

Va mulțumesc! 

Tu esti exact genul ala de persoana de la care sa te fereasca Sfantu' sa cumperi o masina. Daca ti se pare mult un bec de xenon la 300-400 de ron, dar ai ~12-13 mii de euro sa cumperi masina, nu cred ca vreun sfat de-al nostru te-ar mai putea ajuta.

 

@alexutzu7 Fir-ar a naibii de luna a patra 2009 cum se aproximeaza ea la an 2010. Exista riscul sa fi fost avariata daca are, sa zicem km reali. Si navigatia aia nu e originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o intrebare. Am in jur de 12500 , poate 13000 maxim. Vreau sa va intreb, s-ar merita sa merg in Germania sa caut una ? Din ce am vazut pe mobile.de sau autoscout nu sunt foarte multe masini dupa ce imi selectez dotarile dorite (xenon, piele sau piele intoarsa, 2.0 tdi 170 cp, navi rns). In schimb in RO par sa fie mai mari sanse sa gasesc proaspat aduse. Nu prea as vrea automata dar din ce am vazut cele de 170 cp prea putine sunt manuale. Dar asta nu ii neaparat un impediment. In Germania as putea merge cu cineva care face asta des dar mi-e putin frica sa vin 1500 km pe roti cu ea avand in vedere ca in majoritatea cazurilor te lasa sa o testezi prin curte cu ~20km/h... Mersi pt raspunsuri si daca mai stiti cumva alte site-uri de genul asta din Germania sa-mi spuneti, am mai incercat si pe ebay.de dar is foarte putine.

Modificat de rAUL70
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎2‎/‎7‎/‎2016 at 2:21 PM, alexutzu7 said:

Salut colegi de vreo 3 luni sunt in cautari de un passat cc sau a4 b8...am gasit anuntul asta http://olx.ro/oferta/passat-cc-automat-2-0tdi-culoare-deosebita-full-option-euro5-ID5dcWg.html..din poze pare ok..omul din ce vad mai are si alte masini la vanzare..ce credeti merita?km mai mult ca sigur nu sunt reali...km sunt greu de verificat ..cei din pitesti de la euro tehno grup nu mai dau aceasta informatie..

 

Mama, mama, ce ma omor dupa vanzatori cu MEGA-EXTRA-ULTRA FULL... Mai si spune omu' ca sa nu ne lasam pacaliti de ce anunturi sunt pe net, ca a lui masina chiar e full! Oare scaunele incalzite fata-spate/ventilate/reglabile electric+memorii, BC color Premium, suspensia DCC, camera de marsarier, pachet R-Line, jante 19", 4Motion, Dynaudio etc. etc. etc. Alea nu-s dotari?! Revizia la DSG de ce e facuta in afara intervalului (ori depasit cu mult intervalul de 120.000 km, ori masina are cel putin peste 180.000 km). Ca fapt divers, eu as suna numai ca sa fac misto de astfel de oameni pentru ca masina nu as cumpara-o in veci de la astfel de specimene... Parere personala!

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei cu intrebari legat de consum un benzinar 2.0 - in poze aveti rezultatul unui drum prin Bucuresti la ora de varf (plecare la 17:45)  , traseu Semaparc - Militari - Metrou Bucurestii Noi. Ma intreb cat e de acurat computer de bord.

24571586849_939df79100_n.jpg

24912916216_5f914b66e0_n.jpg

24312368583_5b989a22f5_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!